Pán prstenů: Karetní hra + rozhovor

25. září 2015 fm.tua Diskuze (0)
Pán prstenů: Karetní hra + rozhovor

Vydejte se na nebezpečnou výpravu odehrávající se v zemi popsané mistrem fantasy, J. R. R. Tolkienem. Vítejte ve Středozemi, v domově elfů, hobitů, trpaslíků, lidí, ale také prastarého zla. Bojujte proti silám temnoty a služebníkům Temného pána Saurona a plňte nebezpečné úkoly. Prozkoumejte Kraj, Temný hvozd, projeďte se královstvím Rohanu a Gondoru a vydejte se na další pozoruhodná místa. 

Knihy Dobrovský

Pán prstenů: Karetní hra je kooperativní záležitost, v níž hráči spolupracují a plní úkol daný scénářem, který běží v průběhu hry. Hra nevypráví již známé příběhy, ale nová dobrodružství, jež se odehrávají v rozpětí 17 let: od oslavy Bilbových 111. narozenin po dny těsně před tím, než Frodo opouští Kraj.

Základní krabice hry je určena pro 1 nebo 2 hráče, díky spojení dvou základních sad, si hru můžete užít až ve čtyřech lidech. Pán prstenů: Karetní hra je živou karetní hru (LCG – Living Card Game, pozn. redaktora). Vychází k ní další balíčky dobrodružství, v nichž hráči naleznou nové úkoly plné nebezpečí a nepřátel, který mohou čelit a také doplňky, spojence či události, jenž jim pomáhají a samozřejmě nového hrdinu s nímž mohou absolvovat nová dobrodružství.

V základní sadě obdržíte 3 druhy žetonů – žetony zdrojů, jimiž platíte za vykládání karet, žetony zranění, kterými si hráč značí poškození nepřátel a postav a žetony postupu, jenž jsou umisťovány na aktuální úkol a díky tomu máte přehled, jak jste daleko od cíle. Dále obdržíte 1 počítadlo ohrožení po každého hráče a žeton prvního hráče.

To na čem celá hra stojí, jsou karty, jež jsou tříděny do různých druhů balíčků. Balíček úkolů, představuje etapy dobrodružství, kterými hráči musí projít, aby zvítězili. V balíčku setkání narazíte na karty nepřátel, jež na vás útočí a zpomalují váš postup, dále karty lokací, které se hrdinové vydávají prohledávat, karty zrady, představující nemilá překvapení, posledním typem karet jsou karty cílů, což jsou většinou předměty, které musíte získat pro postup do další etapy úkolu nebo pro jeho úspěšné splnění.  

Herní balíček si každý z hráčů sestavuje sám na základě toho, jaké tři hrdiny si zvolí. Je možné si vybrat hrdiny ze čtyř sfér vlivu – Velení, Vědění, Ducha nebo Taktiky. Každá ze sfér je specifická tím, že je zaměřena na určitý druh dovednosti. Mezi hrdiny, ale i spojenci najdete spoustou známých i neznámých postav, můžete hrát za Aragorna, Legolase či Gimliho. O těch méně známmých toho moc nevíte a třeba vás to, stejně jako mne, donutí si znovu přečíst knihy. Poté jistíte, že tyto postavy, jsou pro knižní příběh poměrně důležité, i když se například ve filmech neobjevili. Jako zástupce mohu jmenovat například elfa Glorfindela, který v příběhu Společenstva prstenů sehrál nemalou roli, byl to právě on, kdo posadil Froda na svého koně, když byl pronásledován prstenovými přízraky, aby se co nejrychleji dostal do Roklinky.   

Pro začínající hráče je dobré hrát pouze s jednou sférou a každou z nich si zvlášť vyzkoušet. Otestujete-li si všechny sféry, zjistíte jaké přednosti každá z nich má, poté je možné je využít ke stavbě dvou či tří barevného balíčku karet. V jednotlivých sférách nalezneme tři typy karet. Karty doplňků, které představují zbraně, zbroj či dovednosti, jenž lze připojit k hrdinovi nebo ke spojenci a získat tím nějakou výhodu. Karty spojenců jsou postavy, které hrdinům pomáhají v plnění úkolů. Karty událostí reprezentují akce, kouzla nebo další jednorázové efekty, které mají hráči k dispozici.

Pán prstenů: Karetní hra lze hrát ve dvou úrovních obtížnosti, v easy modu, jenž je doporučen pro začínající hráče a přidává pár pravidel, které hru usnadní a v normální úrovni obtížnosti. Náročnost je dána tím, jaké karty si namícháte do balíčku setkání, karty pro vyšší obtížnot jsou rozlišeny zlatým okrajem kolem ikony dobdrodružství. Rozhodně doporučuju si prvních pár her zahrát v jednoduší variantě, jelikož pak může nastat situace, že vás hra díky prohrám přestane bavit a hlavně, kvůli nízké obžtížnosti máte možnost se pořádně seznámit s kartami.

 Co se týče pravidlové náročnosti je Pán prstenů: Karetní hra poměrně jednoduchou záležitostí. Základem k pochopení hry je rozlišené druhů karet a hlavně pojmů na nich vypsaných. Se vším se však bez problému seznámíte v úvodním a výukovém scénáři „Stezka Temným hvozdem“. Na stručný průběh kola a vysvětlení pravidel se můžete podívat na následujících videích.

Při přípravě hry je časově náročnější setup. Každé dobrodružství se připravuje dle pokynů na kartě úkolu, který říká, jaké karty si do balíčku setkání musíte namíchat. Dále je potřeba vybrat vhodné hrdiny s nízkou úrovní ohrožení a patřičnými vlasnostmi. Všeobecné doporučení je začínat hru s hodnotou ohrožení stejnou, nebo nižší jak 30. Čím vyšší je úroveň ohrožení, tím četnější jsou útoky nepřátel a uplatňují se nepříjemné efekty některých karet zrady.

Posledním krokem je vytvoření herního balíčku, který musíte přizpůsobit aktuálnímu úkolu. Hrajete-li za hrdiny z různých sfér, tak by měl být poměr karet vyrovnaný. Důležité je zvážit, jaké typy karet si do balíčku přimícháte a jakým způsobem za ně budete platit. Do balíku si smíte namíchat jeden typ karty až ve třech kopiích, avšak některé z nich ve hře naleznete méně než v tomto počtu, jelikož mají "silný efekte". Toto můžete vyřešit nakopírováním karty nebo dokoupení ještě dalších herních sad nebo výměnou s jinými hráči za jiné karty, jež nepoužíváte. Doporučení pro počet karet v balíčku není, ale je dobré mít balík složení z minimálně 30 karet, jelikož musíte počtat s tím, že když balíček doberete nesmíte si ho zamíchat zpět a musíte hru dohrát s kartami na ruce. Pro turnajové hraní, tedy hru na body, je stanoven mimální limit 50 karet. Co se týče délky samotné hry, tak je různá a záleží na typu scénáře, některé dobrodružství bez problému odehrajete do půl hodiny jiné vám bude trvat 3x déle.

Společnost Fantasy Flight Games vydává tuto hru od roku 2011, v roce 2012 byla přeložena do naší mateřštiny společností ADC Blackfire Entertainment, s. r. o. Od doby každý rok vychází další větší expanze či na sebe navazující cykly v angličtině, pokud by ste měli pocit, že některý z úkolů je příliš jednoduché je možné sehnat i nightmare decks, které hru ještě více okoření. V češtině jsme se dočkali základní sady, většího rozšíření Khazad-dum a dvou cyklů -  Stíny Temného hvozdu a Trpasluj. Výčet všech již vyšlých rozšíření můžete vidět níže. V závorce je uveden český překlad s rokem vydání.

Větší rozšíření:
Khazad-dum (v češtině 2015)
Heirs of Numenor
The Voice of Isengard
The Lost Realm
The Grey Havens

Saga expanze:
The Hobbit: Over Hill and Under Hill
The Hobbit: On the Doorstep
The Black Riders
The Road Darkens
The Treason of Saruman
The Land of Shadow

Samostatně stojící balíčky dobrodružství:
The Massing at Osgiliath
The Battle of Lake-town
Fog on the Barrows-downs
The Stone of Erech
The Old Forest

Shadows of Mirkwood Cycle (Stíny temného hvozdu):
The Hunt for Gollum (Hon na Gluma, 2013)
Conflict at the Carrock (Střetnutí na Skalbalu, 2014)
A Journey to Rhosgobel (Putování do Rhosgobelu, 2014)
The Hills of Emyn Muil (Kopce Emyn Muil, 2014)
The Dead Marshes (Mrtvé močály, 2014)
Return the Mirkwood (Návrat do Temného hvozdu, 2014)

Dwarrowdelf Cycle (Trpasluj):
The Redhorn Gate (Brána Rudohoru, 2015)
Road to Rivendell (Cesta do Roklinky, 2015)
The Watcher in the Water (Pozorovatel ve vodě, 2015)
The Long Dark (Dlouhá tma, 2015)
Foundetions of Stone (Základ kamene, 2015)
Shadow and Flame (Stín a plamen, 2015)

Against the Shadow Cycle:
The Steward’s Fear
The Druadan Forest
Encounter at Amon Din
Assault on Osgiliath
The Blood of Gondor
The Morgul Vale

The Ring-maker Cycle:
The Dunland Trap
The Three Trials
Trouble in Tharbad
The Nin-in-Eilph
Celebrimbor’s Secret
The Antlered Crown

Angmar Awakened Cycle:
The Wastes of Eriador
Escape from Mount Gram
Across the Ettenmoors
The Treachery of Rhudaur
The Battle of Carn Dum
The Dread Realm

Rozhovor

Byli jsme zvědaví, tak jsme na některé informace o hře Pán prstenů: Karetní hra zeptali přímo zástupcem společnosti Blackfire.

1)   Jak jste se dostali ke hře Pán prstenů: Karetní hra?

Hra je v portfoliu Fantasy Flight Games, takže jsme s ní koketovali hned od jejího vydání.

2)   Co bylo prvním impulsem k tomu, že se Blackfire rozhodl tuto záležitost vydávat v české lokalizaci?

Dodavatel nás přesvědčoval, že lokalizace jednoho z jejich LCG je správná volba. Pán prstenů nám v tu chvíli přišel jako nejzajímavější licence.

3)   Jaký má hra úspěch mezi českými hráči?

Prodává se poměrně dobře, i proto teď nemáme strach lokalizovat druhou edici karetní Hry o trůny, která má ještě větší potenciál.

4)   Světlo světa v naší mateřštině spatřily již dva téměř kompletní cykly a dvě velká rozšíření, jak to vypadá s ostatními adventure packy?

Zatím je na trhu jen jedno velké rozšíření a dva cykly adventure packů. Ten první je k základu. Teď jsme v podstatě na křižovatce. Buď hru zařízneme nebo budeme chtít zlokalizovat všechny zbývající velké expanze s adventure packy. To rozhodnutí padne v nejbližších dnech. Bohužel na amortizaci překladu rozšíření potřebujeme prodat mnohem více zboží, než se zatím daří. Prodeje základu jsou super, ale každou expanzi si koupí asi jen každý třetí majitel základní hry.

5)   Kdy se můžeme dočkat dalšího dobrodružství či velkého rozšíření a jaké to bude?

Dotisky jsou plánované na jaro/léto 2016, takže to podle našich zkušeností s Fantasy Flight Games znamená dostupnost na podzim 2016. Je to nemile dlouhé čekání, ale pořád se ještě přikláníme k tomu, že budeme se hrou nadále pokračovat.

6)   Je možné, že se česká komunita dočká i Saga expansions či samostatně stojících balíčků dobrodružství?

Není to vyloučené, uvidíme, jak se dlouhé čekání na další expanze projeví na poptávce.

7)   Hra se dle pravidel hodí i pro turnajové hraní, pořádáte turnaje? Pokud ano, kde zájemci mohou zjisti bližší informace?

Hra se právě na turnajové hraní vůbec nehodí. Je kooperativní, do heren a herních obchodů jí skoro nikdo hrát nechodí. Informace o turnajích ve hrách od Fantasy Flight Games mohou zájemci najít na speciální facebookové stránce https://www.facebook.com/groups/1659923880907598/

Za poskytnutý rozhovor děkujeme panu Michalu Ekrtovi ze společnosti ADC Blackfire, s. r. o. 


Zvažujte-li, že si tuto karetní záležitost pořídíte, tak směle do toho. Z vlastní zkušenosti musím říct, že se jedná o poměrně propracovanou hru, jenž nabízí velkou herní varibalitu a pokud máte rádi svět Pána prstenů, není co řešit. Každý úkol si můžete zkusit projít s jinými hrdiny a s jinak poskládaným balíčkem, což skýtá nepřeberné množství možností a díky vycházejícím adventure packům se hra jen tak neohraje. Kvůli tomu, že každý úkol přidává nějakou specifickou herní mechaniku, nebude žádné dobrodružství stejné. Další výhodou je, že si hru můžete zahrát i v sólo variantě a pořádně se nabažit atmosféry Středozemě, stále to bude velký zážítek. Pán prstenů: Karetní hra je rozhodně tip do dlouhým podzimních a zimních večerů. 


Pán prstenů: Karetní hra

Nate French

1 - 2 hráči, 13+, 30 - 90 minut

dobrodružná karetní hra

ADC Blackfire, 2012

999 Kč 

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz