100 nábojů 10: Dekadence

24. listopadu 2015 Damien Diskuze (0)
100 nábojů 10: Dekadence

Trvalo to, ale dočkali jsme se, a každý s trochou vkusu musí zajásat a zapálit za BB/art v kostele aspoň jednu svíčku. Další díl z úspěšné série Briana Azzarella je na světě.

Knihy Dobrovský

S desátým svazkem tohoto silně provázaného epického veledíla, ve kterém kufřík a stovka nevystopovatelných kulí hraje jen okrajovou roli, jsme se dostali do tří čtvrtin celkového příběhu, který se nám zastavil na sto sešitech. Takže pořád máme něco před sebou. A to je dobře, protože otázky se jen kupí.

Tentokrát nečekejte žádnou super drsnou řežbu. Tu si krátce užijete jen v sadistických fantaziích jedné z mnoha postav jménem Lono. Toho si patrně pamatujete stejně, stejně jako agenta Gravese. Ten, byť býval pravá ruka Trustu, dal své minulé profesi definitivně vale a znovu obchází svět, který pokládá za své hřiště a nabízí svůj úchvatný kufřík. Naopak organizace, která byla zvyklá sledovat, jak dokonale šlape hodinový strojek světa, který sestrojila (což má být metafora pro to, že již staletí ovládají chod dějin), teď musí hrát s maximálním poker facem, aby se nevytratil pocit jednoty a příměří, a přitom mohly jednotlivé hlavy rodin intrikovat proti sobě a zakládat nová spojenectví.

Ačkoli jste si mohli myslet, že kufřík s náboji je již z příběhového hlediska pasé, můžete být klidní. Stále se najdou lidé, kterým tahle diplomatka plná smrti svědčí a dokážou s ní hotové psí kusy. Což ale neznamená, že se nevyvíjí i hlavní příběh. Jsme tu svědkem toho, jak jeden z minutemanů přežil svou smrt, což je jen tak pro představu asi tak častý jev, jako projevy milosrdenství a nezištné lásky ve Hře o trůny. Megan to jednoduše rozdýchala a stala se tím z ní docela nebezpečná figurka na šachovnici Trustu, kde se odehrávají bitvy na té nejvyšší úrovni a vždy za oponou. Krom toho se v ne tak vysokých sférách, jako v Trustu, dějí jiná jatka, ne tak okatá, ale stejně brutální. Ať je to podzemní pěstní zápas, nebo zásobování řeznictví ve stylu Flat Street, pořád je zde, co nabídnout a i když čtete příběhy cizích lidí, kteří zrovna s hlavní dějovou linií zrovna nesouvisí, musíte to hltat, protože stejně víte, že se od toho odpíchnete někam dál. Nikdy nevíte, co se bude dít dál, protože Azzarello je svině a bude nás mást asi až do posledního booku.

Jedno úskalí to má. Pokud si nepřipomenete předchozí děj, budete ztraceni. Samostatně číst Dekadenci nemá tak docela smysl, protože je to další dílek do obří skládačky ve hře plné intrik a násilí, která sice odsýpá s poklidem, ale v klidu z toho nezůstanete ani náhodou. A jestli jste nikdy 100 nábojů nečetli, položte je, jděte si umýt ruce, a přečtěte si nejdřív předchozích devět svazků. Protože když neumíte plavat, nesmíte skočit do moře. To Vás akorát semele a vyplivne na břehu a vy budete stejně vědět velký ho… Závěrem nelze nezmínit suprovou kresbu Eduarda Rissa a parádní coloring Patricie Mulvihill - jednoduchou ale zároveň velmi komplexní a při potřebě zvládnutou do detailu. Um, se kterým se snoubí barvy, dělá z této špionážní drama série ještě temnější a přitažlivější záležitost.

Postavy a jejich osudy, kresba
Nic pro začátečníky, překlad názvu (Decayed = Dekadence, WTF?)

Verdikt

Jak bylo řečeno, sám o sobě book nic neznamená. Ale se svými staršími bratříčky tvoří brutální jízdu, kterou ocení každý, kdo rád nechá autora se sebou trochu zacloumat. Dva roky čekání se vyplatily a nezbývá než doufat, že nás BB/art nenechá čekat další dva. Protože 100 nábojů si své čtenáře vždy najde.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz