Ultimátní komiksový komplet #59: Obležení

26. srpna 2015 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #59: Obležení

První šedesátka Ultimátního komiksového kompletu se nám uzavírá kouskem jménem Obležení? Uzavřelo Hachette sérií kvalitně nebo už jen z povinnosti doklepalo to, co započalo? Naše pravidelná středeční recenze vám přinese odpověď. Nebo ještě lépe hned tři odpovědi.

Knihy Dobrovský

S4TW


A máme tu opět jeden z velkých eventů Marvelu, tentokrát Obležení, které navazuje na Tajnou invazi. Docela dost se nabízí srovnání těchto dvou děl a to ze dvou důvodů, navazují na sebe a má je na starosti jeden scénárista. Na rovinu říkám, že Obležení považuji za daleko povedenější než Tajnou invazi, se kterou jsem byl nespokojený. To, co se Bendisovi v prvním případě vůbec nepodařilo, zde funguje téměř dokonale. Dost mu asi pomohl i samotný kreslíř, který je jeden z mých nejoblíbenějších. Coipelovi se povedlo krásné dílo, které je realistické, precizní a hlavně pěkně přehledné, takže si můžete vychutnat velké bitvy, bez toho aniž byste se v nich ztrácely. Jedno a dvoustránkové panely jsou úžasné a jak se mi moc nelíbily v TI, tak zde jsem si je náramně užíval. Lehce depresivní barvy velmi dobře dokreslují atmosféru komiksu.

Abych se ale vrátil ke scénáři. Opět se jedná o docela impozantní zápletku, která má otřást celým světem. Osborn se opět zbláznil a vrhá všechny (ne)hrdiny proti Asgardu, což vyúsťuje v ohromnou bitvu. Naopak hrdinové, kteří jsou nyní psanci, se ho snaží zastavit. Popravdě, takhle to vypadá, že Norman nemůže mít moc šancí, když proti němu stojí takový mazáci jako Iron Man, Thor či Cap, ale to by nesměl mít v záloze Sentryho, jednu z nejmocnějších postav Marvel Universe. Sentry celé dílo pozvedá na vážnější úroveň, neboť je to vskutku dech beroucí postava.

Ale abych přešel k tomu, co se zde povedlo oproti předchozímu eventu. Především je to, že tu není taková ta nucená velkolepost, přehnanost a snaha narvat toho do díla co nejvíce, ale i přesto to vše působí velice důležitě. Příběh pěkně odsýpá, není zbytečně natahovaný, ale zároveň nemáte na konci pocit, že jste byli o něco ochuzeni. Fungují zde skvěle postavy, které nejsou upozaděny příběhu, naopak pár z nich tu exceluje a dokonce mají určitý vývoj (samozřejmě Osborn, Loki či Sentry), což mi před tím chybělo. Nechybí zde bitvy, intriky, skvělé dialogy a i pár vtípků padne. Nedostatků zde moc nevidím, napadá mě snad jen jeden a to, že takhle devastující událost v podstatě nemá oběti – vlastně jen jednu. Ale ve finále se toto dílo povedlo daleko více než Tajná invaze.

8/10

 

Elhonzo


Tak jsme se konečně prorecenzovali k poslednímu číslu Ultimátního kompletu. Alespoň tedy co se první šedesátky týče. Jedná se o důstojné zakončení této řady a nebo je to katastrofa? Vlastně něco mezi tím, záleží totiž kolik toho máte načteno.

Stejně jako konec první šedesátky uzavírá Siege (nebo Obležení chcete-li) i konec jednoho období v Marvel Universu. Bylo to období velkých změn a ještě větších příběhů. Od doby kdy začala Civil War si hrdinové Marvelu neodpočinuli. V jednu chvíli bojují proti sobě, hned na to musejí znova bojovat proti sobě (i když se tentokrát jedná o měnící se Skrully) a nebo se skrývat před vládou Spojených států. A jelikož byl světovým policajtem číslo jedna po Secret Invasion zvolen Norman Osborne, bylo to skrývání vskutku oprávněné.

A právě ty příběhy mezi Secret Invasion a Siege u nás nevyšly a dle seznamu druhé série UKK ani nevyjdou. Což je velká škoda neboť bez nich působí komiks polovičně. Siege je prakticky jedna velká mlátička s absencí nějakého složitějšího příběhu. Ale to se jí dá odpustit, nebo přičíst k dobru když člověk zná ty události, které tomu předcházeli. I když je nám něco málo na začátku knihy vysvětleno, nemyslím si, že je to dostačující. Bendis tady nemusel, co se scénáře týče, vymýšlet nic složitého, nějaké osobitější prvky pocítíte jen v dialozích, což je koneckonců jedna z jeho největších předností.

Kresbě se nedá prakticky nic vytknout. Coipel nám už v Thorovi a House of M ukázal, že superhrdinové mu prostě jdou. Jeho akční scény jsou plné energie a ani při větší koncentraci postav na stránce není jeho kresba nepřehledná. Korunku všemu pak nasazují dechberoucí dvoustránkové panely. Velký palec nahoru si dozajista zaslouží i inker Mark Morales a koloristka Laura Martin, bez nich by výsledné dílo bylo dozajista poloviční.

Samostatně je tedy Siege jen jedna dlouhá akční scéna, ale v kontextu s předešlými příběhy působí jako epické ukončení jedné éry a začátek další. Kdo četl Dark Reing apod. může si k výslednému hodnocení dva body přičíst.  

6/10

 

jardoom


Jak je znát z mých minulých recenzí, Bendise prostě zbožňuji. Rád bych řekl, že i tohle bylo jeho geniální dílo, ale když tak nad tím uvažuju, zásluhu na úspěchu tohoto komiksu má spíš Coipel než Bendis. Příjde mi, že se jeho práce zde moc neprojevuje a svazek funguje spíš jako blockbuster. Komiks nenabízí hlubší myšlenku a scénář vlastně jen udal směr, kterým se měl kreslíř vydat. Scénárista dle mého jen buduje cestu pro kreslíře,který má vše vzít na svá bedra. Tenhle komiks prostě nebyl cítit klasickým Bendisem, který Marvel vytáhl ze sraček. Dílo ale i tak není špatné, protože si jistým způsobem drží standard.

Jak už jsem řekl, cestu Bendisova scénáře lemuje výborná kresba. Coipela znám jen díky UKK, ve kterých mne až do tohoto díla nijak neoslovil. Jeho kresba byla k vidění v Thor: Reborn a House of M a tehdy jsem ji celkem poplival. Pokaždé ale své dílo nakreslil jinak a stejně tomu je i ted. Nyní je jeho práce velmi dobrá a hezky se v ní hledají významné pilíře.. Kresba je skvělá a to také díky úžasně zpracovaným dvojstranám, které vůbec nepůsobí zmateně, a člověku je dopřán pohled na komplexní, celistvé a naprosto přehledné dílo, které vytváří minimální příležitosti ztratit se.

V tomto případě jsem byl scénářem lehce zklamán, protože bych od Bendise čekal daleko víc. Třeba ale nedostal kolik prostoru, než původně chtěl. Kresba mne naopak velmi překvapila a jsem opravdu rád, že se první šedesátka UKK zakončila tak kvalitním kouskem. Úplná slast to není a sem tam najdete nějaká hluchá místa, každopádně se dá komiks hodnotit jako velmi nadprůměrné čtení.

8/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku