Tortuga

20. srpna 2015 fm.tua Diskuze (0)
Tortuga

Vybavte svoji fregatu, naverbujte posádku a připravte se na dobrodružnou plavbu! Vyrazte za honbou za truhlami plných pokladů na tajuplný ostrov a vžijte se do role krvelačného piráta.

Knihy Dobrovský

Tortuga je rodinná hra od vydavatelství Piatnik, v níž hrají hlavní roli kostky. Zahrajete si ji ve 2 až 4 hráčích ve věku od 8 let. Herní doba se pohybuje něco kolem půl hodinky.

Komponenty

Nitro krabice je bohaté na různé komponenty, které ve hře budete potřebovat. Důležitým materiálem jsou dřevěné truhlice v pěti různých barvách, v červené, modré, žluté, bílé a fialové, jež uložíte do látkového pytlíku. Dále je součástí deska ostrova, složeného ze dvou částí a 30 žetonů s pokladem, které se kolem něho při přípravě hry rozmístí. Aby toho nebylo málo, je k dispozici 20 bonusových žetonů. Pro každého z hráčů je přichystána zástěna s jednou ze čtyř barev lodi a hrací deska, na niž si hráči sledují aktuální stav posádky, množství truhel a střeleckou sílu pomocí dřevěných figurek. Jelikož se jedná o kostkovou hru, nesmí chybět 5 kostek ve čtyřech barvách.

Příprava

Doprostřed stolu se umístí deska ostrova a kolem něj se náhodně rozmístí žetony s pokladem. Truhlice se v plátěném pytlíku řádně zamíchají. Každý hráč dostane hrací desku, zástěnu a kostky v barvě, jež si vybral. Figurku lodě umístí na 3. políčko na počítadle flotily a figurku piráta na 3. políčko na počítadle posádky. Každý z hráčů si náhodně vylosuje dvě truhlice s pokladem a umístí je na patřičná místa na své herní desce.

Jak se hraje

V průběhu hry hráči provádí následující tahy:

Hod kostkami

Všichni hráči současně hodí kostkami za zástěnami, potom si vyberou alespoň jednu kostku, kterou za ni nechají. Mohou si vybrat i více kostek, ale pouze se stejným symbolem. Poté, co si všichni zvolili kostky, současně odkryjí zástěny a umístí kostky do kolonek akcí na své hrací desce. Potom hráči hází znovu a tak pořad dokola, pokud neumístí všechny své kostky. V případě, že hráč nemůže házet kostkou v důsledku toho, že už všechny kostky umístil, vezme si bonusový žeton a umístí ho na svoji hrací desku.

Akce

Po hodu kostkami a jejich přiřazení se začnou akce vyhodnocovat. Hráči mohou rozšířit flotilu, verbovat posádku, honit se za pokladem, přepadat soupeře nebo je oloupit. Akce se vyhodnocují ve výše zmíněném pořadí. Při vyhodnocení si hráči spočítají součet čísel na kostkách přiřazených k této akci a aktuální bonus. Danou akci mohou vykonat hráči s dvěma nejvyššími součty.

Rozšíření flotily

Hráč posune svou figurku lodě doprava na svém počítadle flotily.

Verbování posádky

Hráč posune svou figurku piráta na svém počítadle posádky.

Hon za pokladem

Hráč si vytáhne truhlici ze sáčku a umístí ji na svůj ostrov na hrací desce, poté táhne 2 žetony z okolí ostrova a 1 z nich si ponechá. Druhý hráč v pořadí si může vzít truhlu umístěnou na ostrově a táhne 1 žeton pokladu.

Přepadení

První hráč může zaútočit na kteréhokoliv z hráčů a získat truhlici z prostoru flotily na hrací desce. Napadený hráč si sníží svoji flotilu o 1, pokud měl nějakou kostku v oblasti přepadení, hráč, který ho napadl, si musí také snížit hodnotu flotily o 1. Druhý hráč může zaútočit na jiného hráče, nezískává truhlu, ale pouze snižuje hodnotu flotily.    

Loupež

Při loupeži se děje to samé jako při předchozí akci Přepadení s tím rozdílem, že se truhlice bere pouze z oblasti posádky a snižuje se posádka napadeného.

Přesun truhlic s poklady

Po vykonání všech tahů se posunou truhlice s poklady. Nejprve z flotily do Tortugy, poté z posádky do flotily a nakonec z ostrova do posádky.

Pokud žádný z hráčů nedosáhl 6 truhlic v Tortuze, mění se začínající hráč a hra pokračuje dalším kolem. Pokud má někdo v Tortuze alespoň 6 truhlic, hra okamžitě končí a nastává finální počítání bodů.

Body lze získat za truhlice umístěné v posádce, flotile či v Tortuze, dále za sady truhel v určitých barvách, za každou pozici na počítadle flotily a posádky a v neposlední řadě za každý zlaťák získaný na žetonech s pokladem. Hráč s nejvyšším počtem bodů vítězí.

Hodnocení

Jako tradičně začnu pravidly. Pravidla jsou poměrně krátká a opět barevně odlišena v jednotlivých částech, které hráči ve hře provádí. Na rodinnou, jednoduchou hru však Tortuga obsahuje příliš moc pravidel, jenž je potřeba v průběhu partie hlídat. Vezměte na vědomí, že hru se řádně naučíte, až si ji několikrát zahrajete a vychytáte všechny nesrovnalosti, na které při ní narazíte. Jelikož je v pravidlech obsaženo poměrně dost informací, všechny si je nelze pamatovat. Z osobní zkušenosti jsme hru hráli dvakrát špatně a vždy jsme objevili něco nového, co se tak dělat nemá.

Po grafické stránce vypadá Tortuga opravdu úchvatně. Design krabice lahodí oku a okamžitě zaujme. Pěkně zpracované jsou i desky jednotlivých hráčů a deska ostrova. Grafik odvedl vynikající práci, pomocí níž navodil tu správnou atmosféru a hráči se jednoduše vžijí do rolí pirátů.    

Jelikož hra funguje na principu nahazování symbolů, je přítomen vysoký podíl náhody, lze však docela jednoduše kalkulovat s tím co vám padne. Díky zástěně, jenž obsahuje přehled symbolů, které na kostkách mohou padnout, za zástěnou posléze můžete nechat kostku, která se vám nejvíce hodí. Výslednou hodnotu může hráč ovlivnit bonusovými žetony získaný v rámci fáze hod kostkami, tato hodnota se přičte k výsledku na kostkách, což přispívá k minimalizování náhody.   

Herní doba se drží délky vytištěné na krabici. Tortuga opravdu trvá něco kolem 35 minut. Samozřejmě záleží na tom, jak jednotlivý hráči přemýšlí a uvažují o tom, jakou kostku si ponechají. Díky tomu, že na začátku hry mají všichni 1 truhlici na ostrově a další v posádce a minimálně 1 z nich truhlici získá v rámci akce Hon za pokladem, hra rychle odsýpá.

Ve výsledném hodnocení získávají hráči body za truhlice v Tortuze, ve flotile a v posádce, pak za kombinace určitých truhlic v Tortuze, za počítadla flotily a posádky a za žetony pokladů. Díky tomuto počítání se nemusí stát vítězem ten, kdo jako první umístil svých 6 truhlic do Tortugy, což do hry přidává napětí.

Díky umisťování truhlic do Tortugy v různých barvách lze zvolit patřičnou strategii. I když při honbě za pokladem neovlivníte, jako truhlu si v sáčku vytáhnete, stále můžete přepadat své soupeře, pokud mají kořist, kterou vy zrovna potřebujete.    


Tortuga

Jay Cormier & Sen-Foong Lim

2 - 4 hráči, 8+, 35 minut

desková rodinná, hra

Piatnik, 2015

999 Kč
 

grafické zpracování; počítání bodů; strategie; dobře ošetřena náhoda při hodu kostkami
na rodinnou hru poměrně dost pravidel

Verdikt

Ve hře Tortuga se stanete postrachem moří. Budete zvětšovat svoji flotilu a posádku, honit se za poklady, přepadat své protivníky a likvidovat jim posádku. Tato rodinná, kostková hra lahodí oku a graficky vypadá výborně. Pravidlově je poměrně složitá, musíte hlídat množství pravidel a náhoda vám může překazit plány. Díky tomu, že nevítězí ten, kdo první ukončí hru, ale ten, jež získal více bodů udržuje Tortuga hráče v napětí až do úplného konce.

Piatnik
Deskovou hru na recenzi poskytla firma Piatnik, které tímto děkujeme. Společnost znáte především díky výrobě hracích karet, ve které je světovou jedničkou. Mimo to se Piatnik zabývá výrobou společenských, zejména rodinných, her a puzzlí.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku