Limes - vybuduj svoji říši

9. listopadu 2015 fm.tua Diskuze (0)
Limes - vybuduj svoji říši

Ocitáte se v době před dvěma tisíci lety, kdy hranice Římské říše měřily tisíce kilometrů, za kterými číhaly hordy nebezpečných barbarů. Vyberte vhodná místa pro lesy, obilná pole a rybolov a obsaďte je svými dělníky.

Knihy Dobrovský

Ve hře Limes buduje každý hráč svou krajinu ze 16 karet a umisťuje dělníky do různých oblastí v ní. Dle toho, do jaké z oblastí umístíte dělníka, bude mít specifickou funkci, což má význam při získávání vítězných bodů na konci hry. Limes je hra určena pro 2 hráče s herní dobou do 20 minut od 8 let věku.

Komponenty

V krabičce malého čtvercového formátu najdete nejprve pravidla ve dvou jazykových mutacích. Plastový insert ukrývá 24 číslovaných karet, které jsou totožné pro každého z hráčů a 7 dřevěných dělníků ve dvou barvách. Tím končí výčet komponent.

Příprava hry

Každý z hráčů si k sobě vezme svůj balíček karet a figurky dělníků v odpovídajících barvách. Jeden z hráčů se stává vynášejícím, zamíchá své karty a položí je před sebe na stůl lícem dolů jako dobírací balíček. Druhý hráč seřadí své karty podle čísel od nejnižšího po nejvyšší.

Jak se hraje

Limes se hraje na 16 kol, které se skládají ze tří kroků:

1) Dobrání karty

Vynášející hráč si vezme vrchní kartu ze svého dobíracího balíčku a oznámí soupeři číslo na její přední straně. Druhý hráč vyhledá ve svém balíčku kartu s patřičným číslem.

2) Přiložení karty

Každý z hráčů si vytváří svou vlastní krajinu. V první kolem je karta vyložena jako počáteční karta, je na každém ze zúčastněných, jak si kartu otočí. Další karty jsou přikládány, tak aby alespoň jednou stranou vodorovně nebo svisle sousedily s nějakou přiloženou kartou.

3) Umístění nebo přesunutí dělníka

Po přiložení karty může každý z hráčů na přiloženou kartu položit do jedné ze zón 1 svého dělníka nebo 1 dělníka na hracím plánu posunout na sousední pole. Podle toho do jaké části dělníka umístíte dostává určitou funkci – farmář, rybář, dřevorubec nebo strážný.

Hra končí v okamžiku je-li přiložena poslední, tedy 16. karta a dojde k sečtení bodů za umístěné dělníky.

Hodnocení

Limes má krátká a přehledně psaná pravidla se spoustou názorných ukázek. Díky tomu je hra přístupná široké mase lidí, hlavně těm, kteří nemají s hrami zkušenosti. Z toho důvodu Limes nezaujme zkušenější hráče, jelikož je z mého pohledu až příliš jednoduchá.

Musím pochválit praktický insert, v němž máte vše roztříděné a okamžitě připravené ke hře. I když hra nemá moc komponent a třídit není co, ale i tak je to chvályhodné.

Každý z hráčů má k dispozici 24 karet, z nichž využije pouze 16. Díky tomuto faktu má Limes vysokou variabilitu. Možná se vám stane, že dostanete do ruky stejné karty, ale pokaždé je můžete umístit úplně jinak a tvořit rozmanité druhy krajiny. Jediným omezením je, že krajina musí být v rozměru 4x4. Variabilita se zvyšuje umisťováním či posouváním dělníků do určitých zón, abyste z nich vytřískali co nejvíce bodů.

Ze začátku vám bude trošku dělat problém označení zóna a oblast. Ale po pár hrách si na to zvyknete a nebude muset tyto pojmy hledat v pravidlech.

V průběhu hry je velký problém sledovat body, které můžete získat, jelikož přikládáte stále nové druhy krajiny a lehce se v tom ztratíte. Sice má hra vysokou variabilitu díky různému přikládání dílků, ale vítěz je dle mého určen náhodně. Sledovat svoji herní plochu a současně soupeřovu je poměrně komplikované. U takto pravidlově jednoduché hry to zamrzí. Samotné konečné bodování není také žádná hitparáda, je jasná, že se každý z dělníků boduje odlišně, ale je potřeba sledovat další pravidla. Ještě, že je na zadní straně krabice počítadlo bodů, díky němuž si sčítání usnadníte a nemusíte počítat z hlavy.

Hra jako zpestření nabízí další varianty, jak ji hrát. Tyto typy obsahují i sólovou variantu, v níž můžete překonávat sama sebe, ale jak jsem již psal, získání bodů je poměrně náhodné, ale budete-li kalkulovat, jak nejlépe ze své krajiny vytřískat co nejvíce, počítejte s delší herní dobou.


Limes

Martyn F

1 -2 hráči, 8+, 20 minut

strategicko-budovatelská hra

Albi, 2015

399 Kč
 

jednoduchá pravidla; pro nehráče; variabilita
obtížnější sledování bodů v průběhu hry

Verdikt

Limes jsou pravidlově jednoduchou hrou, kterou si užijí hlavně nehráči. Díky tomu, že při hře máte k dispozici 24 karet, ale ve hře využijete pouze 16, má hra vysokou variabilitu. Co jí však ubírá je zisk bodů, které není tak jednoduché v průběhu partie sledovat a poměrně nešikovné konečné bodování. Čím si vás Limes získá je krátká herní doba a to, že každá partie není stejná. V každé hře toho můžete hodně vymyslet a začínající hráče Limes rozhodně nezklame.

Albi
Za poskytnutí deskové hry k recenzi vděčíme společnosti Albi, která dělá radost lidem již přes 20 let. Firma se nezabývá jenom deskovými hrami, ale i dárkovými předměty a přáními. V oblasti deskovek se Albi zaměřuje zejména na rodinné hry, vědomostní kvízy a hry určené pro děti.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz