DC F*CK YOU 1/2

28. listopadu 2015 Elessar Diskuze (2)
DC F*CK YOU 1/2

Současné období je asi pro DC nejubožejší od jejich plánu na restart. Jestli si konkrétně Morzael myslí, že už ta díla byla špatná, tak ty současná jsou ještě horší a plná teen naladěného škváru. DC You je podle nich takové oživení stávajícího světa New 52, zkrátka autoři se spíše soustřeďují na civilní život postav a jejich vliv na společnost.

Jako DCčkář jsem letmo slyšel, že tato myšlenka původně pochází už dávno od Marvelu, kde se snažil čtenářům matlat med kolem huby, ale taky prý marně. Je málo toho, co číst, a většinou stačí komiksem prolistovat jako dětskou knížkou. Nezlobte se na mě, ale považuji za idiota koholiv, kdo si z této řady zakoupí jakýkoliv komiks. Opravdu začněte třeba raději číst nějakou tu starší oslavovanou četbu z dob 80. let, než toto. Nebo si najděte nějakou solidní mangu, která u mne poslední dobou více stoupla než komiksy, které buď recyklují či natahují děj beze smyslu, jelikož jde znát, že jejich příběh není dlouhý ani na 5 kapitol. Zkrátka chybí v příběhu humor, jakékoliv emoce či vazby mezi postavami a hlavně kreativita. Čtenář se má bavit a né neustále čekat, kdy se některé postavy potkají, nebo kdy se konečně stane nějaký zajímavý zvrat.

Knihy Dobrovský

Celková strategie z jejich vedení nedává mnohdy smysl, protože sázet na koně, jako Bizzaro, Batmite či Starfire je sebevražda. Zase DC You chápu, že se soustředilo více na ty mladší čtenáře, ale prsatá Starfire, která se snaží zapadnout v lidské společnosti není charakterem, který by v prodejnosti mohl kdykoliv vyniknout. Autoři se možná snaží k návratu dívky z kreslených Teen Titans, ale Red Hood and Outlaws (kde se vyskytovala) jí tak pokazilo pověst, že už jí dá málokdo druhou šanci. Jde znát, že se snaží poslední dobou přilákat dívky ke čtení, ale občas mi připadá, že je to mířeno na věkovou kategorii mezi 11-13 lety a pro ty starší, co asi chtějí vážnější žánr, už tam nic není.

Zapříčinilo to utopení mnoha potenciálních postav v jejich chybných rozhodnutích a místo toho, aby některým jako Batwoman hodili záchranný kruh a ustoupili autorům, tak si nechali uniknout slušný kolektiv tvůrců - naopak někdy se jim nepodařilo najít novou vlnu kreativních lidí. Pokud vše sečtu a podtrhnu, tak jim již zbývá jen Stargirl, která by se mohla jakkoliv na trhu prosadit. Jinak jim utonuli i ti nejstálejší plavci, jako jsou členky z Birds of Prey s Katanou, Power Girl a Supergirl. Zatím se drží Batgirl a nová Black Canary (ty ještě rozeberu) s nudnou Catwoman. Logicky nepočítám Harley, ta si tančí svůj vlastní valčík.

Jak jsem slíbil, ještě budu mluvit o těch dvou slečnách. Odvážím se tvrdit, že Barbara Gordon měla slušné počátky v zrestartovaném universu. Částečně mi tam chybí její minulost, jako velevážená Oracle, ale i tak ji zařazuji mezi ty vyšší příčky v celkovém žebříčku DC. Možná, že je to z toho důvodu, že jsem od ní moc neočekával a spíše jsem vyhlížel příchod pozitivně naladěné Stephanie Brown. Konkrétně slabinou tohoto díla byla střídající se kvalita kresby. Můj problém byl ten, že obálka byla někdy dechberoucí se všemi detaily, ale pak to najednou vypadalo, jako by do ruky dostal tužku nějaký matlal. A ten, né že by byl jakkoliv špatný, ale sami vidíte, že má nedostatky při kresbě obličeje a někdy pak máte pocit, že Barbara vypadá více jako muž. Tento kreslíř se nevyskytuje na scéně neustále, ale i tak vám je líto, že si za opravu tohoto kazu nepřiplatili.

Přibližně kolem třicátého dílu se asi po nedostatečné prodejnosti rozhodli pro změnu kreativního týmu a také se změnila image charakteru, aby vše více pasovalo pro téma DC You. Co z to vzniklo? No podle mého si musíte nejdříve na novou kresbu zvyknout, ale po čase uznáte, že na vás vše působí moderněji a oceňujete některé detaily charakterů. Ano, dnes uznám, že je to byl velký posun k zajímavějšímu stylu, který více vypadá jako nějaký kreslený seriál a díky tomu to dostává pozitivnější a dynamický nádech. Dalším kladným faktem jsou vedlejší postavy, kterých je dost a překvapivě si je dokážete zapamatovat. Konkrétně nový studentský život Barbary se „DC You“ docela povedl a jde znát, že už je jasná strategie, komu chtějí tuto hrdinku prodávat.

Problém je, že hlavní hrdinku kvůli tomu navrhli, aby vypadala jako čtrnáctiletá holka i s ručně dělaným kostýmem bez Batmanovy výzbroje, která vypadala dost dobře. Tato Batgirl opravdu vypadá směšně a když se setká s ostatními postavami, docela to skřípe. Málokdy je možné brát cokoliv s ní vážně, proto když asi před 2 měsíci vyšla její obálka s Jokerem, tak lidem vadilo, že tuto hlavní stranu nakonec zaměnili, ale pokud jde o můj názor, tak se přikláním k jejich vedení, jelikož ten komiks má být pro dívky ve věkovce 12-17 a toto by bylo už přes čáru. Ještě dodám jako dodatečný argument, že v té kapitole ani ten údajný padouch není, jen tam hlavní hrdinka čelí krizi, kterou Joker vytvořil (Endgame).

U Black Canary se tolik rozepisovat nebudu, jelikož tato žena se ve svém díle ještě dodatečně nerozjela. Podobný styl kresby jí konkrétně moc nepřispívá, jelikož dalším mínusem této image je nedostatek kvalitní akce a veškeré bojové střety jsou dočista jak z kresleného pořadu bez sebemenšího nápadu. Určitě vás bude zajímat, co Dinah dělá. No stala se součástí rockové kapely, což je logické, když vlastní ten svůj jemný hlásek. Pak ale zjistí, že nejmladší člen party je pronásledován podivnou organizací.

Tato postava opravdu potřebovala nový náboj, jelikož New 52 jí dala šílený origin, ale i tak je to nadále docela málo, aby vás to zaujalo a kdoví jestli vydrží na pultech v prodeji do konce roku. Abych jen nekritizoval, tak jsem toho názoru, že si DC vzalo špatnou kombinaci charakterů. Pokud mají v závěru přilákat nové čtenářky, tak se měli domluvit a třeba využít trojici dívek jako vtipnou Harper Rowe, její nemotornou spolubydlící Stephanie Brown s hustou Cass Cain, kterou zase budou učit, jak fungovat v obyčejné společnosti. Vedla by je jako dospělá Black Canary a tím by vznikla další verze Birds of Prey, o které by byl určitě zájem, pokud by přidali zmiňovanou kresbu.

Obraťme list a zaměřme se na svatou trojici DC, která dostala nový směr/styl či nádech? No, je asi fuk, jak to označíme, jisté ale je, že podobné hlouposti nikdy dlouho nevydrží, ať jde o Gordona v robo-obleku nebo Supermana s odhalenou identitou a částečně bez schopností. Možná jediná Diana vydrží déle v novém feministickém kostýmu, a i když se mi stýská po tom původním, tak její současná tvorba se drží pravděpodobně nejlépe z těch tří. Pravda, jen díky tomu, že se představuje už zase nová verze Donny Troy (kdo opravdu nemá ponětí o kom mluvím, tak je to ta první historická Wonder Girl z Teen Titans), a abych nezapomněl, musím pochválit kresbu se slušnými detaily.

A co velevážený Snyder? Pořád je to podle mne slušný autor, ale tak jako u Batman Eternal se výrazně minul mému vkusu. Sami si řekněte nahlas: „Gordon jako Batman?! To je blbost, bude nuda a nedává to ani smysl!“ A ano, je to docela dost nuda, pokud by děj neoživil Bruce s amnézií, tak bych pravděpodobně přestal toto dílo číst stejně tak, jako děsného Supermana před rokem.

Mimochodem Wayne přišel o paměť při posledním opravdu dechberoucím střetu s Jokerem v arcu Endgame. V tomto ohledu jsem spíše zklamaný, že Temný Rytíř nevykonal předběžné plány v případě jeho smrti. Osobně chápu, že Batfamily je na Bruce naštvaná, ale to jim nevadí, že po Gothamu běhá nezkušený Bat-Robot? Chybí mi znovu ta situace z Bitvy o Kápi, kdy Grayson uvažoval nad tím se stát Temným Rytířem, a i když by se vše znovu zopakovalo, tak komu by vadil jeho návrat v netopýřím kostýmu?

Je pravda, že se mu docela daří jako superšpionovi, ale je otázka, co by se prodávalo více? A James Gordon nemá moc šanci utáhnout sám Detective Comics či týmovku Superman/Batman. Urazí vás i vnucování jeho charakteru, kdy za novým Batmanem přijde žádat o pomoc Justice League, jelikož jim prý chybí detektiv. Pravý Bruce, jednou dokonce naprogramoval počítač, aby vybral tým, který ligu ihned nahradí a teď berou chlapa v obleku?

K závěru stručně o Muži z oceli, aneb proč se schopnostmi je nudný a částečně bez nich taky. Ano, nedává to smysl, ale tak to opravdu je. V komiksech "Superman" se vypráví, jak přišel o schopnosti a v Action Comics, kde se pohybuje částečně bez nich, už vidíme následky. Jak bych tedy zrecenzoval komiks „Superman“?! Je to nudné, sterilní a bez špetky napětí s únavným a přetaženým příběhem, jenž nestojí za koupi. Přesto na něj nechci jen nadávat, neboť zmiňovaný Clarko/Superman v tričku, si vede slušně v komiksu "Action Comics", kde se pohybuje v sousedství a musí čelit tomu faktu, že všichni už vědí, o koho jde. Někteří ho srdečně vítají a další po něm házejí šutry. Tady doslova nelze nic výjimečnějšího vymyslet, ale na ně je to slušný materiál, který neurazí. Tento efekt ale působí až příliš krátce.

Další náčrty nových komiksů mi osobně spíše naznačují, až do jakého srabu se DC dostalo. Já se jim ani moc nedivím, jelikož vše slouží jen k tomu, aby zabetonovali určité díry ve světe starém čtyři roky. Postupně vše vyjmenuji, ale rychle připomenu, kolik od té doby skončilo charakterů mimo hru bez minimálního vysvětlení, co ten a ten daný charakter zrovna dělá. 

Kde se toulá Hawkman, mladej Spider... teda Blue Beetle, celá týmovka Justice League International vedena Booster Goldem, rozprášený Captain Atom, ohnivý Firestorm, duo bez nějaké chemie Hawk and Dove, nezkušený Vibe, emo antihrdinka Katana, čarodějka se zlomeným srdcem aneb Zatanna s celou Justice League Dark, kde se motá Frankenstain atd.. Je dostatečně bolestivé koukat na hezouna Loba, mladou dívku, co se snaží stát prezidentkou v díle „Prez“, nebo hrdiny se střídavě skákající laťkou kvality, jako jsou Green Arrow, nebo nudný Dr. Fate (který měl být trochu temný, jako Animal Man).

O autorovi

Elessar
Elessar

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Elessar Offline
Elessar 28/11/2015 (28. listopadu 2015)
K tomuto článku ještě přidám mé další poznámky, které jsem nepokládal za dostatečně kvalitní a ani jsem je needitoval, proto se nelekněte jestli tam naleznete hrubku. Víceméně je to pokračující rozbor k článku Černobílé New 52, kdy jsem slíbil pokračování, ale nebyl...
Elessar Offline
Elessar 28/11/2015 (28. listopadu 2015)
Jinak jako autor článku upozorňuji, že již je sepsaná druhá část a bude rovnou navazovat na předchozí odstavec.    Já se jim ani moc nedivím, jelikož vše slouží jen k tomu, aby zabetonovali určité díry ve světe starém čtyři roky. Postupně vše vyjmenuji, ale...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku