Harley Quinn 1: Šílená odměna

12. listopadu 2015 S4TW Diskuze (8)

Lidé na Coney Islandu si myslí, že vědí, co je horská dráha...

Harley Quinn 1: Šílená odměna

Po Lobovi tu mám k recenzi další postavu ze stáje DC, která se vyznačuje především tím, že její psychologický stav je absolutně nevyzpytatelný a ta postava je schopná naprosto všeho a je jí úplně jedno, jestli někoho zmrzačí, skalpuje, amputuje, dokope do krve, rozmlátí obřím kladivem nebo rozřeže motorovou pilou. Ano, bavíme se tu o Harley Quinn, jejíž komiks dorazil i do našich končin. Od BBartu je to chytrý tah, jelikož se nezadržitelně blíží film Suicide Squad, kteréhožto týmu je Harley hrdou (no, možná ani ne) členkou. A jak jsem již zmínil, styl a duch komiksu se dost podobá tomu, který je použit v komiksu o Lobovi, takže se nezlobte, pokud budu občas sklouzávat ke srovnávání těchto postav / komiksů.

Knihy Dobrovský

Tak milé děti, nejdřív si povíme, kdo to ta Harley vlastně je. Kdybych to chtěl úplně zjednodušit, tak bych řekl, že se jedná o ženskou verzi Jokera, kterého zná snad každý. Pokud se to pokusím lehce rozvést, tak tato milá dívka, která má velkou zálibu v obrovských kladivech, roztomilých zvířátkách a Jokerovi, je absolutně narušený psychopat. Je to holka pro každou srandu a její úplně šumák, jestli někomu u toho mašíruje mozek kladivem, řeže hlavu motorovkou či táhne na motorce po dálnici, hlavní je, že se pořád hrozně baví. Navíc je takovým hodně zvráceným způsobem sexy, něco mezi sexy právničkou, Black Canary a Mrtvou nevěstou Tima Burtona.

A o čem, že to celé vlastně je? No, tak nějak o ničem. Příběh je absolutně jednoduchý, ale zároveň svým zvráceným (toto slovo tu bude padat asi často) způsobem originální a k tomuto typu komiksu asi i ideální. Harley si totiž konečně našla ideální místo k životu a to v šíleném době plném šílených individuí na Coney Islandu. Je totiž po hustém rozchodu se svou láskou Jokerem a chce změnit svůj život. Ovšem to by bylo celém o ničem, kdyby po ní nešlo celé brooklinské podsvětí, jelikož je na její hlavu vypsaná slušná sumička. Do toho si slečna doktorka musí najít novou práci a jelikož život v novém domě něco stojí (i když je její vlastní), tak si najde rovnou dvě – psycholožka v domově důchodce a členka bruslařského týmu. Takhle to zní, jako nudná zaměstnání, ale věřte mi, že nejsou. No a to je vlastně všechno. Takže jak vidíte, scénář je hodně přímočarý, jednoduchý a bez nějakého většího nápadu, ale na druhou stranu to je příjemně oddechové, plné akčních scén. Vše se nese ve vtipném duchu a vyloženě z toho čiší, že je to psáno s velkou nadsázkou. Rozhodně to není pro čtenáře, kteří hledají v komiksu nějakou větší hloubku či filozofické úvahy. Vyzdvihnul bych především přesvědčování rodiny Rubensteinových, osvobozování zvířátek a týmovku s Ivy.

Humor je zde opět černý, jako tomu bylo u Loba, ovšem tentokrát mi to přijde méně násilné (ne ve smyslu, že by tu nebylo masakroizní násilí) a autoři se nesnaží za každou cenu na každou dvojstranu dát nějaký hrozně kruto přísný vtip, který vlastně není vůbec vtipný. Ano, ani tentokrát jsem se nějak extra nechlemtal smíchy, ale neměl jsem ani pocit, že to po mě autor vyžaduje. Jedná se spíš o takovou velkou nadsázku okořeněnou pár vtipky a narážkami. Komiks pobaví, ale lámat v pase smíchy se asi nebudete.

Navíc oproti Lobovi je zde daleko větší vhled do psychologie postavy. Dozvíte se, jaké šílené a úchylné síly to s mozkem této slečny hýbou a navíc zde postava má (ač velice malý) vývoj a posun. Ale, jak jsem již zmiňoval, o nějakou hloubku tu vůbec nejde, hlavním tu je ta potrhlost, která je ovšem místy opět až moc násilná, ale ve finále to na mě působilo o dost lépe než u Loba.

Kresba je fajn, Chad Hardin bude velký talent a myslím si, že si tímto komiksem otevřel spoustu dveří. Opět se povedlo sladit styl psaní s kresbou, takže je kresba lehce nadsazená, okořeněná spíše veselejšími barvami, ale na druhou stranu je krásně detailní a příjemná na oko. Suma sumárum se jedná o takový standart dnešní komiksové kresby. Nerad bych také opomenul skvělý překlad Martina D. Antonína.

Komiksy, ve kterých hlavní úlohu hrají postavy jako Lobo, Harley Quinn či Deadpool jsou v dnešní době hodně populární, i přesto si tyto postavy ne každý dokáže oblíbit, jelikož mají svůj zvláštní, krutý styl humoru, který spoustě lidem nemusí přijít vtipný. Každopádně můj názor je, že Harley Quinn není lepší než Deadpool, ale za to je zábavnější než Lobo. Ale v tomto případě pravidlo – Sto lidí, sto chutí – platí stoprocentně.

Na závěr jsem si nechal nultý sešit, který mě ve finále bavil asi nejvíc. V tomto konkrétním čísle totiž Harley hledá kreslíře pro svůj komiks,  takže se tu objevují kresby i od takových hvězd, jako je Jim Lee, Walter Simonson čo Charlie Adlard. Takže se jedná o velmi příjemný a originální bonus k hlavnímu příběhu.

zábavné oddechové čtení, bonusový sešit, kresba, psychopatické akční scénky, překlad
primitivní zápletka, občas laciné vtípky, přílišné tlačení na pilu, celková jednoduchost

Verdikt

Pokud to mám rozumně shrnout, tak se jedná o komiks, který stoprocentně nesedne každému, ale řekl bych, že v tomto případě se (ve srovnání s Lobem) jedná o více mainstreamové dílo. Humor zde není až tak násilný (ne, že by chyběla mega brutalita), ale opět se zde bavíme jen o pár úsměvných scének, vtípků a narážek. Tuto knihu musíte brát s absolutní nadsázkou, nesmíte v ní hledat nějakou hloubku a nad dílem raději moc nepřemýšlet. Je to taková ulítlá oddechovku, která staví především na drsném násilí a úchylných akčních scénkách. Navíc je zde dost cítit, že jednou ze scénáristek je žena. V podstatě tu je primitivní zápletka, ale dílo je ucelené a má nějaký vývoj, takže tu neskáčeme od jednoho mini příběhu k druhému bez nějaké spojitosti. Kresba je lepší průměr, nic z čeho budete padat na hubu, ale určitě si jí užijete. Pokud hledáte nějaké doplňkové čtení, u kterého se vám nechce moc přemýšlet, máte rádi nadsázku, zvrácenost, spoustu krve, různý způsoby mrzačení, roztomilá zvířátka a sem tam se chcete i zasmát, tak je Harley Quinn: Šílená odměna, to pravé čtivo pro vás.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

jardoom Offline
jardoom 08/08/2016 (8. srpna 2016)
Odpověd na #7087 příspěvek od S4TW
Fuuu, už je to nějaká doba, co jsem to četl, takže ti to asi úplně přesně neřeknu, proč sem tehdy měl ten pocit... Hlavně asi proto, že mi to přišlo, že se snaží co nejvíc ukázat Harley jako normální ženskou, která stojí na vlastích nohou... způsob, jakým tam nastiňuje její vztahy, především to, jak zvládá...
Já bych navíc dodal, že Harley vůbec neměla řešila ten rozchod. Pravá, šílená Harley by neřešila rozchod s Jokerem ale spíš to, že nemá svého idola na dosah. V tomhle šlo poznat, že tohle psala ženská. Harley je šílená, smyslů zbavená a stejně střelená jako Joker a v...
S4TW Offline
S4TW 08/08/2016 (8. srpna 2016)
Odpověd na #7086 příspěvek od ScarletWitch13
Skvělá recenze, s většinou věcí souhlasím. Není to komiks pro každého a musí se brát s nadsázkou. Jen se chci zeptat jak je z toho cítit to že to z části psala žena? PS: Ja osobně mám radší Harley než Deadpoola, ale to je jen můj názor. 
Fuuu, už je to nějaká doba, co jsem to četl, takže ti to asi úplně přesně neřeknu, proč sem tehdy měl ten pocit... Hlavně asi proto, že mi to přišlo, že se snaží co nejvíc ukázat Harley jako normální ženskou, která stojí na vlastích nohou... způsob, jakým tam nastiňuje...
ScarletWitch13 Offline
ScarletWitch13 08/08/2016 (8. srpna 2016)
Skvělá recenze, s většinou věcí souhlasím. Není to komiks pro každého a musí se brát s nadsázkou. Jen se chci zeptat jak je z toho cítit to že to z části psala žena? PS: Ja osobně mám radší Harley než Deadpoola, ale to je jen můj názor. 
Elhonzo Offline
Elhonzo 16/11/2015 (16. listopadu 2015)
Odpověd na #6709 příspěvek od Cligue_
U tohodle komiksu jsem se opravdu pobavil.Bavil mě i scénář který v dnešní době ztrácí lesk...třeba u MARVELU
Co třeba u Marvelu ´´ztrácí lesk´´ ? 
Cligue_ Offline
Cligue_ 15/11/2015 (15. listopadu 2015)
U tohodle komiksu jsem se opravdu pobavil.Bavil mě i scénář který v dnešní době ztrácí lesk...třeba u MARVELU
Minotaur.cz