Drsná magie (Grimnoirské kroniky 1)

15. října 2015 fm.tua Diskuze (0)
Drsná magie (Grimnoirské kroniky 1)

Ponořme se do prvního dílu série Grimnoirských kronik, který vypráví příběh z dob americké prohibice. Díky nakladatelství FANTOM Print můžeme zjistit, jak nepříjemná může být magie v románu Larryho Correii, Drsná magie

Knihy Dobrovský

Vítejte ve světě, kde někteří z lidí byli obdaření magií, díky usměrňování gravitace dokáží zvedat těžké předměty, zvýšit svoji sílu, cestovat prostorem nebo léčit ostatní. Ze začátku sledujeme střídavě osudy dvou odlišných postav, které se později protnou a spojí je společenství Grimnoiru. Tato tajná organizace již dlouhá léta bojuje s kancléřem Tokugawou, který stojí v čele Impéria. Tahle válka byla vedena ve stínech, ale kancléř ji hodlá vyvést na světlo světa pomocí nejničivější magické zbraně, kterou lidstvo kdy poznalo.

Příběhů, jenž vás zavedou do historie. je poměrně dost, ale těch, kdy se ocitnete ve 30. letech minulého století, mnoho není. Zasadit děj do toho období a ještě s alternativní historií bylo rozhodně trefou do černého. Vyprávění nabízí velké množství možností, které si autor může přetvořit k obrazu svému, dejme tomu například ukončení Velké války (pro nás 1. světové války) tzv. Mírovým paprskem, který vynalezl Nikola Tesla.

Co se týče osob, alternativní historie opět dává Correiovi možnost popustit uzdu fantazie. V řadách Grimnoiru se můžeme setkat se slavným konstruktérem zbraní Johnem Mosesem Browningem nebo z doslechu se dozvíme něco o fenomenálním Alu Caponem. Ale přejděme k hlavním aktérům příběhu. Jednou z hlavních postav je Jake Sullivan, válečný veterán propuštěný z vězení, jehož schopnost je právě pomocí myšlenky zvednout auto nebo vás rozdrtit kloboukem. Dále sledujeme příběh očima mladé dívky, která dokáže cestovat prostorem. Oba jsou nějakým způsobem výjimeční. Jak? Tak to musíte zjistit sami. Následně se potkáme se spoustou méně či více důležitých postav, obzvláště se členy americké odnože Grimnoiru. Na straně záporáků se seznámíme jak s kancléřem Tokugawou, tak jeho gardisty, mezi nimiž je Madi, člověk, jehož osud je propojen právě s Jakeem.

Děj je psán takovým tím osvědčeným mustrem, který známe z většiny filmů, proto na první pohled příliš nezaujme. Co mě překvapilo, tak přijetí obou hlavních postav do Grimnoiru, téměř okamžitě, i když z textu vyplývá, že členy se stane osoba, až po řádném ověření. Což ve mě evokovalo násilný způsob, jak hlavní protagonisty do této společnosti dostat.

Příběh má dle mého názoru rychlý spád a čtenář se tak, tak zorientuje, co se právě stalo. Některým tento styl vyhovuje, ale já bych ocenil pomalejší tempo. Autora musím pochválit za velmi dobře zpracované akční scény. V některých částech jeho spisovatelský um pokulhává, ale v akčních pasážích to čtenářům vynahrazuje a předvádí vše, co umí. To, čemu se Correia příliš nevěnuje jsou postavy, nějaký posun, co se týče vztahů tam je, ale ne takový, díky němuž byste se s postavami více vžili a v případě, že zemřou, cítíli smutek. 

Po stylistické stránce je román členěn do kapitol, každá z nich je uvedena buď nějakým výstřižkem z novin, části dopisu nebo deníku, což čtenáře vtáhne více děje a současně ho seznamuje se světem Grimnoirských kronik. Každá kapitola je elegantně dělena do podkapitol, které určují místo, kde se děj právě odehrává, díky tomu máte přehled, kde vlastně nacházíte, což usnadňuje orientaci. Kvůli poměrně častému střídání dějiště udrží román čtenářovu pozornost. 

V knize najdeme dost zvratů, některé z nich jsou příliš okaté a přijde mi, že jsou tam jen proto, aby se v textu něco dělo. Další však jsou opravdu překvapivé a někam děj posouvají, ale těch je poskrovnu. Dějová linka se tak nějak sune příběhem, tušíte co se stane, ale díky čtivě přeloženému překladu hltáte každou další stranu.  

Drsná magie se odehrává v období, jenž patří mezi mé oblíbené, a současně zbožňuji žánr urban fantasy, tento román tyto dvě věci perfektně spojuje, proto jsem se do prvního dílu Grimnoirských kronik okamžitě začetl. Dovolím si podotknout, že za své peníze dostanete kvalitní akční fantasy nářez. Dostali jste na knihu chuť? Tak směle do čtení!    


Larry Correia

Drsná magie (Grimnoirské kroniky 1)

ISBN: 978-80-7398-299-7

Nakladatelství FANTOM Print, 2015

překlad: Jakub Mařík

brožované, 336 stran

289 Kč

Larry Correia

Americký spisovatel, zaměřený zejména na akční fantasy. Svoje znalosti střelných zbraní využil ve své prvotině Lovci monster, s. r. o, v této sérii vyšlo prozatím 5 knih. 

Grimnoirské kroniky

Příběhy Grimnoirských kroniky se odehrávají ve 30. let minulého století. Larry Correia předkládá alternativní historii světa v němž žijí lidí se zvláštními schopnosti, tzv. Aktivni. V tomhle světě spolu pomocí magie soupeří dvě skupiny, Grmnoirské společenství a Impérium.

doba, v níž se příběh odehrává; zpracování akčních scén
příliš rychlé tempo příběhu; minimální vývoj postav

Verdikt

Svět Grimnoirských kronik ukazuje příběh z originálního prostředí 30. let minulého století. Sledujeme boj dvou tajných společností, z nichž jedna chce rozpoutat celosvětový konflikt a druhá tomu zabránit. Takový klasický scénář, ale přičtěte k tomu lidi s výjimečnými schopnostmi a výborně zpracované akční scény a dostanete příběh, který vás rozhodně nadchne. Dějově vás román příliš nepřekvapí, ale na čtivosti mu to neubírá. Drsná magie je zkrátka jízda.

FANTOM Print
Nakladatelství FANTOM Print najdete v Ostravě Vydávají od roku 1999. Od samotného počátku se specializují na sci-fi a fantasy. Slovy nakladatelství "V naší „stáji“ najdete známá jména, ale i autory či autorky, kterým jsme na česko-slovenském trhu teprve cestičku „prošlapali“. Postupně jsme se vypracovali na TOP pozici čistě žánrových nakladatelství v počtu vydaných titulů za rok. Pokud nedojde k nějakému kolapsu na naší straně či nečekanému vzepětí u konkurence, pak hodláme tuto pozici udržet i v letech budoucích."

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz