Mé aktuální čtení #15: The Goon in Theatre Bizarre

26. října 2015 jardoom Diskuze (0)
Mé aktuální čtení #15: The Goon in Theatre Bizarre

Další recenze z rubriky "Mé aktuální čtení" je dost propagačním článkem. Jak většina z vás ví, Comics Centrum chystá dalšího Goona v edici "Na Přání" a stejně jako minule má dost na mále. To je ale opravdu velká škoda, jelikož za sebe říkám, že Goon je ze všech sérií z edice "Na Přání" tím nejlepším. Nejen že se jedná o parádní a opravdu šťavnaté čtení, ale člověk se bez složité dějové smyčky krásně začte do velmi temného a atmosferického kousku, který překypuje svěžím a velmi přirozeným humorem. Právě proto v této rubrice píši o novém počinu jménem The Goon in Theatre Bizarre.

Knihy Dobrovský

Theatre Bizarre je tak trochu inspirováno reálnou každoročně konanou událostí v Detroitu. Jak už název napovídá, jedná se o strašidelný event a to se zalíbilo Ericu Powellovi, který společně s Johnem Dunivantem (který s touto myšlenkou přišel) vytvořil Goonův Halloweenský speciál. V něm se naši hrdinové octnou v Bizarním divadle (fandové českých překladů, ukamenujte mne), a jsou odevzdáni na milost burleskní královně Roxi Dlite a klaunovi jménem Zombo.

Powell pracoval jak na scénáři, tak na kresbě a v komiksu to jde dost poznat. Myslím, že někdo jiný by Goona nedokázal napsat ani nakreslit lépe, než on. To je taky hlavní důvod, proč se častokrát nestalo, že by upustil jak scénáristické, tak malířské pero a vše přenechal jiným. Právě díky tomu se tento Halloweenský speciál tak povedl. Pravdou je, že člověk vlastně od Powella po tolika letech v sérii The Goon, nemůže čekat moc nových věcí a každé nové dílo je vlastně něco, co člověk sice nezná, ale také ho to nijak zvlášť nepřekvapí. Nemyslím to nijak zle, ono je dobře, že Powell neexperimentuje, nezkouší nové prvky a jede si jen to svoje. V tom co dělá je špička a i když jeho styl všichni již známe, vždy nám dopřeje originální a dost záživné čtení.

Kreslířské pero ale mistr Powell opouští pravidelněji, než to scénáristické, a v tomto případu toho využil právě John Dunivant, který v tomto komiksu zastal největší kus kreslířské práce. Přiznám se, že jsem moc nepoznal, kdy kreslí Powell a kdy Dunivant, takže jsem si spiš na kresbě tohoto sešitu všiml jen toho, že byl při coloringu použit jiný styl, který u této série vidíme jen při "flešbecích" a velmi připomíná moderní pastelové malby. Nemám ale jedinnou výtku. Kresba je v podstatě totožná se vším, co již z této série znáte a proto vás toto dílo také osloví. Goona si jinak představit nedokážů.

Verdikt

Tento kousek ukazuje, že série Goon ještě neukázala úplně vše. Proto buďme rádi, že nám zdejší nakladatel tak kvalitní sérii nabízí, a dejme mu šanci ji vydávat. Goon je opravdu brilantní série a každý přečtený komiks vás v tom víc a víc utvrdí. Proto neváhejte a objednávejte, protože je možné, že se jednou, právě díky vám, dočkáme skvělého Bizarního divadla i v češtině!

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz