Pandemic

27. srpna 2015 fm.tua Diskuze (0)

Dokážete zachránit lidstvo?

Pandemic

Po celém světě začínají propukávat nemoci se záhadnými příznaky, s nimiž si současná medicína neví rady. Všechno nasvědčuje tomu, že pokud někdo neobjeví účinné vakcíny, lidstvo zahyne. Jen vy, tým specialistů, jste schopni se této výzvě postavit, využijte svých znalostí a zachraňte lidstvo!

Knihy Dobrovský

Pandemic se v české verzi vrací zpět, tentokrát pod hlavičkou MINDOKu. Jedná se o kooperativní hru určenou pro 1 – 4 hráče, v níž se ujímáte rolí specialistů, pohybujete se po hracím plánu a bojujete se zákeřným nemocemi. Hru si zahrají hráči ve věku od 10 let, jedna partie trvá kolem 45 minut.     

Komponenty

V obdélníkové krabici najedeme velmi dobře graficky vyvedená pravidla, pod nimiž se ukrývá hrací deska a spousta herních součástí. Mezi nimi nalezneme karty rolí, hrací karty měst, epidemií a událostí a v neposlední řadě balíček infekcí. Dále v krabici objevíme 7 figurek, 1 pro každou roli, 96 průhledných kostiček nemocí ve 4 různých barvách. Poslední součástí jsou žetony léků, 6 výzkumných stanic a žeton infekce a pandemie.

Příprava

Doprostřed stolu se rozloží herní plán, tak aby na něj všichni dosáhli. Vedle něho se umístí výzkumné stanice, kostičky nemocí a žetony léků. Na hrací plán se na určená místa položí žeton infekce a pandemie. Každý hráč obdrží jednu z karet rolí, vezme si figurku patřičné barvy a umístí ji do Atlanty. Zamíchá se balíček hracích karet a dle počtu hráčů se každému rozdá daný počet, poté se do balíčku zamíchá dle zvolené úrovně obtížnosti karty epidemií. Následně se promíchají karty infekcí a určí se počáteční ohniska chorob.  

Jak se hraje

Hráči se střídají v tazích po směru hodinových ručiček.V každém tahu provdou tři fáze:

Akce
Hráč si může zahrát 4 akce v libovolné kombinaci. Jedná se buď o pohybové tahy nebo speciální akce. V rámci pohybových akcí může posunout svoji figurku do sousedního města, pomocí vyhození karty města se přesunout do města na kartě zobrazného, odhodit kartu města v němž se nachází a přesunout se kamkoliv či využít kyvadlový let a pohnout se z výzkumné stanice do jiné. Díky speciálním akcím hráči mohou léčit nemoci, stavět výzkumné stanice, vynálézt lék nebo předat hráči kartu.   

Dobrat si dvě karty z balíčku měst
Hráč si vezme do ruky dvě karty, na ruce může mít maximálně 7 karet. Pokud se mezi taženými kartami nachází epidemie, okamžitě se vyhodnotí, dle pokynů na kartě.

Šíření infekce
Podle aktuální míry infekce hráč táhne karty z balíčku infekcí a do patřičného města umístí po jedné kostičce dané barvy.

Hra může skončit buď prohrou nebo výhrou hráčů třemi způsoby. Buď se počítadlo pandemie dostane na číslovku 8, dobere se balíček karet měst nebo vynalezením všech čtyř léků, čím hráči vyhráli.

Hodnocení

Pandemic již na našem trhu jednou byl, byť od jiné společnosti ještě ve staré grafice. Jelikož to byla hra, jež se mi dostala do ruky mezi prvními, dovolím si srovnání s předchozí českou verzí.

Co se týče pravidel, tak se dočkala přehlednější podoby. Na první stránce najdeme soupis komponent, na další dvojstraně přehledný setup, zbytek pravidel obsahuje podrobný rozpis jednotlivých akcí. V předchozí verzi byla nejasně v pravidlech uvedena akce předání zkušeností, MINDOK se očividně poučil a akci vysvětlil na výbronou. V celkovém důsledku jsou pravidla vyvedená .  

Výrazného posunu se dočkala celková grafika hry a její součásti. Tmavě zelený plán vystřídala světle modrá barva, která vypadá pěkně, trošku se v ní však ztrácí tmavě modrá nemoc. Redesignu doznal prostor na léky, počítadla infekce a pandemie a v neposlední řadě i místo určené na umístění a odkládaní karet. Ve stejném duchu se nese zbytek komponent stejně tak hrací karty. Kartónové žetony byly nahrazeny plastovými a dolaďují futuristický a povedený vzhled hry.

Žádná změna v pravidlech se neudála, avšak dočkali jsme se nových karet rolí. V původním vydání bylo k dispozici pouze 5 karet rolí, jejich počet se navýšil o 2. Opět bych rád vypíchl dobře napsané a srozumitelné texty u jednotlivých karet, zejména u výzkumníka, jak jsem již zmiňoval akci sdílení znalostí. Jelikož v předchozí verzi v základní sadě byl Terenní specialista poměrně slabou rolí, což sice opravilo rozšíření, tady se už na tento neduh myslelo. 

Pravidlově je hra opravdu nenáročná a zahrajete si ji s kýmkoliv. Co se týče samotné hratelnosti, hra má poměrně vysokou znovu hratelnost, a to nejenom díky kartám rolí, ale i principu hry, kdy počáteční rozmístění nemocí je určeno náhodně. Balíček karet dělá Pandemic dost variabilní a díky třem úrovním obtížnosti se stává větší výzvou. Pro zkušenější hráče je hra však i v té nejtěžší verzi docela jednoduchou kooperativní hrou, proto se hodí spíš pro hráče, kteří s deskovkami začínají.


Pandemic

Matt Leacock

1 - 4 hráči, 10+, 45 minut

desková, kooperativní hra

MINDOK, 2015

629 Kč
 

grafické zpracování; nové karty rolí; překlad pravidel a karet rolí , vstupní hra pro začínající hráče
poměrně jednoduché i v té nejtěžší variantě; žádné nové herní mechaniky

Verdikt

Pandemic oslavil svůj návrat na scénu opravdu velkolepě. Potěšil nejen novým grafickým designem, zpracováním plastových komponent, ale i přidáním nových karet rolí. Propracovanosti doznali i pravidla a karty rolí, jež jsou přehlednější a pochopitelnější. Pandemic je jednoduchou kooperativní hrou, která otevře dveře začínajícím hráčům.

MINDOK
Hru na recenzi poskytlo vydavatelství MINDOK, které se na našem trhu pohybuje od roku 2007. Z portfolia této společnosti můžete znát hry jako je Carcassonne nebo Černé historky. V oblasti společenských her přináší MINDOK hry rodinné, kooperativní, vzdělávací či party hry nebo oblíbenou řadu her pro jednoho hráče SMART GAMES.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz