Želvy Ninja: Menu 2

16. září 2015 S4TW Diskuze (0)

Je to teprve tejden, co mistr Tříska zmizel...

Želvy Ninja: Menu 2

Letní prázdniny utekly jako voda (opět), což znamená dvě důležité věci. Za prvé, že by se opět měla zvýšit aktivita redaktorů našeho webu a za druhé, že se na nás bude valit nová dávka komiksů. Tento podzim vypadá, že bude opravdu velice nabitý a nás tak čeká velice slušná nadílka. Ani Comics Centrum nezůstává pozadu a slibované Želvy Ninja: Menu číslo 2 spatřily světlo světa tento měsíc. A přesně tomuto komiksu se dnes podíváme na zoubek.

Knihy Dobrovský

Projekt Želvy Ninja, který si u nás vzalo na starost Comics Centrum, se zdá více než úspěšný, o čemž svědčí úspěch Menu číslo 1. A tak nebyl nejmenší důvod, proč nepokračovat, což většinu fanoušků komiksu zajisté potěšilo. Menu číslo 2 začíná tam, kde skončilo první číslo. Mistr Tříska se neustále pohřešuje a Želváci jsou nuceni i nadále pátrat po svém mistrovi a žít v azylu u April. Jejich pátrání je zavede k záhadné společnosti TCRI, což je společnost, která je opředena mnoha záhadami. Jednou z nich je i to, že právě tekutina v nádobě této společnosti dala vzniknout Želvím ninjům. Není tedy důvod proč tuto záhadu neprozkoumat a na chvíli dát stranou pátrání po Třískovi. A přesně v tomto bodě nastává ta správná jízda, kdy je nastartováno úžasné dobrodružství plné záhad, soubojů a dobrodružství. Naši oblíbení bojovníci se dokonce dostanou i do dalekého vesmíru, kde prožijí napínavé dobrodružství, ale více už nehodlám prozrazovat. Už jen podotknu, že otázka zmizení Třísky se také zodpoví.

Jestli jsem po prvním dílu nebyl stoprocentně přesvědčený, zda bude tato série můj šálek kávy, tak Menu číslo 2 mě bez větších problémů přesvědčilo, že bude. Želvy Ninja jsou zajímavé i tím, že paleta žánrů v tomto komiksu je velmi široká, obsahuje totiž humor, akci, dobrodružství, fantasy či superhrdinství, ovšem v tomto díle se ještě o kus rozroste, o sci-fi. A to je přesně ta přidaná hodnota, kterou jsem asi potřeboval. Vesmírné dobrodružství čtyř bratří je chytlavé, poutavé, zajímavé a plné akce. V podstatě dílo přečtete jedním dechem a není zde jediný bod, kdybyste se, byť jen chvilku, mohli nudit. Dílo se samozřejmě stále nese v undegroundovém duchu, což komiksu dodává na zajímavosti. Příběh jednoduše odsýpá a má pořádné grády. Pokud bych chtěl být hnidopich, tak jediné negativum pociťuji v tom, že jsou postavy možná až příliš jednoduše napsané a zatím nezaznamenávám nějaký větší vývoj charakterů či hlubší průzkum jejich pocitů, myšlenkových pochodů, uvažování a rozborů chování, ale očekávám, že to přijde časem. Jednoduše mi zatím žádná jednotlivá postava nepřirostla k srdci.

Ke kresbě jsem se již vyjadřoval v předchozí recenzi, a jelikož se nijak nezměnila, tak není důvod se jí nějak hlouběji zaobírat. Prostě se jedná o pořádný undeground osmdesátých let. Někomu (především fanouškům undegroundu a starší kresby) bude tento styl připadat naprosto peckózní, jiní budou ohrnovat nos, neboť lpí na dnešní moderní kresbě, která staví především na reálnosti, přesnosti a preciznosti, která občas působí jako by byla zcela bez duše. Já se přikloňuji k první skupině a jsem rád, že místní malý trh komiksů je obohacen i něčím neotřelým a originálním. Barvy, které vznikly o několik let později, dodávají komiksu ten správný, lehce temný nádech a přesvědčují nás o tom, že i Želvy Ninja jsou pro dospělé. O čemž svědčí i nevybíravý slovník hrdinů či krvavé bojové scény, ale zase tak drsné to také není. Ale občas to pěkně kontrastuje, kdy někdy až vyloženě dětsky působící kresba je okořeněná o krev a sprosté hlášky.

Želvy jsou jednoduše komiks, který má určitě velkou šanci na našem malém trhu uspět, ať už z důvodu toho, že je tu každý zná či prostě toho, že se jedná o vskutku velice kvalitní a zajímavý kousek s originální, neotřelou kresbou.

sci-fi prvky, akční scény, napínavý příběh z mezigalaktickým přesahem, uzavření příběhu a zároveň otevření nového
psychologie a vývoj postav, pořád trochu slabší humor

Verdikt

Pokud to mám nějak shrnout, tak bych řekl, že druhý díl je ještě o kus lepší a zajímavější, než první, což zapříčiňuje především hlavní zápletka, která je obohacena úžasným vesmírným dobrodružstvím a my tak máme možnost vidět, jak bohatý je svět Želváků. Chtělo by se říci, že komiks je především pro fanoušky Želvích Ninjů a čtenáře, kteří si libují v undegroundových dílech, ale věřte mi, není tomu tak. Já se neřadím ani do jedné z těchto skupin a přesto mě tento komiks naplno zatáhnul do světa, kde i zmutovaná zvířata mají co říct (ať slovy či pěstmi) a jsem v netrpělivém očekávání, jestli bude i třetí pokračování takto strhující.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Článek týdne

Žoldnéř 2: Tajemná formule

Žoldnéř 2: Tajemná formule

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku