Mezi řádky 01: Tommy Taylor a falešná identita

11. listopadu 2015 Morzael Diskuze (0)
Mezi řádky 01: Tommy Taylor a falešná identita

Jedním z pokusných králíků, které předložilo nakladatelství Crew svým čtenářům prostřednictvím magazínu po jednotlivých sešitovkách, a o kterém si měli rozhodnout sami čtenáři, byla série Mezi řádky (The Unwritten). Ohlasy se zdály být kladné, a tak, po vzoru Skalpů, tu máme první svazek pěkně uceleně a v broži. Pojďme se tedy mrknout Tommymu Taylorovi na zoubek.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy, detektivní

Příběh:

Tommy žije svůj frustrující život hvězdy nehvězdy, která vděčí za svou popularitu celosvětově úspěšné, knižní sérii o mladém kouzelníkovi. Tomu byl totiž v mládí předlohou a napsal ji jeho zmizelý otec. Věci se ale začnou komplikovat, když vyplynou na povrch určité skutečnosti o Tommyho původu, které netušil ani on sám a neví, jestli jim může věřit. A když se do toho připlete ještě únos a pár mrtvých těl, Tommyho svět se obrátí vzhůru nohama. Jedinou cestou, jak přijít na kloub všem těm podivným událostem, je následovat drobečky zanechané jeho otcem.

O komiksu:

Mike Carey ještě u nás nedošel kompletního vydání svého epického Lucifera a už se mu rozjíždí další série. Tentokrát se přesouváme od biblicko-mytologické tématiky k…. jak bych to jen řekl? Literárnímu nerdství!

Mezi řádky se netají svou podobností hlavních protagonistů s Harry Potterem. Je to docela jasně cílená narážka, která v dnešní době řekne něco úplně každému, hlavně Harry Potterovské generaci, do které se počítám i já sám. Věřím, že Carey má s myšlenkou celosvětového kultu mladého kouzelníka jistě velké plány.

Ale literárním nerdstvím jsem myslel spíše desítky odkazů napříč komiksem na jiné mezníky psaného slova, významná díla a jejich autory. Což je něco, co jsem si strašně užíval, a čím si mě osobně série získala. Někdy mi přišly narážky až příliš explicitní, ale chápu, že se to autor snažil podat co nejširšímu čtenářstvu. Jsem každopádně přesvědčen, že pokud máte rádi knížky, především klasická díla, budete nadšeni stejně jako já.

Knižním fandům nejspíš budou imponovat i úryvky z fiktivních knih o mladém čaroději, které svazek ozvláštňují, a které občas stírají hranici mezi komiksem a literaturou. Je na nich vidět, že Carey má vypravěčství prostě v ruce.

Příběh je velmi akční a strhující, jak je u většiny moderních sérií už téměř pravidlem. V podstatě od začátku se něco děje a vy si kladete jednu otázku za druhou. Což je něco, na co je Carey expert, a co mě osobně u Lucifera po čase začalo štvát. Ale jelikož jsme teprve u prvního dílu, napětí z neznáma je nejspíš na místě. Nicméně počítejte s tím, že po přečtení knihy moc nebudete vědět, která bije.

Nijak zvlášť jsem si zatím nestačil vytvořit vztah k postavám a oproti fantastickému podání Lucifera, kterému jsem fandil od první chvíle, mi Tommy byl celou dobu celkem volný. To, co mě nutilo číst dál, byly právě záhady, kterými je protkán celý příběh. Za nejlepší část svazku paradoxně považuji závěr, ve kterém se Tommy vůbec nevyskytuje.

Vypráví se zde o životních strastech a literární cestě Josepha Kiplinga, kde byla perfektně využita jeho práce, motivace i postoje pro účel příběhu. Za to palec nahoru.

Co se kresby týče, můžete si udělat dobrý obrázek, pokud jste četli Lucifera, protože Peter Gross se podílel i na sérii o pekelném knížeti. Bohužel si myslím, že bez Ryana Kellyho je Peterova kresba o třídu níž. Rozhodně to není nic, co by vám v dnešní době vyrazilo dech.

Je tam i pár originálních prvků právě v místech, kde kresba slouží spíše jako ilustrace úryvků knih, nebo při proložení stránek chatovacími okýnky, případně televizními zprávami. Mě ovšem nejvíce okouzlily obálky od úžasné Yuko Shimizu. Jedná se o jakousi syntézu tradičního japonského kreslířství, dětských ilustrací a moderních západních stylů.

Hodně se zde nabízí srovnání třeba s kultovními Mýty, ale mohu vás uklidnit, že i když se jedná o stejný žánr, hraje se v jiné tónině. Mezi řádky proto pro vás bude dostatečně originální a jiné, i pokud už čtete Mýty nebo Lucifera. Žánru moderních (urban) fantasy se v komiksovém médiu daří velmi dobře a pokud je pro vás tato látka lákavá a baví vás, dejte šanci i sérii Mezi řádky.

Určení:

Fanouškům moderních fantasy příběhů (Sandman, Mýty, Lucifer,…), knihofilům, milovníkům tajemných konspiračních příběhů.

Literární narážky, spád děje, zajímavé prvky
Slabý vztah k postavám; po prvním svazku stále nevím, kam sérii zařadit

Verdikt

Mezi řádky je velmi zajímavá série, která hraje na tajemno a literární narážky. První díl je svižný a nudit se rozhodně nebudete. Nicméně je i po dočtení obtížné sérii někam zařadit, protože stále příliš nevíte, o co půjde, a k postavám si nestačíte vybudovat moc hluboký vztah. Nápad tu ale je a potenciál je obrovský. Pokud vám tedy žánr městských fantasy přirostl k srdci, série by pro vás mohla být to pravé. A pokud ještě nevíte, zda je žánr pro vás, je Mezi řádky dobrá volba, jak to zjistit.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz