Želvy Ninja: Menu 3

20. listopadu 2015 S4TW Diskuze (0)

Kirby! Potřebujeme další supermoderní zbraně, člověče.

Želvy Ninja: Menu 3

Želvy si již dokázaly vybudovat celkem slušnou pozici i v České republice (pokud se bavím o komiksu, u ostatních médií tomu tak je již od mého mládí). A není divu, jedná se o skutečně kvalitní počin, který má ovšem mnoho odlišností od klasického mainstreamu. Ať už se jedná o skvělou undegroundovou kresbu, jejíž atmosféra je umocněna novějšími barvami, které kresbě dodávají krásnou, ale zároveň temnou atmosféru. Nebo prostě o styl, jakým je tento komiks psaný. To, že se jedná o kvalitní dílo, o tom snad jen málokdo pochybuje, pokud četl aspoň jeden z prvních dvou dílů. Ale drží tento komiks vysoce postavenou laťku i v již třetím pokračování, které nám servíruje Comics Centrum? Na to se pokusím odpovědět níže.

Knihy Dobrovský

Tentokrát nás neočekává jeden ucelenější příběh, ale v podstatě se jedná čtyři speciály, i když třetí sešit je z klasické série. Abych byl upřímný, tak pro mě to bylo trochu na škodu. Je fajn, pokud máte v knížce jeden speciál, který celkový dojem tak trochu okoření a je to příjemné zpestření, ale pokud celou knihu tvoří jen speciály (a vy jste zvyklý, že v minulých dílech byl ucelený příběh a vy čekáte na nějaké pokračování), tak je to spíše už na škodu. První příběh navozuje vánoční atmosféru, kdy Michaelangelo brouzdá po zasněženém New Yorku a obdivuje vánočního ducha města. To by byla nuda, tak se do toho všeho zapletou druhořadí zlodějíčkové, které se náš želvák snaží zpacifikovat. Tato první kapitola působí dosti předvídatelně, jednoduše a má velice prostou zápletku bez nějakého většího šoku, či něčeho, co by vás dostalo. Prostě z mé strany se jednalo o úplně zbytečný díl.

Naopak druhý příběh je skvělý. Zde dostává hlavní roli Donatello, který se setkává se sousedem, kreslířem. Tím není nikdo menší než Kirby. Společně navštěvují fantastický svět a samozřejmě se dostane i na bitku. Celé to na mě působilo příjemně a jedná se o dobrý nápad, takže tady palec nahoru. V třetí kapitole se dostáváme trochu do minulosti, kdy Tříska pomáhá jednomu šógunovi při předání odkazu svému vnukovi. Samozřejmě je zde zase pořádná řežba, kterou musí obstarat Želví ninjové. Průměrnější příběh, ale je zde slušná akce, takže se určitě zabavíte, ale opět je to celé dosti předvídatelné. Poslední sešit je vrchol celého Menu číslo 3. Tentokrát je to speciál Leonarda, který se vypořádává s velkou skupinou ninjů, zatímco jeho bratří, Tříska a April připravují Štědrovečerní večeři. A ten závěr? Jen řeknu, že se máme ve čtvrté knize nač těšit! Čtvrtý příběh je jednoduše špica a opět se potvrzuje, že skvělý sešit lze napsat i pomocí pár vět (zde by to dokonce šlo úplně beze slov).

Ke kresbě se už těžko něco dodává, neboť se od posledního čísla moc nezměnila (čti téměř vůbec). Je to parádní underground s temnou atmosférou, kterou podrhávají temnější a depresivnější barvy. Dohromady to tvoří příjemná kontrast, neboť na jedné straně tu máme kresbu, která vypadá jak z dětského komiksu, ale barvy tomu dodávají velkou přidanou hodnotu, takže ve finále se jedná o něco ne příliš obvyklého, ale za to skvělého. Je pravda, že jsem si na kresbu musel chvíli zvykat, ale jakmile si zvyknete, tak si jí budete užívat. Jednu věc, kterou bych chtěl u kresby vyzdvihnout, však mám. Jedná se o poslední kapitolu, ve které je parádní práce s panely.

Ještě si nejsem tak úplně jistý, v čem tkví to velké kouzlo, ale komiksy, ve kterých hrají hlavní roli Leonardo, Raphaelo, Michelangelo a Donatello se čtou jedna báseň. Pěkně a svižně to odsýpá a je to neskutečná zábava.

 
poslední sešit, kresba, akční scény, nápaditá druhá kapitola s Kirbym
příliš mnoho bonusovek, až na poslední sešit slabší scénář, téměř nulový posun v celkovém příběhu

Verdikt

Želvy ninja by si dle mého názoru měl přečíst každý větší fanda komiksu, neboť se jedná o skvělou záležitost, ze které se velice rychle stal kult a dodnes má velkou fanouškovskou základnu. Toto konkrétní číslo bych označil zatím za nejslabší, vzhledem k tomu, že se jedná v podstatě jen o speciály a v příběhu se posouvám až díky posledním stránkám. Ostatně i tak se jedná o scénáristicky slabší kousky, které zachraňuje až poslední kapitola, kterou naopak řadím mezi to nejlepší, co zatím Želvy nabídli (a to jak po příběhové, tak umělecké stránce). I přesto se jedná o velice kvalitní komiks a já se nemůžu dočkat pokračování, které bude určitě epické.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku