Země - prozkoumejte modrou planetu!

26. října 2015 fm.tua Diskuze (0)
Země - prozkoumejte modrou planetu!

V dnešní recenzi se podíváme na zoubek jedné vědomostní hře. Že nemáte tyhle typy her rádi? Pokračujte ve čtení a třeba změníte názor. Země je oproti svým kolegyním odlišná. V čem? To se vám pokusím vysvětlit v tomto článku.

Knihy Dobrovský

Zemi lze zařadit mezi vědomostní, vzdělávací hry, kterou si užijete ve 2 hráčích, ale také v partě čítající až 6 členů. Hra je přístupná šikovným a zvídavým dětem od 10 let, ale rozhodně má co nabídnout i dospělému člověku. Jedna partie trvá něco kolem 45 minut.

Komponenty

V krabici, dnes již klasického čtvercového formátu, toho moc nenajdete Nejprve narazíte na krátkou brožurku s pravidly, pod níž leží rozkládací herní plán znázorňující planetu Zemi. Dále je součástí hry 36 dřevěných kostiček (v 6 barvách pro každého z hráčů), krabička na karty a 150 oboustranný karet rozdělených do 4 okruhů obtížnosti. Tím výčet obsahu krabice končí.

Příprava hry

Doprostřed stolu se umístí hrací deska a každý z hráčů obdrží 6 kostiček své barvy, poté 1 z nich položí na počítadlo bodů na herní desce. Dle toho jak se účastníci partie cítí, vyberou si úroveň obtížnosti (doporučuji začínat s nejjednodušší, která dá poměrně zabrat), tyhle typy karet umístí do přiložené krabičky a hra může začít.

Jak se hraje

Hráč, který začíná, si k sobě vezme krabičku s kartami, nahlas přečte téma a k němu vztahující se otázky, jelikož vidí pouze vrchní polovinu karty a odpovědi jsou hráčů skryté. Následně účastníci postupně umísťují na hrací plán svoje kostičky. Ve svém tahu mohou položit na herní desku pouze 1 kostku, ale je na nich, kolik jich v průběhu kola umístí. Pokud všichni hráči pasují, tak dojde k vyhodnocení. Začínající hráč vytáhne kartu z krabičky a postupně přečte správná řešení na její spodní polovině, za něž hráči získávají body. Země se hraje na předem stanovený počet kolem tak, aby všichni byli začínajícími hráči.

Hodnocení

Pravidlově je hra nenáročná a zahrajete si ji s kýmkoliv, avšak po prvním přečtení pravidel jsem se zhrozil, jelikož na mě působila příliš složitě. Tento fakt může odradit některé zájemce, ale v konečném důsledku je Země opravdu jednoduchá na pochopení.

Oproti spoustě vědomostních her je Země jiná! Máte k dispozici pouze 150 oboustranných karet s otázkami, ale přesto má hra vysokou variabilitu. U tohoto čísla se zarazí většina hráčů vědomostních her a hra jim přijde zbytečnou investicí, kvůli tomu, že se brzo ohraje. Tuto skupinku lidí však musím zklamat, ti co znají hru Fauna od stejného autora, vědí, že tomu tak není. V každé hře, ať už hrajete ve 2 či více lidech využijete pouze pár karet a prokousat se jednou úrovní obtížnosti vám zabere poměrně dost času. Pokud se vám podaří projít všemi kartami (což vám garantuji, že to nějakou chvíli potrvá), můžete zkombinovat balíčky různých úrovní obtížnosti.

Otázky se zaměřují na zeměpis, historii či různé světové zajímavosti a jsou pokládány tak, aby se nedaly jednoduše zapamatovat. Víte kde se nacházeli Aboridžinci? Není to tak snadné, když je Austrálie rozdělena na 5 částí. Tušíte kolik bylo známých druhů rajčat do konce 18. století? Takové zapeklitosti v této hře najdete. Hrací plán je rozdělen de facto na 4 části. První a nejvýznamnější část znázorňuje planetu Zemi členěnou na jednotlivá území,dle států, pouští, hor, ocenů či ostrovů. Další 3 segementy plánu jsou osy, na nichž hráči zachytávají roky, různé počty nebo výšku.

Jelikož je na každé kartě možnost vybrat si odpověď na jednu ze tří položených otázek, není žádný z hráčů znevýhodněn a všichni mají stejné šance získat body. Body mohou hráči dostat i za odpověď, která není správná, ale přímo sousedí se správným tipem. Nevíte-li, buď můžete zkusit tipnou nebo riskovat ztrátu kostiček za špatnou odpověď do dalšího kola. Na začátku každého tahu máte k dispozici vždy nejméně 3 krychličky. I když tento princip se mi zdá nevyvážený a hráčům bych vracel kostičku například za úplnou správnou odpověď, jelikož by pak někteří bezhlavě netipovali a stejně měli jistotu, že 3 kostičky budou v dalším kole mít.

Díky tomu, že si můžete stanovit na kolik kol budete hrát, je tomu přímo úměrná herní doba. Řídíte-li se pravidly, hra se bude pohybovat kolem 30 - 45 minut ve všech počtech hráčů. Země nestaví čistě na vědomostech, ale i odhadu, proto je určena pro široké spektrum hráčů i nehráčů.


Země

Friedemann Friese

2 - 6 hráčů, 10+, 45 minut

vzdělávací, vědomostní hra

MINDOK, 2015

799,- Kč
 

vědomostní záležitost trošku jinak; jednoduchá pravidla; vysoká variabilita; originální otázky
vracení kostiček na začátku každého kola do počtu minimálně 3

Verdikt

Země vnáší na pole vědomostních her svěží vítr. Hra staví na originálním principu umisťování kostiček na herní plochu, při níž má každý z hráčů stejné šance na bodový zisk. Otázky jsou psány tak, aby se nedali jednoduše zapamatovat a mapují spíš přehled každého z účastníků, tím se hra stává přístupnou pro širokou masu lidí. Při poměrně malém počtu karet má Země vysokou variabilitu a jen tak se neohraje.

MINDOK
Hru na recenzi poskytlo vydavatelství MINDOK, které se na našem trhu pohybuje od roku 2007. Z portfolia této společnosti můžete znát hry jako je Carcassonne nebo Černé historky. V oblasti společenských her přináší MINDOK hry rodinné, kooperativní, vzdělávací či party hry nebo oblíbenou řadu her pro jednoho hráče SMART GAMES.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz