Panovník - staňte se jediným vládcem v říši Laar!

18. listopadu 2015 fm.tua Diskuze (0)
Panovník - staňte se jediným vládcem v říši Laar!

Vítejte v říši Laar, kde probíhá boj o moc. Získejte různé spojence, pomocí niž si vybudujete pevnou základnu a uplatňujte zákony, jimiž posílíte svůj vliv. Podaří-li se vám tohoto dosáhnout, stanete se jediným vládce a zapíšete se do historie.

Knihy Dobrovský

Panovník je desková hra pro 1 - 4 hráče ve věku od 12 let. Herní doba se pohybuje něco kolem 45 minut. Cílem každého z hráčů je z dostupných spojenců a karet zákonů vybudovat svoji pyramidu moci. Ten, komu se podaří všestranně rozvíjet vojenskou či magickou moc, rozšiřovat znalosti tajných věd a získat drahé kameny, obdrží nejvíce bodů a stane se vítězem hry.

Komponenty

V krabici najdeme mnoho herního materiálu. Nejzásadnějším z nich jsou karty postav a zákonů, pomocí niž budujete svoji pyramidu. Dále jsou to různé kartónové žetony – drahokamy, magie/vědy, bodů moci a bonusové žetony magie a barevných kruhů. Důležitou proprietou je zástěna, za níž si každý z hráčů tajně ukládá získané drahokamy.

Příprava hry

Doprostřed stolu se položí 4 dražební karty. Všechny kartónové žetony se roztřídí a umístí se poblíž dražebních karet. Připraví se zásoba drahokamů od každé barvy,  rozhodující je počet hráčů. Každý ze zúčastněných obdrží zástěnu. Hrači získájí dvě karty postav, z nichž jednu si vyberou a umístí ji jako základ své pyramidy, druhou si ponechají na ruce. Poté obdrží 3 karty zákonů a nechá si je v ruce. Následně se balíček postav rozdělí na dvě části, v jedné kupičce bude 48 karet a ve druhém zbytek. Nakonec si hráči vezmou od každého drahokamu 2 žetony, z nichž si 6 ponechají a 2 vrátí zpět.

Jak se hraje

Panovník se hraje na 12 kol, v každém z nich provedou hráči následují fáze tahu:

1) Aukční fáze

Z dobíracího balíčku postav se pod 4 dražební karty vyloží po 1 kartě. Každý hráč se rozhodne, kterou kartu by chtěl získat, vezme drahokam dané barvy a sevře ho v pěsti. Všichni provádějí tento krok simultánně. Jakmile jsou hráči připraveni, odhalí pěst. Jestliže do dražby nabídl drahokam dané barvy jediný hráč bere si příslušnou postavu umístěnou pod dražební kartou. Podáři-li se však hráčům ukázat od jedné barvy více drahokamů, jsou tyto žetony odhozeny do společné zásoby. Hráč, který získal kartu postavy se již aukce nemůže zúčastnit. Ostatní mohou hrát až do 3. kola dražby, pokud mají nějaké žetony drahokamů k dispozici či nezískali kartu postavy.

2) Fáze budování

Tato fáze se skládá ze 3 kol. V každém kole se hráč rozhodne jakou kartu postavy či zákona chce umístit do své pyramidy moci. Položí ji před sebe na stůl lícem dolů. Všichni současně odhalí karty, které chtějí do pyramidy dát. S pokládáním začíná hráč jehož číslo na kartě postavy je nejnižší. Za položení karty do pyramidy zaplatí počet drahokamů určené kartou pro danou úroveň a získá bonus, který mu karta poskytuje.

Po fázi budování opět začíná aukční fáze. Jakmile na začátku kola vyloží hráči pod dražební karty poslední čtyři karty postav, začíná poslední kolo. Po jeho ukončení hra končí a po závěrečném sčítání bodů je určen vítěz.

Hodnocení

Základem každé hry jsou pravidla. U Panovníka jsou pravidla napsána dost nešikovně. Jelikož každý tah je poměrně složitě popsán v sálodlouhlém nepřehledném odstavci. Když potřebujete něco dohledat, trvá to delší dobu, což je při hraní hry docela problém, jelikož zapomenete, co jste zrovna chtěli udělat. Kvůli komplikovanosti textu možná přehlédnete drobnosti důležité pro správné hraní hry, které objevíte až po sléze. Jste-li však hráči, kteří mají něco nahraného, pravidly se prokoušete poměrně snadno, je třeba si utřídit myšlenky. Poté zjistíte, že se v té velké změti písmenek nachází jednoduché herní principy. Mám však obavu, že jestli se hra dostane do rukou nehráčům, tak je pravidla odradí.

Kartónové komponenty splňují všeobecný standard u deskových her, kdežto karty postav a zákonů a zástěna jsou vyrobeny z tenkého papíru, což mě překvapilo. Ocenil bych vyšší gramáž.

Co se týče herních mechanik, využívá Panovník dražbu karet a budování pyramidy moci, díky kterým hra svižně odsýpá a odpadá čekání na tah soupeře. Samozřejmě pokud hrajete s někým hloubavým může se hra protáhnout, ale většinou již v první kole postavíte většinu karet a není příliš nad čím přemýšlet. Hra však nabízí uvažování nad tím, do jaké úrovně pyramidy kartu umístíte, jelikož každá z nich poskytuje v rozdílné úrovni jiný bonus a také je rozdílně drahá.

Tímto se dostáváme k vysoké variabilitě hry, kterou Panovník jistě má. K dispozici máte 64 karet postav z nichž se do každé hry dostane 48, další karty postav můžete získat jako odměnu při správném přiložení karet do pyramidy. Krom toho je možné přiložit karty zákonů, které dál modifikují tah hráče.

Strategické umisťování kartiček je důležité pro konečný zisk bodů. Existuje nespočet cest jak vyhrát. Body můžete získat za kompletní barevné kruhy, které ve své pyramidě pomocí přikládání karet vytvoříte. Za věčné drahokamy, jenž zlevňují nákupy dalších karet. Karty zákonů, žetonů bodů moci položených na kartách, body za magii a v neposlední řadě body za kompletní sady žetonů. Panovník nabízí velké množství rozhodnutí, kam se ubírat a pro náročnější hráče nabídne plnohodnotný herní zážitek.

Celou dobu tu se tu bavíme o umisťování karet do pyramidy moci, proto by bylo záhodno pyramidu více přiblížit. Pyramida moci se může skládat z maximálně 5 úrovní. Karty lze buď pokládat do nejnižší úrovně nebo do vyšších, ale karty tam položené musí stát na nějaké základně z již přiložených karet.

Jelikož si každý z hráčů staví svoji vlastní pyramidu je hra poměrně náročná na prostor, i když se to ze začátku nezdá. Karty jsou menšího čtvercového formátu, ale jak stavíte svoji pyramidku zabírají dost místa.

Když už jsem u těch karet, rozhodně musím velmi kladně ohodnotit jejich grafiku, které vypadá opravdu famózně. Co se týče karet jako takových najdete na nich přehledně všechny informace, které během hry využijete. Na kartách postav jsou pouze symboly a dosti jasně determinují, co získáte nebo kolik máte platit. Karty zákonů popisují nějaký efekt, jenž se spustí při přiložení karty nebo na konci hry. Text je srozumitelný a zatím se mi v žádné hře nestalo, že by mohl být pochopen jinak.

Díky velkým herním možnostem má hra poměrně složité sčítání bodů. V průběhu hry většina hráčů s přibývajícími kartičkami ztratí přehled, kolik bodů vlastně získali a tak je při konečném sčítání docela překvapení, kolik jich dostanou. K finálnímu počtu je dobré mít, buď kalkulačku nebo papír, kde si jednotlivý zisk budete zaznamenávat. Poměrně často se stává, že je velký bodový skok mezi jednotlivými hráči, i když mají postavenou pyramidu stejné úrovně.Mnohdy se hráči dostanou s body přes 100 a jiní získají pouze 30 bodů. Musím však podotknout, že na poslední straně pravidel naleznete přehledový list sčítání bodů, který tento krok usnadňuje.

Hru si můžete zahrát v 1 – 4 hráčích. Panovník však má dle mého názoru nejlepší hratelnost v plném počtu. V nižších počtech si ho tak neužijete, i když je v pravidlech možnost přidat si virtuálního hráče. V sólo variantě lze vyzkoušet vaše strategické možnosti a snažit se překonávat svůj výsledek.

Panovník je původně Kickstarterový projekt a myslím si, že to ze strany MINDOKu byl správný krok, který se firmě vyplatil. Sice má hra svoje mouchy, které by bylo potřeba vychytat, ale jedná se o originální hru se svým vlastním světem. Panovník má co nabídnout hlavně zkušeným hráčům, kterým poskytne hodiny zábavy.


Panovník

Jurij Žuravljov

1 - 4 hráči; 12+; 45 minut

strategická karetní hra

MINDOK, 2015

499 Kč
 

grafika karet; vysoká variabilita; strategie; herní mechaniky
komplikovaně sepsaná pravidla; měkčí kartičky postavy a zákonů

Verdikt

Panovník je hrou pro zkušenější hráče, kterým nabídne nespočet strategických možností, jak při umisťování karet do své pyramidy moci, tak při zisku vítězných bodů. Díky svým herním mechanikám hra rychle odsýpá a nikdo nečeká dlouho na svůj tah. Velkým plusem jsou graficky vyvedené a srozumitelné karty a vysoká variabilita každé hry. Zamrzí komplikovanost pravidel a složitější bodování, ale pokud se přes toto přenesete, získáte výbornou hru, která vás bude bavit.

MINDOK
Hru na recenzi poskytlo vydavatelství MINDOK, které se na našem trhu pohybuje od roku 2007. Z portfolia této společnosti můžete znát hry jako je Carcassonne nebo Černé historky. V oblasti společenských her přináší MINDOK hry rodinné, kooperativní, vzdělávací či party hry nebo oblíbenou řadu her pro jednoho hráče SMART GAMES.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz