Zámek a klíč 4: Klíče království

5. listopadu 2015 Morzael Diskuze (0)
Zámek a klíč 4: Klíče království

Půlrok se s půlrokem sešel a máme tu již čtvrtý svazek série Zámek a klíč s podnázvem Klíče království. Vděčit za to můžeme poctivým čtenářům a edici Na přání, kterou letos Comics Centrum odstartovalo. Já jsem s tempem vydávání opravdu nadmíru spokojený a jsem rád, že poslední svazek série si snad přečtu už příští rok touto dobou. To ale trochu předbíhám, pojďme se zatím mrknout, jaký byl ten čtvrtý svazek.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horor, fantasy, thriller

Příběh:

Sourozenci Zámkovi se sotva vzpamatují z útoku armády stínů vedených záhadnou temnou dámou, a už jsou vystaveni útokům novým, jedním bizarnějším než druhým. Je ale možné, aby zákeřný Kulišák dokázal toto tempo udržet a zároveň neudělat chybu? Tyler už začíná cosi tušit, a smyčka se stahuje. Nad kým si ale budete muset přečíst už sami...

O komiksu:

Byl jsem vyveden z omylu! Měl jsem totiž kdo ví proč pocit, že když jsem kdysi četl Klíče království v originále, přišel mi čtvrtý svazek oproti předešlým třem méně napínavý a v podstatě nudnější. Sakra, kde jsem to vzal? Tato kniha je minimálně stejně poutavá, ne-li mnohem víc. Možná za to mohl český překlad, možná krásné provedení svazku z rukou Comics Centra, ale knihu jsem přečetl jedním vrzem, a i na druhé čtení pro mě bylo dechberoucí záležitostí.

Začátek je naprosto úžasná pocta Calvinu a Hobbesovi od skvělého Billa Wattersona. Příběh je totiž vyprávěn z pozice Bódi a jeho ohromné představivosti, okořeněné až dospělými komentáři. Rodriguez se postaral o upravení stylu kresby a Hill zase o parádní Calvinovské dialogy. K tomu přičtěte narážky na mutantí sněhuláky a jiné, a srdce vám zaplesá, pokud máte rádi ježatého klučinu a jeho tygra stejně jako já. Jenže naši dva tvůrci jsou až tak fikaní a šikovní, že navíc touto úvodní poctou dokázali proložit docela brutální Kulišákův útok a spojit tak dva odlišné styly vyprávění do jednoho, na jehož konci budete muset chlapácky zamáčknout slzu. Za to skládám nejvyšší poklonu.

 

Tím ovšem pánové s originalitou nekončí. Aby nastavili rychlejší tempo, než jaké měli předchozí svazky, ukazují nám už pouze jakousi sekvenci různých dobrodružství, které museli sourozenci Zámkovi podstoupit, aby se udrželi naživu, proloženou listy z kalendáře. Svazek je tak opravdu natřískaný akcí, kterou doplňuje gradování vztahů mezi postavami - nedůvěra mezi sourozenci, zlámaná srdce, nová přátelství, a vyplynutí určitých podezřelých skutečností. Nemáte vlastně ani šanci si dojít pro vodu a svazek máte dočtený. Není prostor pro vydechnutí.

Kvalita série je proto nejspíš ještě o stupínek výš, jak autoři zkouší experimentovat, a zároveň udržují věci, které máme na sérii rádi, na stejně vysoké úrovni. Oni věděli, proč knihu nominovat na Eisnerovu cenu. Jediná situace, kdy to experimentování už podle mě trochu přepískli, byl začátek poslední kapitoly, kde byl pro napínavost náhled několik hodin do budoucnosti. Jenže to tak nějak nesedí k narativnímu stylu série a i zakomponování bylo docela zmatečné. Tu stránku bych si asi klidně odpustil.

Ale abych se tu jen nerozplýval, musím si opět rýpnout do překladu Comics Centra. Od chvíle, kdy jsem zjistil, že byla přeložena přezdívka hlavního záporáka - Dodge jako Kulišák, jsem byl zvědav, jak se překladatel popere s jednou scénou. Ta se objevuje právě v tomto svazku, a tuto přezdívku objasňuje. V překladu vůbec nevyzněla důležitost chvíle, kdy si Tyler uvědomí, že to dokola omílané slovo, je vlastně jméno jeho nepřítele. A vůbec celý ten dialog působil strašně nuceně oproti přirozenému originálu. Chápu, že je to docela oříšek na překlad, ale jsou podle mě méně bolestivé varianty. Navíc Kulišák má s ohledem na český komiks i jiný význam, než kterého chtěl evidentně překladatel dosáhnout. To je bohužel jediná věc, která mi na jinak perfektní práci Comics Centra na této sérii vadí.

Každopádně se čtvrtým dílem neváhejte ani chvilku. Dojde k ohromným zvratům, parádní akci i emotivním momentům. Budete prostě se Zámkovými prožívat jejich strasti, jako by byly vaše vlastní.  

Určení:

Fandové série Zámek a klíč, milovníci temných a napínavých příběhů s dobře postaveným světem okořeněným mystickým prvkem a uvěřitelnými postavami.

Spád, zvraty, pocta Billu Wattersonovi
"Kulišák"

Verdikt

Těm, kteří vědí, co je Zámek a klíč za sérii, asi neřeknu nic moc nového. Skvělý standard předchozích svazků je zachován a novými prvky je posunut ještě o stupínek výš. Pro fandy naprostá must have záležitost, která vás nenechá ani vydechnout. Stále se jedná o špičku žánru temných fantasy až hororových příběhů, které u nás aktuálně vycházejí.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku