Ultimátní komiksový komplet #072: Venom

23. září 2015 jardoom Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #072: Venom

Druhá šedesátka UKK zatím nabídla samé pecky. Naše recenze byla se vším nadmíru spokojena a proto se opět těšila na další kousek. Touto novou zkušeností se stal Venom, jehož příběh ze sešitů Venom (Vol. 2) #1-5 se ocitl na stránkách našeho UKK. Jaký názor si na toto dílo naše redakce udělala?

Knihy Dobrovský

Elhonzo


Za poslední rok a něco jsem toho od Remendera přečetl hodně. Takže už tak zhruba vím, co od něj očekávat. A můžu říct, že mě zatím nějak výrazně nezklamal, ale ani nepřekvapil. Píše takové ty pohodové série, kde člověk nemusí moct přemýšlet a může u nich relaxovat. Venom není žádná výjimka.

Tentokrát sledujeme v kůži symbionta Flashe Thompsona. Bývalého trýznitele Petera Parkera a nyní handicapovaného válečného veterána. Poté, co vstoupil do programu Project Rebirth 2.0 (program který stojí kupř. za vznikem Captaina Americi) se stal vládním agentem, který plní mise ve Venomově symbiontu. Sledujeme začátek série, takže komiks plní takové ty základní funkce jako představení postav, náznaky budoucích událostí apod. Jelikož má komiks jen pět čísel, tak se ani nikam daleko nepohneme, ale i tak je to příjemné počtení. Flash jako hlavní hrdina funguje překvapivě dobře. Má plno vnitřních démonů a osobní život v takovém stavu, že je vlastně rád když může „utéct“ v kůži mimozemského vetřelce. Také je bývalý alkoholik, takže to dává příběhu v některých okamžicích velmi lidský feeling. Vztah s jeho otcem je kapitola sama o sobě.

Kresbu Tonyho Moorea mám především zažitou z jeho působení na Deadpoolovi. Tady předvádí více méně stejně ujetou a násilnickou akci, jen je to všechno trochu temnější. K Venomovi se to perfektně hodí a úvod komiksu, kde se válčí ve fiktivní evropské zemi, je správně atmosférický, špinavý a depresivní. Akční scény se taky povedly, zejména ta Spideyem kde Flash ztratí nad Venomem kontrolu.

Sečteno podtrženo, Venom je pohodová akční oddychovka u které můžete vypnout a nechat se unášet akcí. Kdyby měl někdo možnost sérii v nějaké formě dočíst tak neváhejte. Začátek a konec si drží kvalitu, jen ten prostředek trochu pokulhává. Opět škoda že u nás zbytek nevyjde. 

7/10

 

jardoom


Narovinu říkám, že mě tyhle army hovadiny vůbec neberou. Je sice pravda, že zápletka tajných vojenských operací je celkem svěží myšlenkou, která tuto postavu nějakým způsobem určitě posunula někam jinam, než by se jako Spidermanův protivník dostal, ale já si stejně s Venomem vždy spojím hlavně toho Spíďu.

Pokud nebude Venomův komiks superhrdinskou nebo antihrdinskou záležitostí, nebude to nikdy ten Venom, který by stál za řeč. Já myslím, že do jeho rukou patří Spajdyho hlava a né samopal. K tomuto názoru se nejspíš přikloní i další čtenáři a to je důvod, proč tenhle Venom nemůže uspokojit tak moc, jak by nejspíš nakladatelství plánovalo. Scénář není úplně špatný, problém je spíš v tom, že se zdá být zápletka až moc strmá a vyloženě nedává postavě možnost rozvoje. Remender jako vypravěč nikdy nezklame a v tomhle případě to platí také. Bohužel nedopřál charakterům vztahové propojení, a to z komiksu dělá béčkovou oddechovku. Nemůžu to ale tvrdit u všech postav. Samotný hlavní hrdina Flash Thompson, pro nás není nijakou neznámou. On sám je zpracován dobře a pět sešitů bohatě stačilo na to, aby si o něm člověk udělal obrázek. Jde ale spíš o chytře vymyšlený marketingový tah, kdy vezmou válkou zmrzačelého člověka, který má vztahově co dočinění s Parkerem a tím nám dopřejí nový pohled na starou postavu.

Kresba je příjemná, atmosferická a dobře padnoucí k tomuto stylu komiksu. Moore je člověk, kterého moc neznám, ale v tomto případě se naše komiksové seznámení povedlo a první schůzka dopadla dost dobře. Doufám, že rámci UKK uvidím opět něco tak dynamického a progresivního i když musím přiznat, že nějak nedoplňuje atmosféru, kterou příběh nastolil. Nutno podotknout, že jsem se nemohl zbavit dojmu, že se Moore nechal trochu inspirovat Spawnem, nebo si to aspoň myslím. V některých situacích mi jeho ilustrace přišla velmi podobná jak vzhledem Venoma,  tak stylem kompozice.

5/10

 

S4TW


Když se řekne Venom, tak si spousta lidí vybaví postavu, která vyplazuje jazyk, cení zuby, slintá jak Husky na poušti a všude kolem způsobuje jen paniku a masakr. Tohle ovšem rozhodně není tento případ, I když I toho se dočkáme. Další díl UKK se totiž zaměřuje především na psychologickou stránku postavy hostitele, v tomto případě Flashe Thompsona. Tento aspekt knize celkem sedí a my vidíme, jak se Flash potácí na hraně šílenství. A jako by nestačily problémy, které zažívá se svým symbiontem, ještě se mu bortí milostný vztah, stojí tváří tvář mocným nepřátelům, jeho nadřízený s ním ztrácí nervy a v úplném závěru musí obstát v jistém rodinném problému. To je na jednu postavu ažaž a jak jsem již říkal, autor to tu podává opravdu velice dobře a tuto postavu rozebere na kousíčky. Příběh má spád, akci a nenechává vás ani na chvilku vydechnout (teda možná poslední sešit trochu jo, ale tam je zase jiné drama). Trochu na překážku mi byl ten zbytečný vlastenecký patos, ale tak trochu se to dalo čekat, když autor psal I Capa.

Postavy jsou tu opravdu velmi dobře vykreslené, nejsou pouze jednotvárně napsané, autor s nimi neustále nějak pracuje a rozvíjí je I vztahy mezi nimi. Venom, teda spíše Flash, tu má samozřejmě hlavní slovo, ale I takový Jack O’Lantern se povedl. Navíc příjemně potěší hostování Spider-Mana či Kravena. Kniha je dost postavená na vnitřním monologu hlavního představitele, který funguje. Je tu sice vice textu, ale jedná se spíše o konstruktivní text a ne hloupé vysvětlování, jak jsme byli zvyklý u starších děl.

Kresba je trochu jiná kapitola. Mě osobně nějak nechytla, ale na druhou stranu její ponurost povedeně doplňuje styl vyprávění. Neříkám, že je úplně špatná, dokonce si myslím, že ladí pěkně s příběhem, ale určitě to není ten typ, který se bude všem líbit.

Nejedná se o nic moc převratného, ale komiks zabaví a představí nám všeobecně dobře známou postavu v úplně jiném světle a to velice zajímavým pohledem. Styl, jakým je komiks psán, se mi moc líbil, naopak kresba o něco méně. Ve finále jsem dostal úplně jiného Venoma, než jsem čekal, ale zklamaný jsem nebyl.

7/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku