Představujeme Trystero!

23. září 2015 Morzael Diskuze (0)

surrealismus, minimalismus a absurdno

Představujeme Trystero!

Český komiksový trh má nového hráče. Nejedná se sice o žádného velikána, zato už nyní nám dokazuje, že výběr má vskutku jedinečný, představujeme nakladatelství Trystero! Ačkoliv bylo založeno už v lednu tohoto roku, prvního kousku z jejich dílny jsme se dočkali teprve před necelým měsícem. Tímto debutem se stal surrealistický komiks Paula Kirchnera, autobus.

Knihy Dobrovský

Žijeme v krásné době, kdy komiks jako médium u nás prožívá v posledních letech nevídaný boom. Jenže pod návalem americké mainstreamové scény v čele s DC a Marvelem, umocněné vydáváním Ultimátního komiksového kompletu, tu přeci jen něco chybí, resp. bylo zatlačeno do menšiny. Mluvím především o francouzských, amerických a anglických grafických románech. Říci, že tyto komiksy u nás nevycházejí vůbec, by byla nicméně lež. Ať už mluvíme třeba o Mausovi, Persepolis, Berlíně, nebo sérii Mistrovských děl evropského komiksu od Crwe, náročnější čtenář si své najde. Bohužel, těchto děl je tu poslední dobou vydáváno jako šafránu.

To nejspíš zarazilo i Petera Penguida, který se rozhodl navázat na tradici nakladatelství Mot (Aargh!, Padoucnice, Pixy...) a vzít věci do svých rukou. Zrodilo se Trystero. To chce vydávat především komiksy, které svou uměleckou hodnotou posouvají hranice tohoto média a jeho žánrů.

Prvním dílem, které si Trystero zvolilo do svého repertoáru, je netradiční, surrealistická záležitost Paula Kirchnera, autobus. Jedná se o sérii minimalistických stripů, která si bere inspiraci u velikánů žánru jako byl třeba Moebius nebo Dalí.

Oficiální anotace knihy:

Už se vám někdy stalo, že jste nasedli do autobusu a vysedli někde jinde, než jste chtěli? Zaručujeme vám, že podobný pocit zažijete pokaždé, když otevřete tuto knihu! Přijíždí dopravní prostředek z jiného vesmíru – autobus nezná hranice prostoru, času ani fantazie!

Stripy Paula Kirchnera zvané autobus vycházely pravidelně v legendárním americkém komiksovém časopise Heavy Metal v letech 1979–1985. České vydání autobusu obsahuje nejen všechny vydané stripy, ale také šest stripů dosud nezveřejněných. Paul Kirchner laskavě připravil pro české vydání zvláštní doslov.

Recenzi komiksu chystáme v nejbližší době i my, takže se můžete těšit, pokud vás autobus zaujal, nebo na nic nečekat a vyrazit si pro svůj kousek absurdna do blízkého knihkupectví ještě dnes.

Já osobně jsem vznikem nového komiksového subjektu zaměřeného tímto směrem velmi nadšen, jsem už totiž jaksi přeplácán (nejen) superhrdinským mainstreamem, a toto je pro mě příjemné osvěžení. Přeji proto Trysteru úspěšné začátky a dlouhá léta vydávání. Už se těším, co dalšího pro nás chystá.  

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz