Fresco

22. září 2015 fm.tua Diskuze (0)
Fresco

Bylo vaším snem stát se malířem? V deskové hře Fresco se vám to aspoň na chvíli může splnit. Přijměte pozvání biskupa, abyste zrestaurovali fresku v renesančním kostele, vstávejte tak, abyste nebyli mrzutí a současně výhodně nakoupili barvy, vyšlete vaše učně plnit konkrétní činnosti, zrestaurujte fresku, malujte obrazy, míchejte barvy a večer se potěšte v divadle.

Knihy Dobrovský

Rodinný worker placement Fresco u nás s českými pravidly vydává firma Piatnik. Jedná se o hru určenou pro 2 – 4 hráče od 10 let s herní dobou kolem 45 minut.     

Komponenty

Krabice čtvercového tvaru zaujme zejména graficky vyvedeným víkem a hlavně zajímavě zpracovaným vnitřkem, který představuje dvorek s malířskou dílnou. Obsahem čtvercovky jsou hlavně kartónové a dřevěné komponenty. Najdeme zde oboustrannou hrací desku, bodované destičky, pomocí níž odkrývají malíři části fresky, kartónové peníze ve třech hodnotách a dřevěné kostičky v osmi barvách. Pro každého z hráčů je připravena destička akcí, 2 zástěny, 3 mistři a 5 učňů. Součástí základní sady jsou i 3 rozšiřující moduly.

komponenty pro rozšiřující moduly

Příprava hry

Podle počtu hráčů se umístí hrací deska správnou stranou doprostřed stolu. Každý ze zúčastněných obdrží výše zmíněné komponenty a 1 kostičku od každé základní barvy (tedy modrou, červenou a žlutou), destičku akcí si hráči položí za malou zástěnu. 1 z mistrů hráči postaví do prostoru nad noclehárnu, 1 do divadla a 1 do sáčku, z něhož se figurky postupně vytahují a tímto způsobem se určí počáteční pořadí hráčů. Do katedrály se náhodně umístí 25 bodových destiček, doprostřed ní se položí destička s hodnotou 11 bodů, na niž se postaví figurka biskupa. Do ateliéru se poskládají mince a do dílny se umístí kostičky s barvami.               

Jak se hraje

Hráči odehrávají několik kol, každé kolo se skládá ze 2 fází:

1) Volba doby vstávání a ovlivnění nálady,
2) Plánování a vykonávání činností.

1) Volba doby vstávání a ovlivnění nálady

Začíná hráč, který je podle počítadla bodů na posledním místě. Hráči si postupně berou své mistry z prostoru nad noclehárnou a dle vlastního uvážení je umisťují na políčka s dobou vstávání. Doba vstávání ovlivňuje hráče změnou nálady, hráč posunuje figurku o daný počet polí v divadle, určuje cenu na tržišti, za kolik je možné koupit daný dílek a v neposlední řadě pořadí hráčů v druhé fázi.

2) Plánování a vykonávání činností

V další fázi si všichni současně za zástěnou naplánují činnosti pro aktuální kolo. Každou z činností mohou udělat maximálně 3x. Hráči rozmístí své učně a zároveň odhalí své zástěny. V této fázi začíná akce vykonávat hráč, jenž vstal nejdříve.

Na tržišti se může rozhodnout, zda bude nakupovat dílky s barvami nebo uzavřete jeden ze stánků.

V katedrále nejprve mohou hráči za 1 tolar pohnout s figurkou biskupa a buď obnovit část fresky, nebo zrestaurovat oltář tím, že vrátí do společné zásoby patřičné kostičky s barvami. Za obnovení částí fresky nebo oltáře získá její restaurátor body.

Při vyslání učňů do ateliéru dostanou hráči 3 tolary ze společné zásoby za malování portrétů.

V dílně za každého svého učně můžete umíchat až 2 barvy. Hráč se rozhodne, jaké barvy chce namíchat, vrátí 2 kostičky do společné zásoby a vezme si 1 výslednou kostičku barvy, jenž umíchal.

Poslední akcí je návštěva divadla, kdy se hráč za každého svého učně může posunout o 2 políčka nahoru po stupnici nálady. V divadle můžete získat dalšího pomocníka či naopak ho ztratit v důsledku toho, že vstáváte příliš brzy a jste mrzutí. V divadle se vám vždy zlepší nálada.

rozestavění při hře

Hra končí po posledním kole, které je indikováno posledními 6 nebo méně destičkami v katedrále. Hráči otočí svoji desku akcí a mají poslední možnost jak získat body. Vítězí ten, kdo jich po posledním kole má nejvíce.           

Hodnocení

Pravidla Fresca jsou poměrná krátká a jednoduše pochopitelná, aby taky ne, když se jedná o rodinnou záležitost. Knížečka s pravidly je oboustranná, z jedné strany najdete česká, a na straně druhé slovenská pravidla. Co vás, jako hráče, může trošku zmást, je to, že začínající hráč je v prvním kroku ten, kdo je pozadu na bodovací tabulce a v druhé části ten, kdo nejdříve vstává.

Hra má dobře zpracované komponenty, na dřevěných kostičkách snad nic nelze zkazit a to ani na figurkách mistrů a učňů. Herní plán je oboustranný a přizpůsoben pro hru 3 nebo 4 hráčů. Každý z hráčů má svoje 2 zástěny, které znázorňují část malířské dílny a pokud se rozhlédnete kolem, díky těmto ilustracím si připadáte jako opravdoví malíři, atmosféra ze hry přímo dýchá, což u her tohoto typu není příliš zvykem. Nápaditě je v katedrále vymyšleno odkrývání fresky, kdy si berete jednotlivé obodované dílky, postupně odkrýváte reliéf a máte pocit, že opravdu něco restaurujete.  

zástěna s akcemi

Fresco nabízí spoustou strategických možností. I když se to nezdá, musíte každý svůj krok bedlivě promyslet. Hra je jednoduchý worker-placementem, kdy musíte své omezené zdroje rozdělit, tak aby Vám to přineslo největší zisk. Nabídka na trhu se mění každým kolem a hráči musí pečlivě zvažovat, jaké dílky si koupí. Je lepší získat spoustu bodů nebo zůstat na chvostu a začít následující kolo první? Bude výhodnější smíchat tyto barvy a v dalším tahu obnovit tamhle ten dílek fresky?

Hra má poměrně vysokou variabilitu. Nejenom proměnlivým trhem, ale i rozmístěním dílků fresky, jenž mají hráči obnovit, rozestavení je totiž odlišné pro každou hru. Hru si lze zpestřit dalšími třemi rozšiřujícími moduly, které jsou její součástí. Rozšíření s obrazy dodává hráčům možnost, v ateliéru, místo získání 3 tolarů, si  vzít kartu, jenž má nějakou trvalou nebo jednorázovou výhodu. Další modul přidává 2 barvy, hnědou a růžovou, což dodává hře nový rozměr. Posledním rozšířením jsou „Biskupovi požadavky“, pokud je hráč splní, získává výhodu v podobě barvy nebo tolarů na začátku každého kola. Dodatky tvoří samostatný list pravidel.

velká zástěna

Hratelnost je při 2, 3 i 4 hráčích na vysoké úrovni. Při hře 3 a 4 je to způsobeno otočnou hrací deskou, která je pro tento počet přímo modifikována. Ve 2 hráčích do hry přichází virtuální hráč, sám mistr Leonardo, za něhož během hry hraje, ten kdo je prvním hráčem. Avšak s třetím živým protihráčem si vždy užijete více zábavy, než s virtuálním hráčem, jelikož nevíte, co od něho můžete čekat.

V samotném základu má Fresco umístění pro všechny komponenty, pokud si na toto rozestavění zvyknete a poté přidáte do hry další rozšiřující moduly, musí tyto komponenty mimo herní plochu, což pak působí nezvykle a nevypadá to tak dobře.  


Fresco

Marcel Süßelbeck, Marco Ruskowski, Wolfgang Panning

2 - 4 hráči, 10+, 45 minut

rodinný worker-placement

Piatnik, 2010

999 Kč
 

vysoká herní variabilita; atmosféra; rozšíření v základní krabici
slabší při hře dvou hráčů

Verdikt

Fresco je příjemnou rodinnou záležitostí, u níž se trošku zapotíte, ale stále to bude velká zábava. Hra nabízí graficky pěkně vyvedený herní plán a zbytek komponent, jenž lahodí oku. Co se hratelnosti týče, je Fresco příjemně hratelné ve všech počtech hráčů, avšak ve více lidech si užijete více zábavy. Hledáte-li hru, která hezky vypadá, má jednoduchá pravidla a přesto je v ní spousta strategických možností, tak přestaňte hledat!

Piatnik
Deskovou hru na recenzi poskytla firma Piatnik, které tímto děkujeme. Společnost znáte především díky výrobě hracích karet, ve které je světovou jedničkou. Mimo to se Piatnik zabývá výrobou společenských, zejména rodinných, her a puzzlí.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku