Batman: Ego and Other Tails

9. listopadu 2015 Elhonzo Diskuze (7)
Batman: Ego and Other Tails

Elhonza už asi všichni znáte. Odborník, srdcař a zarytý fanoušek Marvelu, takhle by se dal jeho komiksovej život charakterizovat. On sám ale občas zabrouzdá i mimo toto nakladatelství. Kde jinde krom Marvelu ještě hledá kvalitu? No přece v konkurenčním DC, ve kterém si vyhlédl kousek jménem Batman: Ego and Other Tails.

Knihy Dobrovský

Když jsem nedávno narazil na tento komiks, tak jsem ho musel hned objednat. Hlavním důvodem bylo jméno autora této sbírky. Je jím Darwyn Cooke, člověk kterého jsem si díky jeho osobitému uměleckému stylu velmi oblíbil. Jak už název napovídá, uvnitř člověk nalezne příběh Batman Ego, ale i další příběhy. Všechny vyšli už předtím v nějaké podobě zvlášť a v této knize jsou sesbírány, protože je Cooke buď psal, kreslil a nebo oboje. Na každý příběh se podívám zvlášť a trochu se o něm rozepíšu.

Batman Ego (původně vyšlo jako Batman Ego v roce 2000)

Autor: Darwyn Cooke
Kresba: Darwyn Cooke

Ego je hlavním příběhem tohoto svazku a Cooke si v něm pohrává s Batmanovo rozdvojenou identitu tak, jako ještě nikdo jiný předním. Poté co je Batman svědkem sebevraždy malého zlodějíčka, který raději vezme život sobě a své rodině, než aby čelil hněvu Jokera, je Batman sžírán pocitem viny. Noc předtím ho totiž donutil, aby Jokera udal a tudíž se cítí za tu tragédii zodpovědný. Těžce zraněný Bruce po návratu do Batcave začne blouznit a mít halucinace. A právě ve formě halucinace, dojde k interakci mezi ním a Batmanem. Ale tento Batman je sloučenina všeho zlého a temného co v Bruceovi přebývá. Cooke posílá Batmana do různých událostí v jeho životě a Bruce si začně pokládat otázky, jestli to co dělá má vůbec smysl nebo jestli není na zločince moc měkký. Jedná se o velmi krásně nakreslený příběh s dobrým tempem a důvod, proč je toto hlavním příběhem svazku je po přečtení zřejmý. Jedinou výtku bych měl ke stylu písma který je v Batmanovo myšlenkových okýnkách. Jedná se o druh psacího písma který je občas velmi těžko čitelný a párkrát jsem musel hádat, co je tam vůbec napsaného.

Batman Black and White: Here be monsters (původně vyšlo v Batman Gotham Knights # 23 v roce 2002)

Autor: Paul Grist
Kresba: Darwyn Cooke

Další, pouze čtyř stránkový příběh, sleduje Batmana jak se snaží zastavit teroristku jménem Madame X, která se snaží otrávit celý Gotham. Na to aby vás to příběhem odzbrojilo je to moc krátké, takže hlavním atributem toho příběhu je Cookova kresba. Ta je, jak název komiksu napovídá, pouze černobílá a dovoluje vytvořit i na pár stránkách velmi pěknou atmosféru.

Catwoman: Selina‘s Big Score (původně vyšlo Catwoman: Selina’s Big Score v roce 2002)

Autor: Darwyn Cooke
Kresba: Darwyn Cooke

Tenhle příběh je v celém komiksu nejdelší a paradoxně se vůbec nezaměřuje na Batmana. V komikse je o něm sice párkrát zmínka a jednou nebo dvakrát ho na chvíli zahlédneme, jinak je ale příběh, jak už název napovídá, čistě o Catwoman. Příběh se nese v duchu Dannyho Parťáků a Selina v něm musí s pomocí několika společníků naplánovat a uskutečnit vlakovou loupež. Komiks je rozdělen do čtyř kapitol, z čehož první a poslední sledujeme z pohledu Seliny, druhou z pohledu muže jménem Stark, který pomáhá Selině s loupeží a třetí z pohledu soukromého detektiva Slama Bradleyho. Třetí kapitola se mi líbila nejvíc neboť byla psaná v takovém to detektivním příběhu ze staré školy, kde hlavní hrdina barvitě popisuje své myšlenkové pochody. Co se kresby týče, tak zkušené oko stále pozná, že to kreslil Cooke, jen tentokrát upustil od detailů a většinu okolí jen načrtával a nemalou práci tak odřel i kolorista. Ani barvy nejsou typicky Cookovské a většina scén je ponořena do určité barvy a pak stylově vystínována.

Batman Black and White: The Monument (původně vyšlo v Batman Gotham Knights # 33 v roce 2002)

Autor: Darwyn Cooke
Kresba: Bill Wray

Tento (opět čtyř stránkový) příběh považuji z celého svazku za nejslabší. Cooke v něm představuje sochu kterou město Gotham postaví napočest Batmana v parku. Skrz tu sochu se pak snaží podstrčit myšlenku, jestli se zločinci více bojí představy Batmana nebo Batmana samotného. Je to věc co by možná mohla být zajímavá nebýt totálně karikaturní kresby Billa Wraye. Batman v každém záběru působí jak nakorbené hovado, které v posilovně pravidelně přeskakuje leg day a ani ostatní postavy na tom nejsou zrovna růžově. Nápad tedy dobrý, provedení strašné.

Date Knight (původně vyšlo v Solo # 1 v roce 2004)

Autor: Darwyn Cooke
Kresba: Tim Sale

Na úvod menší info o tom, co Solo je. Solo byla dvanáctidílna série v které DC dalo různým umělcům šanci, aby ukázali svůj scénáristický a především umělecký talent. Mohli ke své práci pozvat jiné autory, ale cílem té série bylo, aby předvedli svůj vlastní talent.

První číslo Sola měl na starost Tim Sale a ke svému prvnímu příběhu si pozval na pomoc Darwyna Cooka. Cooke zde vypráví krátký příběh během kterého se Batman kočkuje s Catwoman. Není to nic složitého a plní to funkci toho, ukázat jak talentovaný umělec Tim Sale je. Sale neztratil nic ze svého Batmanovského stylu, kterým obohatil Dlouhý Halloween a Temné Vítězství a i na rozmezí několika stránek zvládne vyčarovat tu pravou Gothamskou atmosféru.

Dejavu (původně vyšlo v Solo # 5 v roce 2005)

Autor: Darwyn Cooke
Kresba: Darwyn Cooke

Dejavu je posledním příběhem v této sbírce a nedovedu si představit že by to mohlo končit lépe. Opět se jedná o krátký příběh, v kterém Batman nahání partu kriminálníků, kteří zrovna zabili rodiče malému chlapci. Pokud vám ta situace zní povědomě, tak Batmanovi zrovna tak. Příběhově to sice opět není žádné terno, co ale terno už je, je kresba a atmosféra. Panorama Gothamu (stejně jako v Egu) jakoby vypadla z populárního seriálu Batman TAS. Na něm Cooke mimochodem pracoval jako „storyboard artist“. A na scény ve kterých Batman téměř až nadlidsky pronásleduje a straší kriminálníky budete vzpomínat ještě dlouho. Vážně jsem dlouho neviděl tak skvěle vygradovanou akci jako v tomto příběhu. Pro mě se jedná o nejlepší příběh z celého svazku.

Verdikt

Pokud komiksy nečtete čistě kvůli příběhům, ale umíte ocenit i pěknou kresbu, je tu šance, že by vás Ego mohlo chytit. Jestli jste k tomu všemu ještě fanoušci Batmana, nebo máte rádi Darwyna Cooka, tak je tato kniha pro vás povinnost.

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Elhonzo Offline
Elhonzo 10/11/2015 (10. listopadu 2015)
Odpověd na #6704 příspěvek od spiderbat
Řekl bych, že tohle tady nikdy nevyjde, což je obrovská ŠKODA.
Kdyby se u nás nejela New 52 tak věřím že by se na to časem třeba i dostalo. Takhle ale máme smůlu.
spiderbat Offline
spiderbat 10/11/2015 (10. listopadu 2015)
Řekl bych, že tohle tady nikdy nevyjde, což je obrovská ŠKODA.
jardoom Offline
jardoom 10/11/2015 (10. listopadu 2015)
Odpověd na #6701 příspěvek od Elhonzo
Určitě bych netvrdil že je to nějaký milník v Batmanově historii, ale je to moc hezky nakreslené a místy i dobře napsané. Když jsem nedávno od Cooka četl New Frontier tak jsem doslova hltal každou stránku. Byl to takovej old school styl hozenej do moderního kabátku. Fakt parádní komiks, snad se dopracuji k recenzi.
Milníkem v Batmanově historii měl bejt New52 restart. Co bylo před ním, postupem času, lidi zapomenou.
Elhonzo Offline
Elhonzo 10/11/2015 (10. listopadu 2015)
Odpověd na #6700 příspěvek od jardoom
Recenze super, dost mě rozveselila ta část o vynechání leg day a on to ještě podseknul Elhozno přiloženou fotkou, aby si to obhájil :D Fotka už je ve fotogalerii :D Jinak taky jsem celkem dost namlsaný, rozhodně je to kousek, který je víc než zajimavý. Tohle bych v CZ oceníl, ale asi není vůbec reálné, že by to zde...
Určitě bych netvrdil že je to nějaký milník v Batmanově historii, ale je to moc hezky nakreslené a místy i dobře napsané. Když jsem nedávno od Cooka četl New Frontier tak jsem doslova hltal každou stránku. Byl to takovej old school styl hozenej do moderního kabátku. Fakt parádní...
jardoom Offline
jardoom 10/11/2015 (10. listopadu 2015)
Recenze super, dost mě rozveselila ta část o vynechání leg day a on to ještě podseknul Elhozno přiloženou fotkou, aby si to obhájil :D Fotka už je ve fotogalerii :D Jinak taky jsem celkem dost namlsaný, rozhodně je to kousek, který je víc než zajimavý. Tohle bych v CZ oceníl,...
Minotaur.cz