Ultimátní komiksový komplet #62: Avengers - Na věky věků 2

7. října 2015 jardoom Diskuze (2)
Ultimátní komiksový komplet #62: Avengers - Na věky věků 2

Na pravidelnou UKK recenzi nezapomínáme ani tuto středu. Naše partička recenzentů si dopřála druhou část komiksu Na věky věků, který byl jedním z nejdůležitějších pilířů Avengers komiksů. Udrželo si pokračování kvalitu, nebo zde něco jiskřilo.

Knihy Dobrovský

S4TW


Jelikož mě první díl tohoto příběhu velice mile překvapil, tak má očekávání ohledně toho, jak to celé dopadne, byla celkem vysoká. Ač spokojený jsem nakonec byl tak napůl, jednoduše jsem čekal větší pecku. Příběh pokračuje tam, kde skončil, ale tentokrát je kniha daleko vice zaměřena na náhledy do historie. V podstatě se dá rozdělit na dvě poloviny, první polovina se zaobírá různými historickými událostmi ze světa Marvelu a my se postupně dozvídáme, že všechno nebylo tak, jak jsme si mysleli (a vlastně I hrdinové). Tato část byla skvělá a pro čtenáře, kteří tohoto nemají z dávných dob tolik načteno skvělou sondou do toho, co za velké události se dříve odehrávalo. Prostě vás to naláká si pořídit starší díla, u kterých si pak budete říkat: „Hehe, kdyby jste jen věděli.”

Pak ovšem přišla druhá část knihy, která se v podstatě věnuje jen konfrontaci se správkyněmi času. Jako ano, bitva super, slušná akční jízda, ale tak nějak jsem tomu úplně nevěřil a na můj vkus to bylo až moc překombinované. Najednou na vás autor vyplivnul desítky, ba dokonce stovky hrdinů, ty se tam mlátí hlava nehlava a mě by docela zajímalo, jak si mohli být jistí, že nerubou toho dobrého. Asi jsem jednoduše čekal nějakou vice šokující událost, nečekanější vyvrcholení, které nakonec nepřišlo. I přesto si myslím, že jako celek je tento příběh Avengers velice povedený a já si ho užil.

Spousta textu, spousta informací, spousta postav (hrdinů). Na jednu stranu je super, že se autor snažil vice využít méně protřelé postavy a nesázel na klasiky v podobě Iron-Mana, Thora či Spider-Mana. Na stranu druhou mi ani jeden z hrdinů k srdci nepřirostl. Naopak záporáci Kang a Immortus byli super.

Jedná se o skvělý sci-fi detektivně superhrdinský příběh, který je doplněn o opravdu velké množství různých historických událostí, které se v marvelovském komiksu staly. Čtenář se tu dozví spoustu zajímavých informací. Kresba také funguje, bitevní scény jsou dobře zvládnuté, ale trochu překombinované. Ovšem finále není taková pecka, jako jsem očekával, ale to se někdy hold stane.

7/10

 

jardoom


Abych řekl pravdu, Na věky věků mohlo vyjít jako omnibus u kteréhokoli našeho komiksového nakladatele a ten nakladatel by si na tom krásně namastil kapsu. Je škoda, že tento příběh Hachette rozdělilo do dvou knih, protože takto výborné dílo si zaslouží mega zpracování. Jelikož nám UKK dopřálo tento příběh na dvakrát, jsem v podstatě nucen znovu recenzovat něco, co už zde bylo.

Je opravdu parádní pocit vědět, že první díl nastavil laťku dost vysoko, a druhý nezaostává ani o trochu. Právě naopak, protože kniha rozjela epický run za něčím, co svět Marvelu vlastně až tak nezná. Některé naše hnídopišské obecenstvo by mohl poznamenat "co jako Marvel ještě nepředvedl" a já jim jednoduše řeknu, že právě tohle bylo něco, co Marvel posunulo přesně tam, kam mělo. Nemyslím si, že by byl Marvel tehdy ve sračkých, protože velká část kvality tohoto příběhu čerpá z minulosti, myslím si ale, že tohle je prostě pomyslné nebe superhrdinského komiksu. Grandiózní finále se pozná a tohle je přesně to, co sem od Marvelu chtěl číst. Poslední dobou totiž tuto vlajkovou loď opouštím, protože od nich čtu více nekvalitních děl, než těch kvalitních. Tento příběh mi ale ukázal, že můžu zůstat pěkně v teplíčku křesla, obklopen Marvelem.

Ke kresbě nemohu říct prakticky nic nového, protože Pacheco předvádí naprosto totožnou práci, ve které drží nastavený standard. Kresbou jsem nebyl odvařen ani tehdy, a nebudu ani ted. Každopádně je to hezká práce, jen prostě nejsem jeho fanoušek.

8/10

 

Elhonzo


A pokračujeme tam, kde jsme minule skončili. Buisek a Pacheco rozjeli monumentální bitvu napříč časoprostorem a nyní konečně dochází k jejímu rozuzlení.

Co se Buisekovi nedá upřít je to, že se vyzná v komiksech. A tím nemyslím to, když má autor hrubý přehled o postavě nebo týmu, který zrovna píše. Mám na mysli čistý fanouškovský zájem. Z jeho Avengers je cítit ten fanouškovský zápal a člověku je hned jasné, že Buisek všechny ty události o kterých píše osobně přečetl. A s tím přichází hlavní klad, ale i kámen úrazu tohoto komiksu. Na jednu stranu je super, když autor plně využije historii daného univerza, na stranu druhou je to problém pro lidi, co toho o daném světě moc nevědí. Dovolím si říct, že se v Marvelu trochu vyznám a i já jsem měl osobně někdy problém poznat na co se zrovna daná scéna, postava nebo věc odkazuje. Naštěstí mi to nijak výrazně nakazilo zážitek z příběhu, ale dovedu si představit, že neznalého člověka to kompletně odradí od čtení už v několika prvních sešitech. Co se druhé části této ságy týče, tak kvalita se oproti prvnímu dílu nějak výrazně nezměnila. Za absolutně nejlepší sešit z obou knih považuji ten devátý, který se zaměřuje čistě na Kanga Dobyvatele a českému čtenáři (ale i sečtělým veteránům) tuto postavu krásně do hloubky představí. Co trochu zklame je finále u kterého je vidět, že už zřejmě i na Buiseka bylo těch postav moc a začalo se mu to celé trochu rozpadat. Přišlo mi to celé už takové přeplácané a naplněné over the top momenty. Trochu větší komornost by tomu prospěla.

Co se kresby týče, tak ve druhé knize se nic nemění. Celé to pořád kreslí Carlos Pacheco a odvádí adekvátní práci. Akční scény pořád fungují na jedničku, postavy vypadají správně hrdinsky a i to přepálené finále se mu povedlo ukočírovat tak, že je vše přehledné a dynamické.

Pokud vás první kniha bavila, tak druhá vás dozajista nezklame. Jedná se o velmi povedené, ale i komplexní dílo a nebýt trochu překombinovaného konce, neměl bych si ani moc na co stěžovat.


7/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

Elhonzo Offline
Elhonzo 08/10/2015 (8. října 2015)
Odpověd na #6638 příspěvek od S4TW
Pro mne celkem překvapení, od komiksu jsem absolutně nic neočekával, naopak jsem se obával, že se bude jednat o podprůměr, ale opak je pravdou, v kombinaci s první částí se jedná o slušný příběh ;-)... Jinak nevíte, jak to vypadá s UKK? V posledním díle byl odkaz jen na jeden násleudjící komiks, dříve tam byly vždy dva,...
Mám info že po Avengers Prime by měl být Iron Man The Tragedy and the Triumph, ale jestli to končí to nevím . Je možný že třeba budou měnit pořádí vydaní a ještě nevědí co bude po Avengers. Každopádně doufám že to nerušej.
S4TW Offline
S4TW 08/10/2015 (8. října 2015)
Pro mne celkem překvapení, od komiksu jsem absolutně nic neočekával, naopak jsem se obával, že se bude jednat o podprůměr, ale opak je pravdou, v kombinaci s první částí se jedná o slušný příběh ;-)... Jinak nevíte, jak to vypadá s UKK? V posledním díle byl odkaz jen na jeden...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku