Criminal: Poslední z nevinných

4. září 2015 Morzael Diskuze (0)
Criminal: Poslední z nevinných

Léto je u konce, a před pořádným nášupem, který nám chystá BBart na podzim, se zbývá podívat ještě na jednu záležitost. Je to velké, je to bílé, je to krimi a je to Brubaker. Ano, je to pokračování série Criminal v parádní deluxe edici, která přináší nové příběhy, nové zvraty a nové bonusy svým věrným čtenářům. Pojďme na to!

Knihy Dobrovský

Žánr:

Krimi

Příběh:

Zlá noc: Jacob si žije svůj nechtěný život zmrzačeného stripového kreslíře, když se mu do cesty připlete ta jediná věc, která dokáže otočit život každého chlapa vzhůru nohama - ženská. Jenže ten největší obrat nastává, když se do celé situace přimotá ještě její přítel. Ten si totiž usmyslí, že se Jacob skvěle hodí do jeho plánů na jistou vloupačku.

Hříšníci: Z Tracyho se stalo to, čeho se dřív obával. Mrzačí lidi na rozkaz místního kmotra, kterému dluží velkou laskavost. Díky svým humánním zásadám se ale dostane do starochova hledáčku, a to není vůbec dobře. Obzvlášť, když ve městě probíhají podivné vraždy vysoce postavených a vlivných mafiánů, a list podezřelých je opravdu tenký. Smyčka se stahuje a Tracyho malé tajemství situaci nijak neprospěje.

Poslední z nevinných: V Americe má každý nárok na štěstí a následování vlastního snu. Riley si ale spletl štěstí s ambicemi, a o pár let později se ocitá v manželství se ženou, kterou nemiluje, a která ho navíc podvádí (jak se na vlastní oči přesvědčí). Musí si proto vymyslet vlastní recept pro dosažení lásky, pomsty a životní spokojenosti. Hlavní ingredience je najednou vcelku jasná – vražda.

O komiksu:

Ed Brubaker se se Seanem Phillipsem vrací ve své pleasure sérii – Criminial. První díl si u nás i v zahraničí získal výborné ohlasy čtenářů, o čemž svědčí i vydání této Deluxe bichle se všemi jejími parádními bonusy.

Brubaker pokračuje v nasazené kvalitě a podle mě ji ještě překonává. Dovoluje si zde více experimentovat, musím dodat, že zdařile, a navíc tragické události jeho života vtiskly komiksu jakousi stopu emocí, která v prvním svazku chyběla.

Chtěl bych tu vypíchnout perfektní práci s postavami. Každá z nich se dostane do ještě střelenější situace, než ta předchozí, a stejně si dokáže zachovat punc uvěřitelnosti. Ať už se jedná o samotné jednání postav, nebo o jejich mluvu. Máte zkrátka pocit, že kdybyste se vydali do amerických undergroundových klubů, na tyto postavy byste tam někde narazili. A to je známka skvělého vypravěče.

Už jsem tu zmínil jisté experimentování. To je podle mě nejvíce patrné a povedené v prvním a třetím příběhu. U prvního se jedná o jakési rozpolcené vnitřní dialogy hlavní postavy a jeho vymyšlené postavy, detektiva Franka Kafky. Známý spisovatel Brubakera zřejmě skutečně inspiroval, protože samotné jeho stripy jsou stejně podivně absurdní, až bez pointy, jako některá Kafkova díla. Nicméně, když postava naoko ožije a radí svému tvůrci v napjaté životní situaci, nastává ta pravá podívaná, která popostrčí příběh Zlá noc ze škatulky „kvalitní“ do „výborný“.

U třetího příběhu se jedná o retrospektivní vyprávění hlavní postavy, která čtenáři líčí své náctileté eskapády a špatná rozhodnutí. Originální je především kresba, která svou barevností a jednoduchostí odpovídá klasickým Archieho komiksům jakožto příběhům správného amerického mladého muže z padesátých let (ano, období pomády). Což krásně kontrastuje s temným světem a úmysly hlavní postavy, která představuje, kde tito správní mladí mužové jsou dnes. Každopádně i přes to, že je Riley pěkný hajzlík, a podrazí, koho může, jen aby dosáhl svého, stejně mu budete fandit.

Hlavním lákadlem druhého příběhu je naopak poctivá žánrovka a pořádná dávka emocí. Tracyho jsme totiž poznali už v prvním svazku a s jeho rodinou se seznamujeme napříč celou sérií. Jestli by se tedy dala uvažovat nějaká hlavní postava série Criminal, připadl by na tu roli nejspíš právě Tracy. Tudíž jeho příběh prožíváme nejvíc, což je ke všemu umocněno faktem, že se jedná o správný, morálně pevný a drsný charakter.

Vychvalovat tu Brubakerovu originalitu a umění psát tento žánr mi přijde asi tak stejně přínosné, jako kdybych vám tu teď sdělil, že Gaiman píše docela dobrý fantasy. Za příjemnou tečku proto beru i náhled do inspirace tohoto autora skrze jeho eseje v bonusovém materiálu, kde se vyjadřuje k různým filmům - čím a jak ho oslovily. Stejně tak i emotivní předmluva dokreslila postoje a vztah, jaký měl Brubaker k této sérii, čímž se i pro čtenáře stává mnohem bližší a působivější.

Na závěr se vyjádřím už jen krátce ke kresbě Seana Phillipse. Ten podtrhuje práci svého kolegy úžasnou atmosférou a ponurou kresbou. Jedná se o poněkud zvláštní styl, který bych osobně nebral ani jako mainstream, ale ani jako underground, čímž krásně stojí mezi dvěma světy, stejně jako celá série Criminal. Děkuji BBartu, že tu dovydal komplet tento parádní počin z předních příček krimi žánru a komiksů obecně. Byla to parádní jízda, kterou si ještě mnohokrát zopakuji.

Určení:

Fandové krimi a noir žánru.

Výborný scénář, originální prvky, netradiční kresba
Méně bonusů, než u prvního svazku

Verdikt

Druhý svazek jedné z Brubakerových nejznámějších sérií dostál své pověsti a předkládá nám opět nové a originální příběhy. Je vidět, že do série dali oba autoři srdce, protože se jedná o poctivou a neošizenou látku, kterou jen tak někde nedostanete. To, co je pro krimi žánr nezbytné, udrželi autoři na vysoké úrovni, zbytek vylepšili a ozvláštnili. Tím docílili, že svazek je mnohým, jen ne tuctovým. Třešničkou je pak tučná sekce bonusů na konci knihy. Ta dělá z komiksu opravdu deluxe záležitost, která rozhodně za čtenářovi peníze stojí. Pokud vám krimi žánr alespoň něco říká, rozhodně si Criminal pořiďte. (Vlastně si ho pořiďte, i kdyby ne.)

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku