Fantastická čtyřka

31. srpna 2015 Morzael Diskuze (56)
Fantastická čtyřka

Filmovo-komiksová nadílka je letos u konce, a téměř by se hodilo dodat: konečně. Posledním dárečkem byl dlouho očekávaný reboot Fantastické čtyřky, která se na filmových plátnech objevila naposledy před osmi lety. Jelikož je tato recenze trochu opožděná, a kritiky jste se na film načetli už určitě dost, berte tento článek spíše jako rozbor, takže POZOR SPOILERY!

Knihy Dobrovský

Zarytí fanoušci Marvelu už dlouho orodovali za pořádný film historicky prvního superhrdinského týmu jejich oblíbeného vydavatelství. Zaprvé od toho posledního uběhla už řada let, a za druhé ani tehdy si zrovna pozitivní reakce nevysloužil. Abych se vám hned z kraje přiznal, v té době se mi první film vlastně opravdu líbil. Bylo to akční, vtipné, barevné, Dr. Dooma hrál můj oblíbený herec, mělo to dobrý soundtrack (Noots od kapely Sum 41, když Johnny jede freeride na snowboardu sedne naprosto parádně), vzájemné naschvály Thinga a Human Torche pobavily, a postavy dohromady prostě fungovaly (o tom si může Trankova verze  nechat maximálně zdát).

Rozumím, že FF má díky výborným komiksům, skvělým nápadům ohledně interdimenzionálních cest, a ikonickému hlavnímu záporákovi potenciál o dost větší, ale v té době jsem o tom nic nevěděl. A upřímně řečeno, v té době o tom nikdo, kromě letitých čtenářů Marvelu, ještě neměl moc tušení. Proto si myslím, že první film FF na to šel dobře. Druhý díl s Galactomrakem už je úplně jiná písnička, ale to nechme plavat. Minulost je za námi, nyní jsme v roce 2015, kde nám Josh Trank představuje novou Fantastickou čtyřku (nebo aspoň to, co z ní po úpravách a intervencích studia Fox zbylo).

Ačkoliv jsem byl připraven nenechat svým mocným hejtem na filmu nit suchou, po lehkém uležení pocitů ze shlédnutí jsem si řekl, že to není úplně fér. Je to jako kdybych se smál retardovanému dítěti. Že na filmu něco smrdí bylo patrné už během celého procesu tvorby, kdy se neustále něco měnilo, upravovalo, přeobsazovalo, až mě absolutně přestalo bavit to sledovat. Řekl jsem si, že se prostě podívám maximálně na trailer a až na finální film v kinech, a budu doufat v nejlepší.

Trailer působil komorně usměrněným dojmem, který sliboval rozumnější a propracovanější podívanou. Opak je ale pravdou, dámy a pánové. Nic tak nekonzistentního, nedotaženého, umělého a nefunkčního jsem dlouho neviděl.

Film si našlápne dobře. Začneme demonstrací Reedova génia na prvním stupni základní školy, kdy si tenhle malý raubíř postaví teleport. Což navíc rozjede i jeho letité přátelství s Benem Grimmem. Z prvních zhruba 15 minut jsem byl ještě nadšený. Pak přišel střih do posledního ročníku Reedova studia na střední škole. Čekali byste, že kluk, co dokáže na prvním stupni základní školy postavit v garáži teleport, bude za dalších šest let někde úplně jinde. Špatně! Je pořád na té samé škole, a pořád se snaží zdokonalit svůj původní vynález. Načež si ho všimne samaritán a lovec geniálních dětí pan Storm, a nabídne mu stipendium v jeho výzkumného ústavu. Zde po boku Victora, Sue a Johnnyho dodělá svůj teleport do jiné dimenze. Kam se samozřejmě přes zákaz vyšších autorit vydají, a kde se to samozřejmě všechno pokazí a oni se vrátí se schopnostmi.

Střih rok dopředu, kde se snaží vláda dopadnout uprchlého Reeda, aby jim pomohl znovu dodělat teleport. Což se jim díky jejich speciálnímu esu v podobě kamenného obra, Thinga, povede, a vláda může konečně vypustit svou výpravu do jiné dimenze, aby zde hledala nové zdroje. Načež potkají domněle mrtvého Dooma, který se rozhodne, že prostě zničí svůj původní svět. V tom mu naše neohrožené kvarteto zabrání a vrací se jako velcí malí hrdinové. Jo, to je celé.

Takže, co tu nefunguje? No, vlastně nic, začněme od postav. Kdo mě teda absolutně vytáčel, byl pan Storm. Hodný, přechytralý černoch, který má neustále v zásobě nějakou moudrou motivační větu. Opravdu v každém rozhovoru vytáhl nějaké patetické pseudomoudro o důvěře, až do finálního momentu, kdy se snaží namotivovat naše čtyři hrdiny, že se mají o sebe starat jako rodina. Což je absolutně scestné, protože: Reed Richards je pitomeček, který umí udělat jen ten teleport, a kterého Doom půlku filmu stírá. Roli vůdce se ani neblíží. Sue Storm je frigidní ledová královna, která se celý film tváří, že všechno a všichni jsou pro ni zajímaví míň, než repríza seriálu Ulice. Johnny Storm je debílek, který se mstí tatínkovi za to, že si s ním málo hrál, ježděním pouličních závodů, načež se vzhlídne v tupém panáčkování pro armádu. Ben Grimm představuje Reedova nejlepšího kámoše a podržtašku, který pojede i 50 kilometrů uprostřed noci, když mu nalitej Reed zavolá, že se zrovna chystají vstoupit do jiné dimenze, o který nevědí ani fň. Victor von Doom, hipsterský génius, který je zcela evidentní vůdce týmu, a vedle kterého Reed působí jako někdo, kdo si ani sám nezaváže tkaničky, natož jako jeho důstojný konkurent.

Tyto postavy společně absolutně nefungují, žádná není dost hluboká a propracovaná na to, abyste pochopili její motivaci, prostě jsou unášené dějem a scénářem kdo ví kam a chovají se naprosto nelogicky. Scénáristická fušeřina prvního stupně.

Což je další věc, kterého je film plný - nelogické díry v ději. Zaprvé, ti čtyři nerdi, co společně stavěli teleport do jiné dimenze (Reed, Sue, Johnny, Victor), měli, nevím proč, pocit, že bez jakýchkoliv zkušeností nebo výcviku to budou právě oni, kdo první vkročí do jiné dimenze, jen proto, že oni postavili teleport. A pak se strašně diví, když jim někdo s mozkem v hlavě vysvětlí, že je to trochu hovadina. Zadruhé, kdybych někoho pověřil, aby vedl supertajnou a zabezpečenou vojenskou základnu na Aljašce, a jemu z ní utekl polonahý teenager, nedoporučil bych ho ani do místního bufáče na doplňování kečupu. Za třetí, když už uděláte oblek, který má mít vlastnost adaptovat se na schopnosti jedince, viz natahování a smršťování Mr. Fantastica, působí na něm kovové kruhy a serepetičky dost podivně. Vzhled á la steampunk opravdu nebyl vhodnou volbou.

K tomu všemu si přičtěte mizerné efekty - některé věci jsem věřil spíš té osm let staré FF, než téhle. Naprosto nijaký soundtrack. Podivná motivace a vzezření Dr. Dooma (Zničím váš svět!), a vůbec fungování jeho schopností, které spíš připomínaly studium v Bradavicích, než metabytost. A vlastně celkové zprznění této postavy. Strašně nízký věk a nevyrovnanost hlavních hrdinů, kterým bych neprodal ani jablečné pivo, natož abych jim dal jejich vlastní supermoderní, obří laboratoř, protože ji chtějí. A máte o filmu zhruba představu.

Verdikt

Finální verdikt zní, že toto není plnohodnotný snímek, který by se měl v dnešní době vůbec dostat do kin. Je to pilotní díl seriálu z dob Smallvillu a prvních sérií Hvězdné brány. Pak bych tomu rozuměl, ale takhle bohužel musím říct, že toto je nejhorší komiksový film od Catwoman (sakra, zapomněl jsem na loňské Želvy Ninja). Než abyste za tohle dávali peníze v kině, radši si pusťte starou Fantastic Four s blonďatou Jessicou Albou a mladým Kapitánem Amerikou, bude vás to bolet míň.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 01/09/2015 (1. září 2015)
Odpověd na #6606 příspěvek od Elhonzo
Myslím že na věci takhle starý/známý ani není nutné dávat spoiler :-D. 
No, nejsem si jist, jestli je Infinity Gauntlet, v našich končinách, tak známý event, ale OK.
Elhonzo Offline
Elhonzo 01/09/2015 (1. září 2015)
Odpověd na #6604 příspěvek od spiderbat
Já vím, že ty víš, napsal jsem to, pro ty, kteří nevědí, proto jsem tam také napsal SPOILER, přestože jsem věděl, že ty víš, počítal jsem s tím, že si náš malý rozhovor, přečtou i ostatní, a třeba z nějakého důvodu si nebudou schopni onen event přečíst, nebo jim to, bude fuk. That´s all...
Myslím že na věci takhle starý/známý ani není nutné dávat spoiler :-D. 
spiderbat Offline
spiderbat 01/09/2015 (1. září 2015)
Raději toho nechám, už melu pantem...
spiderbat Offline
spiderbat 01/09/2015 (1. září 2015)
Odpověd na #6603 příspěvek od Elhonzo
Ano já vím. Stejně jako v prvním čísle umřela půlka vesmíru tak pak byli všichni vzkříšeni.
Já vím, že ty víš, napsal jsem to, pro ty, kteří nevědí, proto jsem tam také napsal SPOILER, přestože jsem věděl, že ty víš, počítal jsem s tím, že si náš malý rozhovor, přečtou i ostatní, a třeba z nějakého důvodu si nebudou schopni onen event přečíst, nebo jim to,...
Elhonzo Offline
Elhonzo 01/09/2015 (1. září 2015)
Odpověd na #6602 příspěvek od spiderbat
No jo, no... Ve čtvrtém díle, jich pár... SPOILER ...zemřelo, aby byli v posledním díle, zase vzkříšeni.
Ano já vím. Stejně jako v prvním čísle umřela půlka vesmíru tak pak byli všichni vzkříšeni.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku