Ultimátní komiksový komplet #63: Marvel Knights Spider-Man - Dolů mezi mrtvé

9. září 2015 Elhonzo Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #63: Marvel Knights Spider-Man - Dolů mezi mrtvé

První svazek druhé šedesátky nás mile překvapil, proto se náše redakce velmi těšila na druhý kousek. Tím je Marvel Knight Spider-Man s podtitulem "Dolů mezi mrtvé". Jak se nám tento komiks zalíbil prozradí naše dnešní dvojrecenze.

Knihy Dobrovský

Elhonzo


Spider-Man je vyhlášený tím, že má špatné dny. Tomu chlapci se prakticky neustále lepí smůla na paty a jen málokdy se ho pustí. A velkou porci smůly dostal, když se jeho nejnovějšího dobrodružství chopil Mark Millar. Ale nebojte, smůlu má Spidey jen v příběhu, co se komiksu samotného týče, tak to je jedna velká klika.

Millar je vyhlášený tím, že dělá drsné příběhy a když se řekne slovo drsný, tak Spider-Man asi není ten hrdina, kterého si člověk vybaví. Spider-Man má sice většinou uvolněné příběhy, které jsou pro každého, ale občas se ho někdo chopí a protáhne ho peklem. V těchto příbězích je pak hezky vidět, jak univerzální postavou vlastně je. Základní premisou příběhu je, že se někdo dozvěděl Peterovo identitu a zaměřuje se na jeho blízké. Poté, co je teta May unesena je Spidey nucen vynaložit veškeré své síly aby ji zachránil. I když je příběh plný násilí a drsných scén tak nepůsobí rušivě. Spíš mi to přišlo jako něco, co Spidey v těch příbězích vždy měl, jen se na to tak do hloubky ještě nikdo nezaměřil. I dialogy splňují přesně to, co by člověk očekával a Spidey sype jednu vtipnou hlášku za druhou, stejně tak rychle jako střílí pavučiny.

Kresbu obstarával Terry Dodson a určitě neudělal stěnolezci ostudu. Díky jeho stylu mají akční scény ten správný náboj a člověk skoro cítí každou ránu. Hned úvodní souboj s Green Goblinem člověka skvěle navnadí na zbytek komiksu. To samé zvládají i perfektní obálky, ta první dvoustránková je vyloženě super. Pak si přidejte vyloženě děsivého Normana Osborna a jednu z nejhezčích verzí Black Cat, kterou uvidíte a je zaděláno na parádní komiks.

Pokud nemáte rádi klasického Spider-Mana, zkuste tomuhle dát šanci. Je to něco trochu jiného a přesto stále povědomého. Něco, co dozajista zaujme jak stále čtenáře, tak i ty, kterým tento hrdina moc nevoní.

 9/10

 

S4TW


Takhle nějak si představuji ideální komiks o Spider-Manovi. Je tu jednoduše vše, co tuto postavu vystihuje a ještě dostaneme něco navíc. Jelikož patří tento komiks pod Marvel Knights, tak by se dal označit za drsnější, ale tu drsnost bych nehledal v potokách krve a uřezaných hlavách, i když násilím se tu také vůbec nešetří, ale především v psychickém týrání hlavního představitele, který dostane pořádnou čočku.

Příběh je paráda. Budete si ho užívat od první do poslední stránky. Tento komiks má vše, co má komiks o síťolezci mít. Je tu velká spousta akce a to velice drsné a kvalitní akce. Je tu psychologická trýzeň, kterou Peter prožívá, neboť se další padouch rozhodl zneužít jeho tajnou identitu a tím jeho nejbližší. Je tu vtip i humor, i když v tomto případě v daleko decentnější míře, což je dobře, protože by to mohlo dehonestovat vážnost tohoto příběhu a zničit atmosféru. Jsou tu padouši, kteří jsou se Spider-Manem neodmyslitelně spjatí. Nutno říct, že postavy tu jsou napsány opravdu úžasně, budete je žrát, budete je autorovi věřit. Fungují dialogy i vnitřní monology, prostě nenacházím žádnou větší a vlastně ani menší slabinu v příběhu.

Jak je scénář perfektní, tak je i perfektní kresba. Dodsonovi se povedlo vystihnout styl, jakým by měl být Spider-Man kreslen. Postavy jsou jako živé, emoce z nich čiší, z jejich obličejů můžete doslova číst. A pak přichází úžasné akční scény, které jsou jak z prvotřídního filmového bijáku. Moc se mi líbí, jak autor ztvárnil MJ, takhle sympatická mi v žádném jiném komiksu nepřišla. Opět nemám, co bych vytknul. Neříkám, že jsem nikdy neviděl hezčí kresbu, ale tato se absolutně hodí na Spider-Mana a o tom to je. Vše doplňuje skvělý lettering a barvy, které podtrhávají tu depresi, která z komiksu čiší.

Jedná se o vskutku neveselý komiks, který má ponurou atmosféru, neboť tu je hlavní hrdina doslova rozcupován. A to jednak po fyzické stránce (nepamatuji se, kdy jsem viděl Spider-Mana naposled takhle domláceného) a jednak i po psychické stránce, jelikož neví, komu čelí a co protivník chce. Komiks se tak dobře čte, že ty čtyři sešity jsou hned pryč. Strhávám (horko těžko) jen jeden bodík, jelikož cítím, že pokračování bude ještě zajímavější.

9/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku