Superman: Nespoutaný 2

6. listopadu 2015 jardoom Diskuze (0)
Superman: Nespoutaný 2

Český čtenář se konečně dočkal a BB/art mu dopřál pokračování toho nejlepšího Supermana vůbec. Má recenze na první díl opravdu vychválila Nespoutaného Supermana až do nebe a ačkoli jsem dlouho přemýšlel, jestli si 10/10 opravdu zasloužil, po několikátém přečtení jsem si skutečně řekl, že Nespoutaný Superman nárok na plné hodnocení má. Je jeho pokračování stejně kvalitním dílem, nebo se nakonec ukázalo, že nikdo a nic není dokonalé?

Knihy Dobrovský

První kniha ve vás zanechala otisk, který ve vás běžný mainstream jen tak nenechá. Při čtení prvího dílu byl totiž čtenář stále v nejistotě a opravdu si nemohl být jistý, jak vše může dopadnout. Tato kniha je ale v tomto ohledu úplně jiná a pocit nejistoty máte až na samém konci. Příběhová linie se v podstatě nikam dál neposouvá a když se nad tím zamyslíte, tak zjistíte, že ani nemá kam. Není to vada, spíš upozornění na fakt, že kdo hledá kus významných dějin Supermana, zde se jich nedočká a přečte si spíš o jednom ikonickém momentu jeho života.

V tomto kousku ale nejde o dlouhosáhlou příběhovou linii a ten, kdo četl první díl, to jistě ví. Superman je opět stavěn do role hrdiny, který musí zachránít celý svět. Bohužel se tím ale dostává do křízku právě se světem. Nikdo mu nic nedá zadarmo a každý dobrý skutek je po zásluze potrestán. V jednu chvíli je zachráncem a druhou zase psancem. Díky tomu má příběh jistou dravost, kterou se dere kupředu a to vám zajistí opravdu pořádnou dávku akce. Hned na začátku knihy máte možná pocit, že se nejdůležitější problém první knihy strašně rychle vyřeší, důležité ale je, že ačkoli je řešení tohoto monstrózního problému opravdu banální, vyvolá to další vlnu událostí a děj se posouvá přesně tam, kam ho chcete dostat. Řešení je opravdu jednoduché a ve čtenáři zanechá trpkou pachuť lehce předvídatelného scénáře. Tuto pachuť ale okamžitě přebije smršť akce, která následuje.

Akce je přesně to, co tomuto komiksu nechybí. Vážně se pořád něco děje a najdete zde jen pár statických fází, které vaši četbu zpomalí. Touto statickou fází myslím například Luthorův psychologický výklad Supermanova poslání. Dle mého názoru se Luthor tomuto komiksu mohl vyhnout obloukem a myslím, že by se tato jediná zápletka v komiksu, a že jich je tu až dost, dala navléct jinak nebo jiným směrem. Luthor zde budí nepřirozený dojem, který vám pocit ze čtení dost kazí. Je pravda, že je jeho role zde opodstatněná a on sám k finálnímů rozuzlení dost přispěje, Snyder je ale dost chytrý a nad zakomponováním Luthora mohl víc popřemýšlet. Příchodem Luthora se děj dost zpomaluje a začíná se až moc kecat. Tomuto kousku to vyloženě škodí, protože Luthor začne kecat zrovna když se blíží finální rozuzlení a vy očekáváte velké finále. Jak jsem ale již zmínil, Luthor k tomuto finiši patří, a proto se musíte s jeho přítomností smířit.

Prvnímu dílu jsem křivdil, co se flashback příběhu týče. Kdo ale mohl vědět, že tento příběh dostane význam až v tomto pokračování. Na mou obranu ale musím říct, že Nespoutaný měl vyjít jako jedna bichle. Těžko se recenzuje první a druhý díl zvlášť, když je to vlastně jeden celek, a proto zde vznikají situace, kdy zbytečně, leč oprávněně, plivete po nedokonalém díle, jehož dokonalost můžete najít až po dočtení celku.

Leeho kresba je něco, co k sérii New52 prostě patří. Já jsem moc rád, že Supermana a Justice League kreslí právě on. Někdo by mohl říct, že je to sázka na jistotu a DC si pro pojištění úspěchu tuhle legendu radši zaplatilo. Já tvrdím, že Jim Lee k úspěchu těchto sérií jistě pomohl, nebyl ale jejich středobodem. Dokážu si totiž představit v této pozici i jiného kreslíře, který by kresbu sice lépe nezvládl, působil by ale určitě obstojným a sebejistým dojmem. Leeho kresba vždy působí perfektně a jen tak nikdo ji nepřekoná. Já osobně si jeho kresbu opravdu užívám a musím se přiznat, že některé jeho panely z tohoto komiksu bych měl nejradši doma na zdi.

Verdikt

Závěrem řeknu snad jen to, že je Nespoutaný opravdu tím nejlepším, co prozatím New52 komiksy v naší zemi nabízí. Chyby se v této knize určitě najdou, ale když bych měl hodnotit oba díly jako celek, určitě se budou jevit pouze jako drobnosti, které se dají přehlédnout. Této knize musím jeden bodík upřít, protože, jak už to u finálovek bývá, ne vždy se vám scénárista finišem zavděčí a vy si kolikrát představíte lépe vyřešený chod událostí. Já myslím, že tato kniha mohla Supermana posunout o dost dál, než se doposud dostal, a změnit tak jeho celkovou koncepci. Jako celek ale tento Supermanův příběh dokazuje, proč je právě on přídí na vlajkové lodi nakladatelství DC.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku