Potulný rytíř

9. září 2015 Padawan Diskuze (1)
Potulný rytíř

Jelikož šestá knížka je stále v nedohlednu a na další sérii seriálu si budeme muset ještě několik měsíců počkat, přineslo nám vydavatelství Crew další příběh ze světa epické ságy Píseň ledu a ohně…

Knihy Dobrovský

Příběh série Potulný rytíř je datován o několik desítek let před událostmi, které můžeme znát z knížek nebo seriálu, a to do doby, kdy ještě sedm království není rozvráceno válkami, rozbitými spojenectvími a krveprolitím. Ovšem i v dobách míru potřebují udatní rytíři možnost dokazovat svoji sílu a obratnost, přičemž nejlepším způsobem pro prokázání těchto skillů jsou bez pochyby turnaje. No a kolem turnajů se bude točit i příběh této série.

Hlavní postavou je mladík jménem Dunk, který od svého dětství sloužil jako panoš starému potulnému rytíři Seru Arlanovi. Jeho pán však během jejich společných cest zemřel a Dunk se musí rozhodnout, jak naloží se svým osudem, jestli prodá vše, co mu zbylo po jeho pánovi, za což si může po nějakou dobu spokojeně žít, a nebo se sám chopí pánovy zbroje a po jeho vzoru se vydá cestou potulného rytíře. Ze samotného názvu svazku musí být každému zřejmé, jakou možnost si Dunk vybere ;).

Ovšem život potulného rytíře není žádný med. To zejména i proto, že Dunka nikdo rytířem nepasoval. Musí proto tuto skutečnost utajovat a zároveň, aby do budoucna byl schopen zasytit svůj žaludek a mohl složit hlavu i jinde než pod korunami stromů, musí prokázat svoje kvality na nějakém turnaji. Během cesty na turnaj na Ashfordské Lučině, kterého se účastní největší rytíři Západozemí, se k Dunkovi přidá malý holohlavý chlapec, jménem Egg, kterého si kvůli jeho neodbytnosti Dunk vezme jako panoše. Poté, co mladý potulný rytíř spolu se svým panošem dorazí na turnaj, zjistí, že mezi zástupci velkých šlechtických rodů bude muset bojovat i jiným způsobem než jen dřevcem a mečem…

Když jsem se dostal tak do čtvrtiny komiksu, přišlo mi, že jsem tenhle příběh už někde viděl. Panoš prostého původu se po smrti svého pána ujme jeho zbroje a jde pokoušet osud v rytířských kláních. A určitě tušíte kde. Ano, jedná se o Příběh rytíře v titulní roli s dnes již zesnulým Heathem Ledgerem. Ovšem jestli se tvůrci Příběhu rytíře inspirovali v původním vydání komiksu z roku 1998 nebo jde jen o čistě náhodnou podobnost, se mi nikde nepodařilo dohledat.

Samotný příběh komiksu Potulný rytíř se nevyznačuje žádnou anomálií oproti jiným komiksům nebo obdobným „rytířským eposům“. Děj probíhá naprosto standardně, tudíž uvedením do světa, představením hlavních postav, našlápnutím hlavní a vedlejších zápletek, a nakonec jejich vyvrcholení a rozuzlení. V příběhu nejsou žádné složitější věci na chápání, možná jen u jmen postav to chce jen trochu víc pozornosti, abyste si je dokázali správně přiřadit. Přestože zde nebudete hltat skoro každou stránku, jako v případě knižní série, tak je zde rukopis G.R.R. Martina poměrně zjevný. Je tu celkem velké množství postav se svým originem a provázaností, dějové zvraty, které tu ovšem jsou trochu víc předpokládatelné, takže nečekejte další Krvavou svatbu, no a v neposlední řadě tu Martinovi klasické mocenské intriky. Jelikož se děj odehrává zhruba devadesát let před dějem Písně ledu a ohně, tak zde krom jmen šlechtických rodů a měst, tu opravdu neočekávejte žádnou spojitost. Zatím se v podstatě se jedná jen o takový pohodový spin-off ze Západozemí.

Ohledně kresby nemám, co vytknout. Postavy jsou vykresleny věrohodným způsobem a zapojení barev, zejména pak jejich pestrost u rytířských erbů, tabardů a koňských čabrak dává celému komiksu opravdu šťávu.

Verdikt

Komiks Potulný rytíř hodnotím jako hodně odpočinkovou záležitost, zejména pak pro příznivce série Píseň ledu a ohně. Přestože se jedná o prequel, který s knižní ságou v podstatě nesouvisí, tak zde čtenář najde přesně ty prvky, které měl na Písni ledu a ohně rád: chytlavý příběh, zajímavé postavy, dějové zvraty a intriky. Celkově to hodnotím jako příjemné zpestření při čekání na další knížku nebo sérii seriálu.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Padawan
Padawan

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Damien Offline
Damien 09/09/2015 (9. září 2015)
Rozhodně si pro to hned zítra nepoběžím do knihovny, ale asi se k tomu někdy dostanu :)
Minotaur.cz