Cacao - pěstujte pokrm bohů!

25. listopadu 2015 fm.tua Diskuze (0)
Cacao - pěstujte pokrm bohů!

Ocitáte se v kůži náčelníka, který vede svůj kmen za slávou a bohatstvím. Zabezpečte pro svoji vesnici dostatečnou zásobu vody, uctívejte božstva, pěstujte a výhodně prodejte kakaové boby a staňte se nejbohatším kmenem široko daleko!

Knihy Dobrovský

Rodinnou hru Cacao si užijete ve 2 – 4 hráčích. Problém s pochopením nebudou mít děti od 8 let a s herní dobou se bez problémů vlezete do 45 minut.

Komponenty

Součástí hry je český a slovenský návod a pomocný, přehledový list akcí destiček džungle. V krabici naleznete čtvercové destičky – destičky chýší, určené pro hráče a destičky džungle. Pro každého hráče je připravena kulatá hrací plocha vesnice v jeho barvě. Dále jsou obsahem 4 figurky nosičů vody a dřevěné kakaové boby. Výčet komponent uzavírají žetony kultu a zlatých mincí, které jsou na konci hry vítěznými body.

Příprava hry

Hráči obdrží hrací plochu vesnice, 1 nosiče vody a destičky chýší ve své barvě, kterou si zvolili. Podle počtu hráčů se některé z destiček chýší vyřadí. Zbylé destičky se otočí rubem dolů, zamíchají se a hráč si vezme 3 horní destičky do ruky. Doprostřed stolu, šikmo vedle sebe rozložíte počáteční destičky džungle. Zbylé destičky se zamíchají a vytvoří se z nich dobírací hromádka.

Jak se hraje

Hra trvá několik kol, ve kterých se hráči pravidelně střídají v tazích po směru hodinových ručiček. Během svých tahů hráči postupně rozšiřují herní plochu přikládáním destiček chýší a džungle.

Ve svém tahu musí hráč provést následující kroky:

1) Umístění destičky chýše

Hráč si zvolí destičku ze své ruky a položí ji k již vyloženým destičkám na herní ploše, tak aby aspoň jednou stranou sousedila s 1 destičkou džungle. Chýši lze natočit libovolným směrem.

2) Zaplnění prázdných míst

Jestliže po přiložení destičky chýše, sousedí prázdné místo se dvěma chýšemi, musí ho hráč zaplnit destičkou džungle z nabídky.

3) Provedení akcí

Nově umístěné destičky džungle z minulého kroku jsou tzv. aktivovány. Za každého panáčka, z dílku vesnice, je provedena jedna z akcí. Buď si hráč vezme kakaový bob, prodá ho, vyšle svého nosiče pro vodu, získá žeton posvátného místa nebo bude těžit zlato.

Jakmile hráč splní všechny tři uvedené kroky, doplní si do ruky destičku chýše. Pokud jsou v nabídce méně než 2 dílky džungle, je nabídka doplněna. Hra končí po odehrání kola, ve kterém všichni hráči umístili svoji poslední chýši, a proběhne závěrečné bodování.

Hodnocení

Cacao je opravdu jednoduchou hrou. Již při přípravě hry je potřeba se správně zorientovat. Jelikož některé z destiček se nepoužijí při různých počtech hráčů, což způsobí takový menší chaos, ještě před hraním hry. Principiálně je Cacao triviální záležitostí, kdy v podstatě vynesete jednu destičku chýše z ruky, umístíte destičky džungle, aktivujete efekt a to stále dokola. Popis hry je napsán dle mého názoru, až příliš polopatě, kdy se podstata ztrácí v zbytečném množství omáčky kolem. Myslím si však, že pravidla jsou přizpůsobená pro nehráče, aby vše snadněji pochopili.

Hra je poměrně dost strategická. Všichni obdrží totožné dílky vesnic, ale kvůli tomu, že je zamíchají, se jim do rukou dostanou jiné destičky a musí zvažovat, kdy jaký dílek je výhodné vyložit. Díky tomu, že hráč vidí, jaké dílky džungle jsou v nabídce, které může eventuálně přiložit, zvažuje velké množství možností, tak aby co nejlépe pomohl sobě a zároveň minimálně zvýhodnil soupeře.

Jelikož v průběhu každé hry stavíte herní plochu z destiček džungle a vesnic, bude každá hra úplně jiná. Proto Cacao nabízí vysokou variabilitu. 

Hra je o tom získat co nejvíce peněz, tedy vítězných bodů. Ty dostanete za prodej kakaových bobů, které ale nejprve musíte vypěstovat a následně prodat. Další možností je vytěžit zlato v dolech. Body lze však získat i uctíváním božstev, kdy kolem chrámu máte převahu dělníků na kartičkách s chýšemi. Nesmíte však zapomínat na zásobování své vesnice vodou, kdy můžete na konci hry obdržet kladné nebo záporné body.

Poslední možností jak nějaké body nahnat jsou žetony kultu. Body za ně získáte dvě způsoby, na konci za každý žeton dostane 1 bod, což není nic moc. Jestliže žeton kultu použijete k přestavění vesnice, můžete ještě jednou aktivovat již zahrané dílky džungle a to tak, že dílek chýše z ruky zahrajete na vámi vlastněný dílek chýše a tím ho přebijete, což je efektnější způsob, než získat 1 bod. Avšak tento způsob povětšinou využijete v plném počtu hráčů, jelikož žetony kultu lze aktivovat až tehdy, pokud je dobraný balíček destiček džungle. Při hře 2 a 3 hráčů k tomu dojde málo kdy, ne-li vůbec.

Cacao je rodinnou oddechovou záležitostí, která je určena pro širokou skupinu lidí, obzvláště nehráčů. Spoustě z nich může připomínat legendární Carcassonne. V podstatě funguje na podobném principu, ale dle mého názoru nabízí více strategických možností, jak se dopracovat k vítězství.


Cacao

Phil Walker-Harding

2 - 4 hráči, 8+, 45 minut

strategicko-budovatelská hra

Albi, 2015

649,-

 

jednoduchá pravidla, vysoká znovu hratelnost, poměrně dost strategických možností
žeton kultu využijte pouze v plném počtu hráčů

Verdikt

Cacao je rodinnou záležitostí, kterou si bez problémů a hlavně rádi zahrají i lidé, kteří k deskovým hrám příliš netíhnou. Hra má jednoduchá pravidla a poměrně dost strategických možností jak zvítězit. Hledáte-li přístupnou hru pro široké spektrum lidí, s přiměřenou herní dobou a dobrou hratelností právě jste ji našli.

Albi
Za poskytnutí deskové hry k recenzi vděčíme společnosti Albi, která dělá radost lidem již přes 20 let. Firma se nezabývá jenom deskovými hrami, ale i dárkovými předměty a přáními. V oblasti deskovek se Albi zaměřuje zejména na rodinné hry, vědomostní kvízy a hry určené pro děti.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku