Alias Omnibus

23. října 2015 Elhonzo Diskuze (0)
Alias Omnibus

Jessica Jones není zrovna známa postava a to nemyslím jen v našich krajích. Proto dovolím si tvrdit, že ani za velkou louží není zrovna vyhlášená. U nás jí můžeme znát z episodních rolích v Tajné Válce, Daredevilovi nebo New Avengers. Krom Jessicy mají tyto série však společnou ještě jednu věc a to autora. Tím je Brian Michael Bendis a právě on je duchovním otcem této úžasné postavy.  

Knihy Dobrovský

Komiks se zaměřuje na Jessicu Jones, která je soukromý detektiv ve své firmě Alias Investiagations. Kdysi bývala Jessica superhrdinka jménem Jewel, ale po (na začátku komiksu) neznámých událostech s tím sekla, zahořkla a otevřela svou detektivní kancelář. Komiks se nese v duchu noir detektivek, takže v něm Jessica vyšetřuje různé případy, které většinou nějak souvisí se superhrdinskou komunitou. V jednu chvíli Jessica řeší situaci, kdy jí přišla do rukou kazeta s identitou jednoho slavného hrdiny, jindy hledá muže, který o sobě tvrdí, že byl sidekick mnoha hrdinů a nebo pátrá po ztracené dívce, v jednom konzervativním zapadákově kdesi v Americe.

Alias byla první série, která začala vycházet v novém MAX imprintu Marvelu. Měli v něm být série, které jsou cílené na starší čtenáře a autor se nemusí bát žádné cenzury. Vzhledem k tomu že Bendis velmi rád používá slovo F**k, byla tato řada pro něj jako dělaná. Komiks se ani nebojí ukázat několik velmi detailních sexuálních scén. I když měl být Alias původně odříznut od mainstreamového světa Marvelu, velmi rychle si tam našel cestu. Bendisovi se navíc povedlo Jessicu krásně retconovat do historie Marvelu, takže ve svých mladých letech kupříkladu chodila do školy s Peterem Parkerem.

Alias je více než na akci zaměřený na dialogy a rozhodně to není na škodu. Bendis je v tomhle takový Tarantino komiksu, takže je možné, že se celý sešit neděje nic jiného, než že si dvě postavy povídají, ale vy to stejně pořád žerete i s obálkou. Proto je také velmi důležité aby se čtenář zajímal o hlavní hrdinku a i v tom Bendis zazářil. Přiznám se že mě ženské hrdinky v komiksech téměř nezajímají, nevyhledávám je a jediné co na nich ocením je jejich vzhled. To vše se ale změnilo poté, co jsem poznal Jessicu Jones. Nejen že je to (alespoň pro mě) ta nejlepší ženská superhrdinka na kterou jsem za dlouhá léta čtení komiksu narazil, ona je to i jedna z nejlépe napsaných postav v komiksu vůbec. Často nadává, pije, je jí jedno co si o ní okolí myslí a jako každý správný detektiv je velmi tvrdohlavá. Jessica je věrná Marvelovským kořenům, takže nejen že má superschopnosti, ona má i spoustu osobních problémů, které jsou velmi lidské a ze života, a i když jste půlku věcí co ona zažila sami nikdy nezažily, pořád vás to naplní velmi reálnými emocemi.

Záměrně se v zde vyhýbám jakémukoliv bližšímu infu k příběhu, protože kdybych vám něco jen nepatrně vyspoileroval, tak bych si to neodpustil. Vážně, kdo se rozhodne dát Aliasu šanci, tak mu radím nehledejte si nic o příběhu, o Jessice Jones, o vůbec ničem. Celý komiks je velmi tažen příběhem a kupříkladu důvod proč Jessica skončila s rolí superhrdinky je tak znepokojivý a tak skvěle napsaný, že by jste si dělali medvědí službu o tom něco hledat.

Co se kresby týče, tak největší část knihy odedřel Michael Gaydos, je to člověk s kterým jsem se poprvé setkal, když kreslil sérii Powerless (ta se zabývala světem, kde žijí všichni superhrdinové, ale nikdo z nich nemá žádné schopnosti) a tehdy mě moc neoslovil. Když jsem ale dočetl první číslo Aliasu, tak mě totálně odzbrojil. Jeho kresba rozhodně není „nejhezčí“ nebo „nejčistší“ na které v komiksu narazíte, ale k atmosféře komiksu se perfektně hodí. Vše kreslí velmi normálním stylem, takže Jessica není žádná sexbomba s kozama, které přetékají do dalších panelů, ale spíše normálně vypadající ženská, kterou by jste potkali na ulici a třeba se za ní i otočili. Další parádní věc co Gaydos udělal je práce s panely. Jak jsem již říkal, komiks je velmi zaměřený na dialogy, takže často narazíte na to, že Gaydos drží jeden záběr a kupříkladu jen mění výrazy postav. Jindy zase zvýrazní jen to, na co se Jessica zaměřuje, takže když se kupříkladu poprvé seznamuje s novou klientkou, tak jsou na bílé stránce zvýrazněny jen malé čtverečky toho, na co zrovna Jessica kouká. Podobně jako třeba seriálový Sherlock „čte“ nějakou osobu. Když se řekne dvoustránka, tak si většina lidí představí nějakou akční scénu,to ale neplatí v Aliasu. Tady je na dvoustránce třeba jen rozhovor, který je ale velmi dobře poskládaný. Dále na kresbě pracoval Mark Bagley, kterého u nás můžeme znát z Bendisovo Ultimate Spider-Mana. Bagley měl na starost flashbackové sekvence, které se zabývají časem kdy Jessica působila jako Jewel. Bagleyho kresba oproti té Gaydosovo velmi vyčnívá, ať už svou barevností nebo celkové veselejším nádechem. A přesně tenhle kontrast ještě více umocňuje Gaydosovo temnější kresbu. Obálky obstarával David Mack , u nás ho opět můžeme znát ze spolupráce s Bendisem ,tentokrát ale z několika čísel jeho Daredevila. Většinou jsou jeho obálky takové mozaiky, které nějakým způsobem nastiňují děj, který nás v daném sešitě čeká. Jedná se o moc pěknou práci, která dokonale sedí ke zbytku komiksu.

Jelikož recenzuji Alias jako omnibus, tak by se hodilo říct pár slov i ke knize samotné. Kniha je oproti našim Marvelovským omnibusům o poznání větší, oficiální rozměry by měli být 19.7 x 3.8 x 28.6 cm . Vazba je vázaná a velmi odolná. Komiks jsem přečetl dvakrát a několikrát prolistoval a nezdá se, že by mělo v nejbližších X čteních dojít k nějakému opotřebení. Svůj výtisk jsem koupil na anglickém Amazonu za necelých devatenáct stovek a nelituji jedinné koruny. Je dost možné, že když se blíží premiéra seriálu, tak omnibus najdete jinde za lepší cenu.

(Omnibus obsahuje Alias # 1-28 a What if… Jessica Jones Had Joined The Avengers)

Verdikt

Jestli chcete dospělý a v rámci mezí realistický komiks (které vážně nedělá jen DC), tak si udělejte laskavost a sežeňte si Alias. Čeká vás atmosférický zážitek, který ždíme značku MAX skutečně na MAXimum a je to něco, co jste si vždy chtěli přečíst, jen jste o tom nevěděli.

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz