Lobo: Bulíkův případ a další příběhy

10. listopadu 2015 S4TW Diskuze (0)

Nikdy se nemůžeš zahrabat dost hluboko, aby tě velkej šéf zase nevyšťoural ven!

Lobo: Bulíkův případ a další příběhy

Přiznám se hned na začátku, že tato kniha je mé seznámení s Lobem. Ovšem jelikož jsem velký fanda černého a drsného humoru, který si s ničím a s nikým nebere servítky, tak jsem byl téměř stoprocentně přesvědčený, že tento psychopatický magor mi bude sedět. Jestli se tomu tak skutečně stalo se dozvíte o pár řádku níže. Tak na co ještě čekáte vy uzdisráčové.

Knihy Dobrovský

Asi bych začal tím, kdo to ten Lobo vlastně je, přeci jen asi nejsem jediný, kdo s ním má minimální či žádné zkušenosti. Každopádně je to psychopat, který miluje černý humor, ženský, masakrování lidí (ať už padouchů či nevinných obětí), pivo a pořádně velký kvéry (zda si kompenzuje nějaký komplex, to bohužel zatím nemohu říct). Jeho zaměstnání bych řadil spíše mezi ta méně obvyklá, je to totiž lovec lidí. Pod tím si představte to, že je na nějakého padoucha vypsaná odměna a Lobo se ho snaží chytit (nejlépe během lovu zmasakrovat co nejvíce lidí a svůj cíl taktéž). To, že se mu vlastně nikdy nepovede dotáhnout dokonce asi souvisí s tím, že má problém udržet se na uzdě a vyhnout se problémům. Nakonec je ovšem spokojený, protože za sebou nechá zničený město a spoustu mrtvol.

Kniha se skládá ze tří příběhů, kdy dva splňují to, co je výše uvedeno. Čili lov lidí, pořádnou krvavou řež, nesplnění úkolu. Poslední příběh má sice zápletku v tom, že má Lobo převézt v bezpečí náklad, ovšem jak je již pro Loba typické, vše se nějakým nevysvětlitelným způsobem zvrtne, ta tak se z převozu stává lov lidí (opět). Poslední a předposlední příběh se stává pouze z jednoho sešitu, takže tu je malý prostor a jedná se vyloženě jen o takové jednohubky. Ovšem první příběh je ten hlavní. Je zde unesen velice důležitý ouředníček, který ví spoustu věcí na spoustu zločinců a tak je na jeho osvobození vypsaná odměna. Jelikož Lobo zpackal svůj předchozí kšeftík, tak skočí po tomto džobu. Ovšem netuší, že to na něj jeho “zaměstnavatel” nastrčil, aby od něj měl již klid a pokoj. Lobo nemaká sám a společnost mu dělá jeden parťák, kterého už jednou podvrhnul (a jestli se tak stane znovu, můžete jen hádat). Do toho všeho se zamotá Pangalaktický megasyndikát, Prd a Zmrd a Krkvomando. Samozřejmě, že vše začíná a končí velkým masakrováním všech zúčastněných.

Pokud mohu říct, tak mi Lobo zdaleka nesednul tak, jak jsem čekal. Je to prostě styl humoru, který ne každému sedne a já se bohužel řadím do té druhé poloviny. Ač jsem velký fanda Deadpoola či South Parku, tak tady to je trochu jiná káva. Lobo se snaží celou dobu být hustý, drsný, vtipný a až kontroverzní, ovšem ve většině případů to na mě celé působilo trapně. Za celou knihu se mi stalo, že jsem se dvakrát uchechtl, což je dost málo na to, že vtip je v podstatě na každé dvou straně. Ovšem jak říkám, mě třeba ten humor nesedl, druhému zase sedne. Je to sice zvláštní, ale celé by se mi to líbilo bez toho vtipkování, kdy by se jednalo pouze a jen o čistou řezničinu. Použitý humor mi jednoduše přišel až moc násilný, prostě se snaží být za každou cenu co nejčernější a nejdrsnější, možná je to způsobeno překladem, ale v tomto případě si to nemyslím, jelikož ten je na vysoké úrovni.

Naopak s kresbou jsem byl spokojený. Je to taková ta klasická komiksová kresba (hold nenalézám přesnějšího výrazu) s výraznými barvami. Skvěle podtrhává tu nadsázku, která má z komiksu čišet. A ve finále mi přišla zábavnější a vtipnější než samotný scénář.

Celkově se jedná o slušnou oddechovku (pokud vám sedne humor) plnou krve, rvaček, trhání nosů a absurdnosti. Pokud se oprostím od vtípků, tak jsem s komiksem spokojený, neboť originální zápletky s nápadem se tomu upřít nedají, a kdyby dostal Loba pod ruku jiný scénárista, tak bych si to (možná) vysloveně užil na plný koule.

Spousta krvavé akce, oddechové čtení, slušná a zábavná kresba
Násilné používání humoru, jednoduchost postav, infantilní dialogy / monology

Verdikt

Jednoduše se jedná o dílo, které ne každému sedne, neboť použitý styl a především humor je velice velmi specifický. Pokud nemáte rádi černý humor plný nadsázky, parodování, zacházení do extrémů a potoky krve a samozřejmě násilné používání sprostých slov, tak to rozhodně není pro vás, v opačném případě to také nemusí být pro vás (já jsem důkazem). Ovšem nepopírám, že se může jednat o příjemnou oddechovku plnou extrémní akce a brutálních scének. Navíc je zde velice slušná, typický komiksová, kresba. Tohle dílo prostě musí každý zkusit, aby zjistil jestli mu sedne. Ovšem pokud mám doporučit, tak raději sáhněte po Deadpoolovi. Takové čtení na hajzl místo časopisu Trnky Brnky.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku