Usagi Yojimbo 24: Návrat černé duše

19. října 2015 Damien Diskuze (0)
Usagi Yojimbo 24: Návrat černé duše

Japonsko, země vycházejícího slunce, rýže, ostrovů, chapadel a bezedné studnice příběhů, které nám přináší Stan Sakai ve formě samurajského králíka již po čtyřiadvacáté, nepočítaje dva speciály. To už je úctyhodný počet a nejeden autor po dvou dekádách psaní ztratí dech. Co na to Sakai?

Knihy Dobrovský

O příběhu

Úvodem knihy je krátká duchařská povídka, během které Usagi zemře. Spoilert alert. Kecám. Je to kraťas, kdy se náš milý dlouhouchý ronin dostane do kontaktu s duchy, když hledá přístřeší před bouří. Není to nic, co bychom už dříve v sérii neviděli (mění se jen postavy), ale uvozuje to nadpřirozenou atmosféru, která bude pro tuto knihu typická.

Druhý příběh s názvem "Temnota a duše" se odehrává na jiném místě a v jiném čase, než zbytek knihy, protože se v něm líčí zrození Jeie, prokletého nebo možná požehnaného válečníka, který se má za ruku boží a kosí každého, koho sezná nedobrým.

Zbytek knihy je pět původních sešitů příběhu "Vrabci", kdy se Usagi a jeho přátelé nebo občasní spojenci musí popasovat právě s Jeiem, kterého není radno podceňovat a jak se Usagi přesvědčil, tak ani snadné sprovodit ze světa. Navíc tento sluha temných bohů má, stejně jako mince, více stran.

O komiksu

V prvé řadě musím vyzdvihnout, a mohl bych to dělat pokaždé, když píši recenzi na Usagiho, jak Stan Sakai dokáže ladně přecházet z vyprávění nosného příběhu série do dílčích povídek. Je sice pravda, že gros celé série je Usagiho válečnická cesta studia (má to svůj japonský výraz, ale bohužel si na něj nevzpomenu), ale několik nosných příběhových pilířů tam přeci jen je. A právě přemostění hlavní příběhové linie s historkami jednotlivých postav je velmi šetrně zvládnuté.

S tím souvisí i to, co jsem nastřelil výše, že je obdivuhodné, jak stále autor dokáže psát nové a nové příběhy. Pravda, diverzita není kdovíjak obrovská a našel bych řadu témat nebo námětů, které se opakují, ale velká část této knihy rozhodně není tímto příkladem. Fakt, že se zabývá skoro výlučně postavou Jeie (nebo něčím, co by se dalo charakterizovat jako Jei - ať příliš nespoileruji) a obejde se prakticky bez Usagiho, to potvrzuje. Navíc je úžasné, jak se Stan popral s originem této postavy, který posléze zakomponoval do aktuálního příběhu i do příběhů, které napsal dlouhé roky dozadu.

Nebyl by to Usagi, kdyby se náš hrdina nesetkal s nějakou z vedlejších postav z minulých booků, což je další charakteristický rys série, a což se stane opět i zde. Krom toho se prohlubují příběhy dalších postav, jako je např. kaplan Sanshobo, který skoro celou poslední kapitolu provádí exorcismus a má s postavou Jeie společného víc, než si sám myslel. Těmito dvěma postavami nám do děje kromě akčních scén a japonské kultury vstupuje ona pověstná mystika a lehce hororová atmosféra. Dosvědčuje to i drsnější způsob, kterým jsou některé situace vykresleny. A tečku tomu dělá úplně poslední obrázek příběhu.

S postavou Jeie souvisela i kniha Cesta poutníka, která je třetí v sérii a byla roky vyprodána. Nyní, asi i kvůli návaznosti, ji Crew vydala v dotisku, za což nakladatelství velebím, protože mi chyběla ve sbírce, ale zároveň proklínám a to z jednoho konkrétního důvodu. Když budete číst Usagi dost dlouho a postupně, nevšimnete si toho. Ale jeho kresba se pomalu mění, a ne zrovna k lepšímu. Ano, stále je pěkná, ale kvalit prvních dílů nedosahuje. Nevím, jestli je to kvalitou tisku nebo Stan tlačí na pero, ale v posledních knihách se (v porovnání se staršími) kresba stává tmavší a kontury tlustější. Zároveň některé obrázky vypadají dost zvláštně, skoro jako karikatury. A tato skutečnost vynikne tím spíš, když před knihou č. 24 vydáte knihu č. 3.

Origin postav, délka, atmosféra
Kresba (tím spíš, že vyšel kontrastující třetí book)

Verdikt

Asi bych neřekl, že Návrat černé duše je nejlepší Usagi, který kdy vyšel, ale rozhodně je na úrovni, kterou si Stan vytyčil. To, že se mění vizuál beru jako mínus, ale některým to třeba vadit nebude. Celkově se mi sem špatně něco píše, protože něco jako špatný Usagi neexistuje a těžko hodnotit tolik knih, které jsou kvalitativně na stejné úrovni.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku