Ultimátní komiksový komplet #61: Avengers - Na věky věků 1

2. září 2015 jardoom Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #61: Avengers - Na věky věků 1

To, že se nám Ultimátní komiksový komplet rozroste o dalších šedesát kousků, je již dávno profláklá věc. Dnešní recenzí se dostáváme právě k číslu 61, které tohle všechno otevírá. Začínáme kvalitou, nebo nám jen Hachette maže med kolem huby a další suprové komiksy v Marvelu nejsou?

Knihy Dobrovský

S4TW


Ani nevím proč, ale má očekávání byla dost nízká, ale tato kniha mě velice mile překvapila. Jedná se o docela dost složitou zápletku, ve které se všemožně cestuje v čase a Avengers tu řeší problém, který přesahuje pouhý jeden svět. Hlavním nepřítelem se tu zdá Immortus, ale jestli tomu tak je i skutečně, to jsme zatím neměli možnost se dozvědět. Mám takový pocit, že finále bude mít nečekaný zvrat. Příběh je celkem složitý, je tam plno otázek a zajímavých zápletek. Navíc i složení týmu se dá označit za poměrně netradiční a to nejen kvůli tomu, že je každý z jiného časového období.

Busiek píše zajímavě, příběh působí velice promyšleně, relativně komplikovaně a s velkým množstvím informacím, kdy i dost využívá toho, co již bylo napsáno v komiksech minulých, ale zároveň píše svěže, dobře se to čte a jednoduše je to zábava. Trochu bych vytknul, že postavy tu tolik nepřirůstají k srdci, nejsou tak propracované a vlastně jsem si nezískal ani jednoho oblíbenec. Na druhou stranu to vše zachraňuje scénář, který je super, označil bych to jako takové detektivní sci-fi fantasy drama s mírnou sondou do historie. Dalším problémem je až přílišná hromada textu, ovšem oproti starším příběhům se jedná o dost konstruktivnější text, ale pořád je tam pár vět zbytečných, čímž se kniha trochu náročněji čte.

Kresba je velice slušná, realistická s velkým důrazem na to, aby vše bylo jasné a přehledné. Což je celkem fajn, jelikož příběh je náročnější a my se tak na něj můžeme plně soustředit, aniž bychom museli ještě luštit kresbu, zde to vítám. Sci-fi scény jsou tu velice dobře nakresleny, ale neztrácí ani bojové scény či výrazy postav. Jednoduše Pacheco odvedl kvalitní práci.

Pokud to mám shrnout tak se jedná o velice slušný příběh, ve kterém je hlavním tématem cestování v čase. Je zde poměrně dost zajímavých informací, narážek na starší díla, spousta ne tak obvyklých postav. Jedná se spíše o náročnější čtivo, což podtrhává i velké množství textu. Ale mě to dost bavilo a mile překvapilo. Jsem zvědavý, jak tento zašmodrchaný uzel Busiek rozmotá.

8/10

 

Elhonzo


První šedesátka za námi a další před námi a hnedka dstartujeme s knihou, která z té první byla vyřazena. Právem? Nemyslím si, Na věky věků je totiž jeden z těch příběhů, který využívá komiksovou historii na maximum.

Nebudu zabíhat do nějakých větších detailů, to si nechám na druhou část, ale věc se má s první knihou asi takto. Poté co je nám na začátku představen pro tu dobu klasický tým Avengers (my ho můžeme znát z omnibusu Avengers: Do boje!), jsme vrženi skrz čas a prostor do války epických rozměrů. Nepůjde v ní o nic menšího než o záchranu existence všeho. Z různých časových období je vytrženo 7 Avengerů, kteří se musí s touto situací vypořádat. Máme tu pro tu dobu současné Avengery Hanka Pyma a Wasp, Hawkeye z doby kdy si říkal Goliath, Hanka Pyma z doby kdy si začal říkat Yellowjacket (můžeme znát z Avengers Zrození Ultrona), Captaina Americu z doby kdy pochyboval o své roli národního hrdiny (budeme znát z Captain America a Falcon Utajená říše), novou verzi Captaina Marvela a budoucí Avengerku Songbird. Tato parta bude muset spojit síly s Kangem Dobyvatelem a porazit jeho budoucí já, Imortuse. Jako celek funguje příběh dobře, ne všechny sešity jsou perly, ale v konečném výsledku jde těch pár kazů přehlédnout. Do budoucna (do další knihy) je tu taky slušně rozjetá linka s cestováním v čase a kombinací všech možných verzí Avengers.

Kresbu měl na starost Carlos Pacheco a i když je v komiksu docela dost textu, tak se jeho kresba neztratí. Řekl bych, že to je takový ten univerzální styl kresby, který sedne každému. Akční scény jsou správně energické a i když je na scéně plno charakterů, tak nejsou nepřehledné. Pacheco měl možnost vyobrazit spoustu různých scén od dystopické budoucnosti přes divoký západ až po dobu padesátých let minulého století. Ve všech je cítit určitý pocit unikátnosti.

Avengers Na věky věků mají sice trochu utahanější a zmatený rozjezd, ale věřte, že pokud dáte druhé knize šanci tak nebudete zklamáni.

7/10

 

jardoom


Nová šedesátka nastavuje laťku dost vysoko, a to i přesto, že je tento kousek opravdu složitým čtením. U Avengerů se ve většině případů dostavila obrovská dávka akce a průměrně hodnotná hladina obtížnosti čtenáře, která sem tam dopřála i mnohem ménší náročnost na znalost látky. Každopádně je vždy lepší, když více, co se kolem odehrálo předtím. UKK nám to málokdy dopřeje, ale po první šedesátce si většina lidí zvykla.

Nyní je nám předložen komiks, který je svou náročností scénáře na maximu, a to nemusí každému sednout. Pořád se cestuje časem a všude se mluví o důležitých událostech z historie Marvelu, což znamená, že pokud tyto události neznáte, bude tento komiks opravdu chaotickou záležitostí. Nejsem nějaký přeborník v Marvelu, takže jsem také něco neznal a musím se přiznat, že jsem byl celkem zmaten. To ale neznamenalo, že jsem si knihu neužil. Neználek totiž poznal jinou tvář našich hrdinů a to mu dalo možnost zmapovat  jejich život a celkovou cestu osudem. Příběh knihy určitě nebudu spoilovat, ale rozhodně je to výborný rozjezd pro druhý svazek, které nabídne ještě o kus větší zážitek.

S kresbou je to daleko jednodušší, a to doslova. Nenabízí nám žádný umělecký orgasmus, ale také nebudí pocit odfláknutého díla. Oba autoři jsou zkušení borci a nic neponechali náhodě. Já tuhle knihu řadím, mezi ty lepší kousky, které po dočtení celého příběhu (myslím tím druhého svazku), možná zařadím mezi to nejlepší Marvel čtení, co nam UKK nabídlo.

8/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz