Ú.P.V.O. 04: Smrt

21. listopadu 2015 Morzael Diskuze (0)
Ú.P.V.O. 04: Smrt

Chvíli to už vypadalo, že Ú.P.V.O v naší zemi nenajde dostatek fanoušků, aby se dočkalo vydání čtvrtého svazku. Nakonec situace dopadla dobře a komiks si objednalo dokonce 753 čtenářů. Vzhledem k tomu, že ještě den před koncem deadlinu chybělo několik objednávek, tak se celkem podivuji nad uvažováním některých předplatitelů. Skoro to vypadá, jako by snad chtěli zabrnkat Comics Centru na nervy, ale konec dobrý, všechno dobré. Smrti (v komiksové podobě) jsme se nakonec dočkali, tak se pojďme mrknout, jestli ty nervy stály za to.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horor, akční

Příběh:

Žabí mor se stále šíří a prostředky Úřadu paranormálního výzkumu a obrany jsou čím dál omezenější. S logistickým řešením momentální krize přichází nový vůdce týmu, kapitán Benjamin Daimio. Úřad tak dostane novou základnu, která by měla vyřešit jeho problémy se zdroji a zároveň se postavit do cesty zhoubné žabí nákaze. Jenže v ní něco hnije, a než se naše parta pustí do žab, bude si muset uklidit vlastí dvorek. Mezitím se samotný Abe vydává na stezku za odhalením své minulosti.

O komiksu:

Série Ú.P.V.O skoro připomíná typické prostřední dítě. Všichni ho sice mají rádi a chtějí se mu věnovat, ale nikdo to dlouho nevydrží. Máme tu už čtvrtý svazek a opět jiné složení tvůrčího týmu. První dva svazky měly spíše povídkový ráz s mnoha autory u kormidla, a série se tak nějak hledala. Třetí svazek si vzal do parády sám velký mistr Mignola, otec hellboyovské mytologie, a udělal společně s Guyem Davisem ze série přesně to, co chceme. Proto mě další změna ve složení tvůrců na první pohled trochu vyděsila.

Mike Mignola totiž ustupuje do pozadí a stává se spíše mentorem a sekundantem nové hvězdy série – Johna Arcudiho (Maska). Vzhledem k tomu, že právě Arcudi stojí za větší částí tohoto svazku, přijde mi Mignolovo jméno umístěné v seznamu autorů úplně nahoře trochu zavádějící. Naštěstí je tato rošáda tvůrců u konce a s týmem Arcudi/Mignola se budeme setkávat v sérii Ú.P.V.O hodně dlouho.

Každopádně vás musím uklidnit, protože John Arcudi není žádné béčko a ví moc dobře, co dělá. Do týmu i světa zapadl perfektně. Oproti předchozímu svazku jsem si všiml pouze jedné změny, a to k lepšímu. Tou změnou jsou dobře umístěné vtipné dialogy mezi novým, ostříleným a sarkastickým kapitánem Benem a bezelstným homunkulem Rogerem, u kterých jsem se několikrát upřímně zasmál.

Příběh je správně akční, drží si napětí a zároveň s Davisovou kresbou je bez problému přehledný. Prokládáním linií si drží vaši pozornost na několika úrovních a vede vás příběhem přesně tak, jak chce autor. Tajemně nám navíc pootvírá vrátka do steampunkové éry hellboyovského světa kolem druhé světové války, a navazuje na předchozí události svazku. Kupodivu právě Mignolova linie, ve které se dozvídáme další střípky z Abeovi minulosti, mi přišla jako ta nudnější. Ne, že by se příběhově jednalo o nezajímavý počin, ale jde o zbytečné natahování, které vede ke konci, který stejně tak nějak tušíte.

Guy Davis odvedl stejně precizní práci, jako na předchozím svazku, a skvěle vykresluje lovecraftovské démony, akční scény i hororové momenty (z toho ducha vám bude běhat mráz po zádech).

Za mě opět spokojenost. Další změna ve složení tvůrců nakonec není vůbec děsivá, ale vede k pozitivnímu faktu, že od teď má Ú.P.V.O stálý, kvalitní tým, a zajímavý, rozvíjející se příběh. Takže buďme od té lásky a nedělejme kolem vydání dalšího svazku této série takové drama. Kvalitních komiksových sérií není nikdy dost (u nás obzvlášť), a hellboyovský svět je alfou a omegou hororových komiksových sérií současné tvorby.

Určení:

Fanoušci série Ú.P.V.O, hellboyovského světa, a akční hororové podívané s nádechem steampunku.

Scénář, nová postava, humor
Utahanější Mignolova linie o Abeovi

Verdikt

Čtvrtý svazek hellboyovské série Ú.P.V.O nám přináší opět nové složení tvůrčího týmu. Jedná se ale spíše o posun k lepšímu a ke klasické hororové atmosféře, steampunkovému nádechu a napjaté akci se přidává ještě sarkastický humor. Nová postava přináší do týmu správný říz a dává tak šanci více se projevit jednotlivým postavám dosud sehrané skupiny. Pokud Arcudi a Mignola udrží tempo a myšlenku dál, a dokáží, že se sérií mají opravdu smysluplné plány, je Ú.P.V.O nyní přesně to, co fanoušci hororových komiksů a Hellboye chtějí.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku