autobus

16. listopadu 2015 Morzael Diskuze (0)
autobus

Jak jsme již před pár týdny psali, Česká republika má nového hráče v poli komiksových nakladatelství. Je jím novelou Thomase Pynchona inspirované nakladatelství Trystero. Prvním kouskem, který svým čtenářům nadělilo, byla sbírka kultovních stripů Paula Kirchnera – autobus. Že se v našich luzích a hájích jedná o velmi netradiční počin, je okaté už na první dojem. Tak tedy lístky připravit, usednout na místo, autobus vyráží.

Knihy Dobrovský

Každému z nás je prostředek hromadné dopravy, též nazývaný autobus, velmi známý. Většina lidí někdy za svůj život autobusem cestovala, a má s ním spojené zážitky všeho druhu. Obzvlášť v letním horku se jedná o prožitky vskutku intenzivní a nezapomenutelné. Věřte mi ale, že pokud se váš řidič někdy za jízdy neproměnil ve strom a nevysadil vás na pustoprázdné silnici uprostřed vesmíru, několik světelných let od Jupitera, do Kirchnerova autobusu jste nejspíš ještě nenastoupili.

Jelikož se jedná o stripy, patrně už jste se dovtípili, že žádný příběh, který by tuto sbírku provazoval, tu opravdu není. Společným jmenovatelem všech stripů je pouze surrealistický autobus (překvapivě) a většinou i jakýsi jeho pravidelný cestující, který by se dal označit nejlépe asi jako průměrný úředník. A právě jakmile tento záhadný cestující nastoupí do klasicky vyhlížejícího autobusu, začnou se dít věci. Jaké? No to si nedovedete ani představit. Autobus není sbírkou klasických humorných situací, které má většina lidí se stripovým formátem spojené, vtipem je zde fantazie a práce s médiem.

Pointa je tedy vždy strip samotný, protože úsměvně pokyvovat hlavou budete především nad šíleným nápadem, který autor do okýnek vložil. A aby vám dokázal, že to myslí opravdu vážně, je většina stripů bez textu. Nicméně stojí za to, věnovat pozornost právě textům v pozadí, které tvoří úžasně vtipné detaily díla. Například kadeřnictví Occamova břitva mě hodně pobavilo.

Práce s komiksovým médiem je něco, s čím si dovolí v mainstreamu experimentovat jen hrstka autorů. Je proto osvěžující, občas zaplout i do neprobádaných vod, kde tvůrci nejsou ničím svázáni a sledovat, co dokážou vymyslet s perspektivou, absurdním náhledem na svět a surrealistickými představami jako z hlav Magritta, Eschera nebo Dalího.

Kresba díla je černobílá, jednoduchá, čistá, detailní (pracné stínování křížovým šrafováním) a téměř vědecky geometrická (tedy až na určité výjimky).   

Trystero si dalo za cíl, zde vydávat komiksy, které mají pro komiksové médium hodnotu a přínos, a já myslím, že úžasně surrealistický a nápaditý autobus to bez obav splňuje. Svazek je sbírkou neuvěřitelné originality a fantazie, kterou vám autor dokazuje každým dalším stripem, a vy se jen budete podivovat, jak ho to všechno mohlo napadnout. I když se nápad ještě nerovná provedení, a u některých autorů právě forma vázne, nejedná se naštěstí o Kirchnerův případ. On svou vizi dokázal předat papíru i čtenářům mistrovsky. Pokud bude Trystero ve výběru svých komiksů a jejich provedení i do budoucna stejně pečlivé, máme se rozhodně na co těšit.

Verdikt

První výběr díla nováčka mezi nakladateli komiksů dopadl více než na výbornou. Se svými z fantazie spletenými stripy vás Paul Kirchner a jeho autobus uchvátí i pobaví. Na našem trhu se jedná o dílo, které tu nemá v podstatě obdoby, a je osvěžujícím černým koněm letošních komiksů. Pokud tedy máte chuť na více kvalitní a důležité dílo v oblasti tohoto média, než jaké nám zdejší trh poslední dobou nabízí, nechte se okouzlit autobusem.

Trystero
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Trystero, které se zaměřuje na kvalitní angloamerickou a francouzskou komiksovou produkci, ať už jde o grafické romány či stripové antologie. Při čemž se soustředí především na díla, která testují hranice existujících vyprávěcích norem, každému titulu věnujeme nejvyšší možnou péči a spolupracujeme s řadou uznávaných a oceňovaných překladatelů a grafiků.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku