Lucifer 08: Vlk pod stromem

8. září 2015 Morzael Diskuze (2)
Lucifer 08: Vlk pod stromem

Těsně před začátkem léta do našich knihkupectví zavítal již po osmé pekelný kníže, Lucifer. Svazek nese podnázev Vlk pod stromem a přebal má vskutku ohnivý. Jestli si série udržela svou vynikající úroveň se vám pokusím přiblížit ve své následující recenzi.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Svazek má tentokrát tři části. V první se podíváme na počátek času, kde se dozvíme původ rasy Lilim, jak bylo postaveno andělské Stříbrné město, a na původ Luciferovi vzpoury. Ve druhé části nás čeká exkurze do života lidské trosky, která se stane místem setkání nejvyšších vůdců pekla. A konečně v poslední se vrátí vlk a s ním přichází i konec světa.

O komiksu:

Lucifer je tu s námi již nějaký čas, konkrétně osm svazků, které se táhnout napříč osmi roky. Během celé té doby si držel vysokou úroveň, jaká se u delších sérií často nevídá. Ale tentokrát už začal přetékat pohárek i mé trpělivosti. Důvodem je neustálé napínání a příprava na jakési velké finále a konec světa, na který člověk čeká už od Domů ticha (šestý svazek). Začínám si připadat jak postava z Písní ledu a ohně, kde sice všichni už pět knížek říkají, že zima přichází, ale pořád vlastně nic. Takže jste správně pochopili, že ani v tomto svazku se konce světa, nebo alespoň jeho odvrácení, nedočkáme, ale jsme opět odkázáni na další svazek koncovým cliffhangerem.

Nechci být na komiks zbytečně přísný. Úvodní příběh o počátku světa a roli, kterou v něm zaujímala Lilith, matka Lilim, se mi opravdu dost líbil. Až poetický smysl a tvorba Stříbrného města je něco, co dělá z této série přesahovou záležitost. Stejně tak se konečně podíváme na počátek Luciferovi pradávné vzpoury očima Mikea Careyho, otce této série. Což je určitě něco, co všechny čtenáře potěší a zajímá. Navíc je to celé okořeněno Russellovou pohádkovou kresbou, která příběhu dává více mystický punc, takže začátek svazku stojí rozhodně za to.

Druhý je pak minipříběh s názvem Neutrální půda, kde zavítáme do života jistého Johna, jehož mysl je zvolena jako ideální prostředí pro schůzku nejvyšších vůdců pekla pro jeho prázdnotu. Ten je o něco slabší a jedná se spíše o jakýsi filler. Bohužel kresba Teda Naifeha mi třeba oproti klasickému Grossovi nebo zmíněnému Russellovi tolik nesedla. Celkem dobře se sice snaží imitovat Luciferovský styl, ale že tu něco nesedí, poznáte na první pohled.

Poslední část, Vlk pod stromem, nás konečně bere tam, kde události posledních svazků skončily. Svět se pomalu hroutí, protože Bůh z něj zmizel, a každý má sehrát svou roli v poslední hodince, jak se dozví Michael i Lucifer od jednoho starého, Gaimanovského známého – od samotného Osudu. Zde mě pobavily Luciferovi vtípky vůči Osudu, a potěšilo mě cameo dalšího z Věčných, ale to už nechám na vašem případném přečtení, ať tu vše zbytečně nespoiluji.

Nemůžu říct, že by příběh byl bez akce, ta je tu vcelku epická, ale pořád tu vyvstává více nových otázek, než jich je vyřešeno z minula. Což je způsobeno i příchodem nové apokalyptické postavy, která jistě potěší fanoušky severské mytologie (Což z ní tedy nejspíš činí postavu ragnarotickou?). Dejte si to do souvislosti s podnázvem knihy a pravděpodobně už tušíte, kdo tento zvěstoval zhouby a hladu je. Vypíchnout tu především musím hru s abstrakcemi a provázaností mytologií, která vám opět vyrazí dech.

Ale ani přes všechny tyto pozitiva a klasicky výbornou kresbu dvojice Peter Gross/Ryan Kelly jsem se prostě nezbavil dojmu, že je děj natahovaný. A to je něco, co u série, která začala s tak působivým spádem, prostě poznáte.

Určení:

Fandové série Lucifer, temných fantasy příběhů s mytologickou tématikou a Sandmanovského vesmíru Neila Gaimana.

Nakouknutí do starší mytologie, scénář
Natahování děje

Verdikt

Osmý díl série Lucifer není vyloženým zklamáním. Jsou tam výborné a chytlavé pasáže, plus kresba ozvláštněná P. Craigem Russellem je stále na vynikající úrovni. Problémem je, že čtenář je stále lákán na něco epického, na něco velkého, a to něco se pořád odkládá do dalšího svazku. Což už je trochu otrava. To dělá z Vlka pod stromem další přemosťující svazek, jehož nejsilnější stránkou je první kapitola, která bere čtenáře do minulosti. Čtenář dostane sice opět zajímavý kus skládačky série Lucifer, ale už je nejvyšší čas na hlavní chod. Tak snad v dalším svazku.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 08/09/2015 (8. září 2015)
Odpověd na #6621 příspěvek od Damien
Recenze jako vždy pěkná. Tak si říkám, že bych si to rád někdy přečetl, ale na druhou stranu mám pocit, že bych nevědomky při čtení škrtal zapalovačem na heretiky :D
Jo, tenhle díl by se ti líbil :D, hlavně když se tam sází Lucifer s Osudem, že udělá něco, co nečeká...
Damien Offline
Damien 08/09/2015 (8. září 2015)
Recenze jako vždy pěkná. Tak si říkám, že bych si to rád někdy přečetl, ale na druhou stranu mám pocit, že bych nevědomky při čtení škrtal zapalovačem na heretiky :D
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku