Mr. Sweet

24. listopadu 2015 jardoom Diskuze (0)
Mr. Sweet

Ten kdo zažil komiksový časopis Kometa, si jistě Mr. Sweeta pamatuje. Není pochyb o tom, že legendární Bohumil Fencl (Bof) byl přínosem pro český komiks. Když Mr. Sweet  v Kometě vycházel, tak já ještě ani nebyl na světě. Computer Press ale cítí, že si dílo tohoto českého autora zaslouží více prostoru a proto vydávají souborné vydání, které má být nostalgickou chuťovkou pro odrostlejší čtenáře a zároveň také stručnou lekcí dějepisu pro mladší ročníky, kterým připomenou, že i v našich končinách tvoří nebo tvořil někdo jiný, než Saudek, Foglar a pár dalších jmén.

Knihy Dobrovský

Jak už jsem zmínil v úvodu, tento komiks je souborným vydáním Bofova Mr. Sweeta, který vycházel v Kometě. Nejenom že komiks dostal fajnový kabátek v podobě pevné vazby, ale dokonce se ke čtenáři dostalo velkoformátové zpracování o velikosti A4. Na komiksu jde hned vidět, že si sním dala redakce Computer Pressu dost práce. Barvy komiksu jsou čisté, linky ostré a vůbec nejde poznat, že je komiks více než dvacet let starý. Není to ale tak velký zasah, který by vám kazil tu nostalgickou atmosféru.

Dalším kladem je obsah. V tomto souborném vydání se totiž neobjeví jen původní komiksy z Komety, Bof totiž pro tento komiks sepsal a nakreslil příběhy další. Abych vše uvedl na pravou míru, Bof pro tento komiks vytvořil příbeh jen jeden, ale nové jsou dva. První novinkou byl příběh vytvořen pro mimořádnou komiksovou událost, a tou byla výstava v Brněnské galerii Vaňkovka. Druhou novinkou byl příběh vytvořen speciálně pro toto komiksové vydání

Co se kresby týče, chtěl bych Bofa pochválit. Starší příběhy totiž obdaroval jedinečnou kresbou, která ve mě vyvolává opravdovou nostalgii a vzpomínky na dětství. Podobná kresba, obličejové grimasy a scenérie si totiž můžou lidé mého věku pamatovat různých západních kresleňáků jakým byl třeba Tom a Jerry. Bofova kresba k jeho starším příběhům prostě pasovala na míru a i když se všem určitě nezavděčil, mělo to své kouzlo. Když jsem se dostal k příběhům novým, byl jsem celkem zklamán. Čekal jsem, že se kresba změní, ale nevěděl jsem, že tak razantně. Ostatně v kresbě vidíte podobnost jen u Mr. Sweeta, a to nejspíš jen proto, že je to hlavní hrdina a ten se prostě měnit nesmí. Je sice pravda, že nové příběhy jsou daleko barevnější, coloring je mnohem atraktivnější a celková podoba komiksu prostě pasuje do této doby, bohužel ale ztrácí tu osobitost a originálnost, kterou v tomto případě starý Mr. Sweet měl.

Příběh je něco, co mi prostě moc nesedlo. Nevím jestli je to mou rozmlsaností dnešní dobou, ale v tomhle jsem viděl sec sakramensky moc děr, které přehlédnout nejdou a když se je přehlédnout snažíte, stejně do nich spadnete. Bof vymyslel zajímavého hrdinu, ale Mr. Sweet potřebuje trochu víc, než akční scény a přestřelky. Občas jsem si připadal, že nečtu detektivku, ale komiksové vydání Kobry 11. Musím ale uznat, že náš hlavní hrdina je teda větší sympaťák, než ten seriálovej skrček. Ať je to tak, nebo onak, Mr. Sweet prostě jako detektiv nepůsobí. Ačkoliv vás na začátcích příbehů provází detektivní vize, Bof okamžitě a bez jasného udání důvodu častokrát situace mění.

Verdikt

Ačkoli Mr. Sweet není nic, co by vám na našem trhu chybělo, jedná se komiks, který si český čtenář rozhodně nemůže nechat ujít. Občas budete tápat po pointě, občas něco nebude dávat smysl, ale pořád je to kus české komiksové historie, a tu by měl každý český čtenář komiksů znát. Ze strany Computer Pressu je tohle totiž výborné uctění Bofa a jeho práce pro český komiks.

Albatros Media
Za spolupráci děkujeme mediální společnosti Albatros Media, nabízející pod značkami dvanácti samostatných nakladatelství Albatros, BizBooks, CooBoo, CPress, Computer Press, Management Press, Edika, Motto, Plus, XYZ, Fragment, B4U Publishing a v koedičním projektu s ČT Edice České televize široké spektrum mediálních produktů - knih, e-knih a audioknih.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku