Batman: Temný rytíř 3 - Šílený

31. října 2015 Damien Diskuze (0)
Batman: Temný rytíř 3 - Šílený

Po dlouhé době vyšel nový Batman ze série Temný rytíř. Jak moc temný je a jestli si polepšil od předchozího dílu, na to se podívejme v recenzi.

Knihy Dobrovský

Příběh

Gotham se potýká s problémem. (A ne že by měl jen jeden.) Začínají se ztrácet lidi. Únosy se staly tak nějak denním pořádkem a je třeba tomu učinit přítrž. Což pro Batmana znamená, zjistit, kdo za tím stojí a zastavit ho. S trochou té detektivní práce se dovtípí určitých spojitostí, které ho dovedou až k Mad Hatterovi, který má pro tentokrát velmi zvláštní motivy. Vedle toho, jak začíná být zvykem, řeší temný rytíř svůj komplikovaný soukromý život.

O komiksu

Šílený jako kloboučník. Pokud chcete vědět, proč se to říká, tak si tuto knihu přečtěte. A šílený Mad Hatter skutečně je. Dokonce mám pocit, že tam vlastnoručně zabije víc lidí, než většina standardních Batmanových nepřátel v jednom booku. Šílená je i jeho motivace. To souvisí s tím, co je pro New 52 typické, a totiž originy nepřátel. Ne že by mě to vyloženě nebavilo, ale začíná to být poněkud ohrané. Tím spíš, že z Mad Hattera udělali skoro Jokera v menším provedení. (Což je sice trend, ale poněkud nevkusný.) Nikdo kromě osudu mu nic neprovedl a prostě mu jeblo. Kupodivu tato absence příčetnosti mu nebrání v tom, řídit velkou firmu na výrobu pokrývek hlavy a snovat své ďábelské plány. Oč mu ale jde, to si Vás nechám přečíst, protože to je tak absurdní, že se mi to nechce rozepisovat. (Říkám absurdní, ale nevnímám to jako nedostatek knihy.) Ale je to zároveň silnou stránkou příběhu, že Hatter dokázal z něčeho krásného vytvořit zrůdnost. No, přečtěte si to.

 Pak tu máme Batmana. Ten je zde opět líčen jak übermensch (minimálně na obrázcích), ale zároveň s nedostatky, které se vážou na to, že je pouze člověk. Člověk s občasnou potřebou se někomu otevřít (nebo upustit páru), člověk neschopen být na více místech najedou a zachránit celý svět. Typická pro to je skutečnost, že jakmile své nějaké aktuální přítelkyni (prsatá klavíristka z Ukrajiny Natália Trusevičová, kterou si nabrnknul už v minulém booku - Kruh násilí) poodhalí své alter ego, začne jít jeho kariéra Temného rytíře do kytek a ta holka to nakonec nerozdejchá.

Ač nerad, musím zmínit, že kniha nese stejné nedostatky, jako již zmíněný druhý svazek Temného rytíře. Jak je možné, že Hatter, což je trpaslík s nedostatkem testosteronu je schopen Batmana překvapit, udeřit a utéct mu? To, že nám opět Gregg Hurwitz podsouvá origin záporáka teď nekomentuji, protože je to důležité pro příběh, ale zasadit nám do hlavy myšlenku, že je ten hajzl vlastně oběť nespravedlivého života, to by tedy nemusel. Stejně tak Greggovi nesežeru tu scénu, kdy Hatter zmanipuluje stovky lidí, a ti v noci jako náměsíční projdou Gothamem a nikdo si toho nevšimne. Nakonec nelze nezmínit přítomnost Catwoman, která se objeví suma sumárum na jedné stránce, jak krade Batmanovi poklice z auta. What the f…? Pokud nebudete brát svazek moc vážně, přejdete to s úsměvem. Jinak kromě zobrazení kočičí prdelky a pevných bujných prsou nechápu, jaký smysl tato postava v příběhu má.

Zároveň ale musím pochválit tvůrce, že si vzali na paškál ty standardní a řekl bych skoro ohrané batmanovské rysy. Tudíž mě velmi pobavilo, když Alfred poukáže na to, že je poněkud trapné, jak všechno nese prefix bat. (Batmobil, batwing, batpočítač, …) Nebo když jsme svědky rozhovoru několika padouchů, jak kritizují Batmana za to, že proskakuje skleněnými střechami a že kvůli němu v Gothamu nejsou žádné vitráže. Podobně úsměvný je rozhovor Gordona s Batmanem. Kresba od Ethena Van Scivera je ještě o něco lepší než byla v Kruhu násilí a je přesně taková, kterou mám s Batmanem spojenou. Detailní a drsnou. 

Rozhodně kresba a zlehčení sama sebe.
Pořád logické díry.

Verdikt

Od posledního svazku je to za mě rozhodně zlepšení. Jak jsem si říkal, že s Temným rytířem seknu, tak tenhle se mi líbil. A ačkoli si dokázal dělat legraci sám ze sebe, tak je to pořád drsný až brutální příběh s bravurní drsnou kresbou. Trochu mi tam neseděl poslední příběh, který je i jinak kreslený, ale pro většinu to bude spíš zpestření. Takže krom několika děr v příběhu je to oproti posledně zdařilý kousek.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku