Mé aktuální čtení #16: ExMortis

16. listopadu 2015 jardoom Diskuze (0)

Keep calm and Kill them all...

Mé aktuální čtení #16: ExMortis

V době, kdy dnešní svět zažívá vlnu terorismu ze strany IS, si pojďme připomenout dobu minulou, kdy svět zažíval válku a podobný každodenní strach o život. Pojďme si připomenout nacisty a druhou světovou válku. Pokud něco málo o aktivitách nacistů víte, tak se vám jistě vybaví, že je velmi zajímaly okultní vědy. Jejich průzkumy a pokusy jim měly vyhrát válku. Teď si zkuste představit, že proslulé nacistické pokusy v oblasti okultismu vyšly a válka tak rázem dostala úplně jiný spád událostí.

Knihy Dobrovský

Jak jsem již řekl, okultismus byl vždy něčím, co nacisty strašně moc zajímalo. Této myšlenky se chytilo autorské duo bratrů Williamsových, kteří sepsali scénář komiksu ExMortis. Touto myšlenkou se již zabívalo mnoho scénáristů a ať už šlo o komiks či knihu, nikdy se nejednalo o tak rozšířenou myšlenku, jako v tomto kousku. Zkuste si jen představit, že nacisté najdou deník Dr. Victora Frankensteina a díky němu budou oživovat jejich padlé vojáky, a tím si vytvoří armádu nemrtvých, kteří jim dobijí svět.

Ačkoli se jedná pouze o šestidílnou minisérii, už z prvního sešitu sálá hodně hustá atmosféra, která vás nutí číst dál a dál. Nejsem žádný fanda dějin a ani druhé světové války celkově, ale jako fanoušek okultistických děl, fantasy, scifi a bájných monster říkám, že tohlě mělo šťávu. Už tento první sešit přinesl tolik informací, že si dokážete hravě představit, kam to všechno může směřovat. Není to ale tak velká informační bouře, která by vám vše hned vyzradila a nebo vás zbytečně mátla. Paul a Pete mají prostě přesnou vizi a za tou vás jejich scénářem vedou. Seznámí vás s pár postavami, které jsou už od pohledu dost zajímavé a Hitler taky chybět nebude.

Postav, které se mají touto minisérií mihnout, je zde opravdu moc a jak jsem již řekl, všechno to jsou zajímavé charaktery. Bájný Vlkodlak nebo samotný Vlad Drákula, tito dva jsou jen špičkou ledovce a ačkoli to může vypadat trochu zmateně nebo přeplácaně, věřte, že to do sebe vše zapadá.

Co ale k příběhu moc nezapadá je kresba. O tu se staral Filipínský rodák jménem Raymund Bermudéz, který toho v komiksovém světě ještě moc nepředvedl a vlastně k tomu ani neměl moc příležitostí. V tomto případě se nejedná o žádný propadák, ale když vezmu v podtaz to, že je jeho kresba nepřehledná, nemůžu si pomoct a musím na něj plivat. Já si občas vybírám komiks podle obálky a jak už obrázek se slideshow napovídá, obálka byla opravdu skvělá. Neměl sem možnost sešitem před koupí prolistovat a to tento komiks zachránilo. 

Né že by kresba byla na první pohled až tak špatná, ale jedná se o černobílý komiks a ten vždy potřebuje trochu klidnější a né moc akční kresbu. Když už srší akcí, nesmí se dbát na detaily. Manga v těchto ohledech přesně limitovala, kam až kreslíř může zajít a v tomto případě to je velmi nepřehledné, chaotické a opravdu přeplácané dílo. Komiks má určitě dost dynamickou kresbu ale jeho pevné a rychlé linky se ve vší té sněti detailů dost ztrácí. Pokud se jedná o statické fáze scénáře, staticky působí i kresba. První chybou je absence coloringu. Ten by tak atmosferickému scénáři dodal kabátek šitý na míru. Další chybou je přeplácanost, díky které se v akčních scénách ztrácíte a složitě vykreslené scenérie vám z tohoto nešvaru také nepomohou. Kresba se scénářem prostě v symbióze není, ale je asi jen na vás, jestli vás špatná kresba odradí od výborného scénáře.

myšlenka, scénář, postavy, atmosféra
kresba

Verdikt

Jak jsem již v recenzi řekl, kdybych před prvním čtením sešitem prolistoval, nejspíš bych si jej nekoupil. Nakonec jsem ale rád, že jsem ty čtyři dolary utratil a dostal tím možnost rozečíst tak skvělou sérii.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku