5+1 důvodů proč číst Goona!

29. října 2015 Morzael Diskuze (0)
5+1 důvodů proč číst Goona!

Český čtenář je zkrátka nepoučitelný a musí se mu neustále připomínat, kdy vychází komiks, který stojí za zakoupení. Alespoň tak si vysvětluji situaci, kdy chudákovi Goonovi opět teče do bot a hrozí, že se čtvrtého dílu této skvělé série nedočkáme. Tak se posaďte, holky a kluci, strýček Morzael vám řekne pohádku o hodném pánovi, co vytřískává mozky z hlav smradlavým zombiem.

Knihy Dobrovský

Jelikož už na našem webu vyšly čtyři recenze na nějaký Goonovský komiks, nebude pro vás velkým překvapením, když řeknu, že u nás Goona prostě žerem. Není v tom žádná alchymie, můžou za to jednoduché důvody, které jistě ocení většina lehce bláznivých čtenářů. Pojďme si je probrat bod po bodu, a uvidíte, že jsem fakt nekecal. Takže tedy stručně a výstižně 5+1 důvodů, proč musíte číst Goona!

1. Svět!

Eric Powell pro sérii Goon vytvořil naprosto zvrácený svět plný násilí, krutých vtipů, příšer všeho druhu a buranů. Paráda! Představte si, že hlavní hrdina zbouchá Godzillu, následně rozpustí gang upírů gothiců, rozkope pár zombie a před večeří si dá sparing s robotem. A představte si, že vám to nebude ani zdaleka připadat tak divné, jak to zní, ale naprosto přirozené a zábavné. Pro Powella jsou výrazy "hranice" a "meze" sprostá slova, a tak Goonovský svět nejspíš ani žádné hranice nemá. Nikdy nevíte, co přijde příště, ale zaručeně víte, že to bude sranda, a že vás to bude bavit. Takové eskapády si může dovolit jen málokterý autor, a Powell jím rozhodně je.

2. Postavy!

Není charakter, který by vám v Goonovi nepřišel zajímavý nebo alespoň zábavný. Od ústřední dvojice přízemních bouchačů přes zombiežroutského mstitele, až po hlavního padoucha, je paleta postav opravdu pestrá. Nejen jejich příběhem a hláškami, ale také designem. Každý si tu svého oblíbence musí najít!

3. Humor!

Jo, v žánru komiksu sice objevíte slovíčko horor, jenže největší silou Goona rozhodně není strach, ale sranda. Autor má velmi vytříbený humor, který si dělá srandu z úplně všeho - intelektuálů, upírů, reklam, superhrdinů, Hellboye... Eric Powell zkrátka zesměšní cokoliv, co mu přijde do rány. Jo a korektní humor to fakt není, díky bohu.

 

4. Kresba!

Jasně, není to McKeanova snová kresba, ani Capullova akční barevná orgie, ale má své zvláštní kouzlo. Syté barvy, jednoduchá kresba a originální stylizace postav vás vezmou zpátky do let, kdy jste ráno brzy vstávali, abyste ke kakau stihli svůj oblíbený animák na Nově. Jenže teď jste dospělí (alespoň podle občanky) a Goon je přesně ten kompromis mezi hravostí a dospěláckou tématikou, který vám k černému kafi sedne přeci jen o trochu líp, než Rychlá rota (a to nic proti ní).

5. Ocenění!

Budete se divit, ale najdou se i tací, kteří jsou příliš fajnoví, než aby četli komiksy čistě pro zábavu. Vyhledávají speciálně kousky, které mají deklarovanou uměleckou hodnotu, přesah a undergroundový feeling. Tak víte co, milí hipsteři, Goon má na svém kontě 5 Eisnerových ocenění, a usídlení ve stáji Dark Horse Comics je celkem jasným znamením, že se nejedná o mainstreamovou, plytkou slátaninu pro děcka.

5+1. Odkazy!

Goon je šílená jízda, která si užívá sebe sama, a navíc při tom vzdává holt jiným popkulturním dílům, která (nejen) každého geeka určitě potěší. Může se jednat o explicitní materiál viz Goon vs Hellboy, nebo o odkazy na japonské kaiju filmy, lovecraftovské příšery nebo klasické gangsterky. Eric Powell tak napsal milostné psaní všem těm zrůdám, padouchům a hrdinům, kteří ho za život ovlivnili, a poznamenali natolik, že stvořil Goona.

  

Proč nečíst Goona!

Abyste neřekli, že jsem zaujatý, tak se samozřejmě sluší přihodit i druhý pohled na věc. Eric Powell si je také vědom, že Goon není pro každého, a tak k příležitosti propagace 40. čísla vyšlo pět důvodů, proč se této sérii vyhnout.

  1. Nenapsal to Joss Whedon, ani žádná rocková hvězda
  2. Nemáte oči
  3. Je to na vás moc složité
  4. V naší zemi už máme dost svobody
  5. Vyhrálo to zatraceně moc cen

 

Pokud jsem vás přesvědčil, tak se s námi připojte k akci "Zachraňte Goona", a objednávejte si ho ze stránek Comics Centra. Momentálně o výtisk bojuje čtvrtý svazek s podnázvem Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí. Jedná se o edici Na přání, takže musí být objednáno alespoň 500 kusů a to do 1.11.2015, abychom se čtvrtého Goona vůbec dočkali. Pokud se tak stane, knihu můžete mít doma už 30.11.2015, a zpříjemníte si tak dlouhé zimní noci. Podle mě se jedná o jednu z nejlepších a nejoriginálnějších komiksových sérií, které u nás vycházejí, a byla by škoda ji zazdít. Takže Superman a Batman můžou počkat, Goon ne...

Recenze na první svazek

Recenze na druhý svazek

Recenze na třetí svazek

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku