Sandman: Lovci snů

14. října 2015 Damien Diskuze (0)
Sandman: Lovci snů

Když se řekne Sandman, většině lidí se vybaví ten divnej chlápek z písku, co mlátil Spider-mana nebo skladba od Metallicy. Ale pokud jste aspoň trochu komiksák nebo máte špetku toho literárního vkusu, vyskočí Vám série Neila Giamana. A k té tu máme spin-off, na který se mrkneme.

Knihy Dobrovský

Příběh:

Ten je poměrně prostý. Pod nevýznamnou horou kdesi v mystickém Japonsku žije milý hodný mnich, když se do jeho skromného chrámu chtějí nastěhovat liška a jezevec. Ti se ho snaží pomocí triků a kouzel vystrnadit, ale Buddha budiž pochválen, mnich jejich provokace ustojí a navíc se s liškou spřátelí. Pak se ale do příběhu přimotá zlý čaroděj a to zadělá milému mnichovi a lišce na řádku problémů, jejichž řešení je úhelným kamenem tohoto díla.

O komiksu:

Hned v úvodu bych rád řekl, že recenze bude možná trochu kratší, protože rozepisovat se o Lovcích snů by bylo trochu protichůdné. Samotná kniha působí víceméně úsporně. Příběh je velmi prostý. Jde vlastně o to, že sledujeme dvě magická zvířata a mnicha, posléze geomanta (jakéhosi kouzelníka co mluví s duchy) a jeho existenciální problémy, které řeší tak, že spřádá plány, jak mnicha sprovodit ze světa živých. Liška se ovšem o tomto plánu dovídá a rozhodne se zasáhnout. A v tomto bodě přicházejí na scénu sny a jejich pán a vládce, Morpheus, který se rozhodne lišce pomoci.

Zbytek knihy pak sledujeme příběh lišky a mnicha, jak se jim lépe či hůře snaží vymotat z geomantových tenat a posléze i osud tohoto zlotřilého mága. Jednoduchý příběh, kde hybatelem děje opět není omnipotentní bytost Sandman, ale postavy samotné. Zápletka příběhu tedy není až tolik zapletená a její uzlíky jsou víceméně rovnoměrně rozvrstvené po nosné niti vyprávění. Děj nikam nespěchá (což je typické pro většinu Sandmana, ale nutno zmínit, že i tato série dokáže být pekelně žhavá a akční), celé se to nese v zenovém klidu. Příběh je tomu uzpůsoben a zvraty působí spíš jako nevyhnutelné kolize, které Vás můžou zamrzet, ale ne překvapit.

Stejným způsobem se dá popsat grafické zpracování. Jemné tlumené odstíny barev podtrhávají fakt, že část knihy postavy putují ve snech. Kresba kombinuje prostý styl vyjadřující podstatu obrazu tím nejelementárnějším způsobem, ale zároveň oplývá detaily tam, kde si to příběh žádá a dokáže zaujmout. Tento způsob vyjadřování je pak umocněn v momentech, kdy se musíme obejít bez textu. Nebojí se dát na obrázek jen padající listí nebo na celý panel jen příliv či odliv, aby vytvořil atmosféru, což je pro příběh z Japonska velmi příhodné.

Dalo by se ještě hovořit, respektive psát o genezi tohoto díla, ale Vás i sebe toho ušetřím. Pokud byste o to skutečně měli zájem, na závěru knihy je k tomuto krátké vyjádření tvůrců. Závěrem bych tedy jen doplnil, že jako příběh ze sandmanovského universa je to přitažlivé sice, ale úrovně jiných (těch lepších) příběhů ze suverénní série nedosahující. Ale to už je asi jen můj subjektivní  názor. Kniha sama o sobě působí velmi pěkně, a to jak obálka, tak i vazba (které mi přišly u Věčných nocí lepší, ale opět jen můj názor, který se v hodnocení neodráží).

 

 

Pěkný příběh a prostá kresba, a přesto silně atmosférické.
Kdo nejsou naladěni na stejné vlně, asi si to moc neužijí.

Verdikt

Do mínusů této knihy by asi mělo patřit i to, co je typické pro většinu Gaimanovi komiksové tvorby, a totiž takové ty "přesahové kecy". Chápu, že to může být kamenem úrazu pro někoho, kdo čte primárně Loba nebo cokoli od Ennise. Ale v zásadě se dá hodnocení shrnout tak, že jako komplementární kniha pro fanoušky Sandmana to je velmi kvalitní a při čekání na další Neilovo dílo velmi adekvátní substitut. Dokázal bych si to však představit i trochu ořezané a vložené do standardní sandmanovské série. Což by pochopitelně bylo na škodu a tak jak to je, to jistě čtenáře dosyta uspokojí.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku