Bez soucitu, bez morálky, bez pudu sebezáchovy. Proti všem.
Tým Felixe Jonáše je zpět s dalším, tetokrát devátým, dobrodružstvím. Novou tváří Kladiva je Darek Šmíd. Čím přispěl do již zajeté série? Na co se těšit či netěšit? Tak na co čekáte? Pokračujte ve čtení.
Začalo to jedno zimního pondělí, kdy byla zmasakrována firma plná bankéřů. Skupina svérázných vyšetřovatelů paranormálních jevů vedená Felixem Jonášem se shodou okolností na toto místo dostane. Zjišťují, že se pod společností nachází zvláštní zámotek, dřív než se však stačí dovědět víc, jsou vrženi do víru více než děsivých událostí. Obrovští psy se prohánějí ulicemi Prahy, na břehu řeky ožívá mrtvá zvěř a pod chodníky hučí technomagické zařízení.
Nováček v sérii si nebere servítky a od prvního písmenka šlape na pedál. Darek Šmíd vsází na to, že čtenáře nenechá vydechnout a servíruje mu jednu akční scénu za druhou. Jelikož je příběh založen ve směs na akci, má stále stejné tempo, které po určité době přestane čtenáře bavit, ale je zajímavý a to stačí k udržení čtenářovi pozornosti. Co se dějové linky týče, je oproti předchozím Kladivům neobvyklá. Felix a jeho skupina se do případu zapletou z vlastní iniciativy, nikdo si je neobjednal a nepovolal, jeden člen je při otrávený a druhý unesen, takže se z toho stává osobní věc.
V textu najdeme poměrně dost odkazů na předchozí dobrodružství, ale děj se točí kolem jednoho příběu, který je spíše takovým doplňkem k ostatním knihám. Ze Žrádla pro psy mám pocit určitého odklonu od série, působí na mě jako samostatně stojící příběh. V předchozích dílech se do děje promítala určitá návaznost, kterou z devátého kladiva příliš necítím. Do Žrádla pro psy se bez problémů mohou začíst čtenáři, kteří se sérií chtějí začít, nemusí nic vědět, nemusí nic znát, ale přesto se do příběhu mohou ponořit.
Kniha je členěna do 10 přibližně stejně dlouhých kapitol. Autor má čtivý sloh, který čtenáře nutí hltat písmenko po písmenku. Co mě nejvíce zaujalo na Šmídově stylu je popis událostí, které se seběhnout naráz, kdy využívá členění na a), b) a c), což se dá považovat za autorův podpis.
Darek Šmíd je zejména mistr slova, co se čtivosti týče a sypatel akčních a dobře napsaných scén. V dalších atributech, jako jsou například hlášky, příliš nezáří, ale to vůbec nevadí, jelikož to dohání výše zmíněnou čtivostí a akčními scénami.
Ve Žrádle pro psy se setkáme se všemi členy týmů úderníků, se sebevědomím Felixem, pacifistkou Klaudií, ranařem Vincentem a nekrofilem Walterem. Mezi záporáky se zařadí zvláštní blonďatý týpek Rasmu Ksander a jeho manželka a plno velkých pejsků, kteří rozhodně nejsou přátelští.
Žrádlo pro psy je další oddechovou četbou, kterou si otevřete, když nechcete přemýšlet, chcete si odpočinout a vychutnat si knihu plnou akce. Díky vysoké čtivosti ho slupnete jako malinu, vychutnáte si příběh a pobavíte se starými známými.
Žrádlo pro psy (Kladivo na čaroděje 9)
ISBN: 978-80-7425-264-8
Nakladatelství Epocha, Praha 2015
paperback, 160 stran
159 Kč
Autor neautobiografického románu Superpérák a fantasy komiksu Archibaldova dobrodružství. Spolupodílel se na scénářích televizních seriálů Comeback a Vyprávěj. Pracoval jako redaktor magazínu Pátek Lidových novin a vedoucí editor internetových stránek Reflex.cz, píše reklamy a překládá hromady komiksů včetně kompletní série Transmetropolitan.
Serié je spojení moderního hororu a urban fantasy. Podobá se sériím, jako je agent JFK nebo Mark Stone. Díly jsou psány rozličnými autory s vlastním pohledem na tento svět, a tak každý autor přináší do série něco nového.
Deváté Kladivo je akční jízdou z pera nováčka série, Darka Šmída. Kniha je čtivě psaná a jde na ní vidět výrazný autorů rukopis. Ze Žrádla pro psy cítím určitou separovanost od předchozích dílů, co se týče návaznosti, příběh je však zajímavý a dokáže zaujmout. Ještě-li fanouškem série či se rozhodujete, zda se do Žrádla pro psy pustíte, tak se začtěte, kniha Vás může jen překvapit.