Ultimátní komiksový komplet #39: Syn klanu M

19. srpna 2015 jardoom Diskuze (1)
Ultimátní komiksový komplet #39: Syn klanu M

Po událostech Klanu M mutant dříve známý jako Quicksilver přišel o své schopnosti, sestru i smysl života. Přišel i o svou komiksovou kvalitu, nebo je to čtení dle našeho gusta? Na to se zeptejte S4TWa a Elhonza.

Knihy Dobrovský

S4TW


Po příběhu Klan M jsem čekal něco podobně velkolepého a vše pokrývajícího, ale v podstatě to byl spíše opak. Příběh je především o Quicksilverovi a o tom, jak se (ne)vyrovnává s tím, co nastalo po událostech Klan M. Pietro rozhodně není kladná postava, aspoň ne v pravém slova smyslu. Je to člověk, teda mutant, který ví, co chce a rozhodně mu nedělá problém toho dosáhnout a je mu úplně jedno, jestli u toho někoho využije, zradí či zabije. A vše dělá především z vlastních sobeckých potřeb. Dokonce mu nevadí využít vlastní dceru. Takhle to zní, že se jedná o silně zápornou postavu, ale určitě tomu tak není na sto procent. Já jsem se nakonec přistihl, že mu fandím a na konci se trocha jeho lidskosti ukáže, ale ta arogance a cílevědomost za každou cenu v něm zůstávají a snad nikdy se jeho charakter nepřiblížil charakteru jeho otce tak, jako v tomto díle.

Pokud bych vzal příběh, tak se nejedná o nic přelomového, ale zároveň ani o nic špatného. První polovina je i celkem slušná jízda, druhá už je slabší, ale finále se povedlo. Scénář táhne především samotná postava Pietra Maximoffa, jeho charakter, vlastnosti, to jak se chová, jak se stává zvrácenějším, jak se vyvíjí a jak ovlivňuje své okolí. Opravdu skvěle podaná postava. Dále se mi líbilo zapojení Nelidí (ten český překlad je hrozný), či spíše Inhumans, kteří celému dílu dávají takový sci-fi fantasy nádech, ale v podstatě žádná jiná postava mi nepřišla tak dobrá, jako Quicksilver.

Velkým pozitivem tohoto díla je kresba. Je netradiční, není tak vyumělkovaná, ale zároveň velice dobře podtrhuje atmosféru díla a mě na celém díle zaujala, společně s postavou Quicksilvera, nejvíce. Kresbu pěkně doplňuje lehce nevýrazné barva, které ovšem také vytvářejí atmosféru komiksu.

Pokud to mám shrnout, tak se jedná o celkem kvalitní dílo, které stojí především na zajímavé a krásné kresbě a na skvěle vykreslené a napsané postavě Quicksilvera. Samotný scénář možná není tak silný, jako jiná díla, ale určitě má své kouzlo. Není to sice velkolepé, jak jsme u většiny děl UKK zvyklý, ale mě toto dílo mile překvapilo.

7/10

 

Elhonzo


Na konci House of M připravila Scarlet Witch většinu světové populace mutantů o jejich schopnosti. Na světě jich zbylo 198 a ze zbytku se stali normální lidé. V tento den přišel o své síly také Wandin bratr Pietro. A právě na něj se kniha Son of M zaměřuje (co se dělo s Wandou se dozvíme v pozdějším UKK, v Avengers The Childrens Crusade ).

Zpočátku sledujeme, jak se kdysi nejrychlejší bytost planety musí vypořádávat s hlemýždím stylem života. Největším plusem celého komiksu jsou dozajista psychické pochody Pieatra a to, jak se postupně vyvíjí. Pietro není v příběhu vykreslen vůbec jako kladná postava. Spíše to je úskočný hajzlík, který se snaží z každé situace těžit ve svůj prospěch, a důvodů mu fandit moc nenajdete. Po docela nemilé nepěkné události je Pietro pozván do řad Inhumans (vtipně přeloženo jako Nelidé), kde objeví možnost, která by mu mohla vrátit jeho schopnosti. Začne zneužívat Terrigenských krystalů, které dávají Inhumans jejich schopnosti. Tento čin má však pro něj a další, kterým se Pietro rozhodne pomocí krystalů vrátit síly neblahé účinky. Krom zajímavých vývojů postav však ale komiks téměř ničím nenadchne. Minimum akce nebo nějakých zapamatování hodných momentů je tedy znatelně cítit.

Co se kresby týče, tak ta je velmi ponurá a skoro až depresivní. Martinez kreslí většinu scén velmi jednoduchým stylem a přijde mi, že největší práci musel oddřít kolorista. Těch pár akčnějších momentů co v komiksu je, je ale zvládnuto v celku obstojně a přehledně. Většina hostujících postav vypadá taky docela k světu, takže se můžete těšit na docela povedeného Spider-Mana, Magneta nebo Black Bolta. Ale ani vcelku dobrá kresba nevytahuje komiks z průměrových vod.

Ze Son of M mám pocit, že to je takový nutný filler který nikdo nechtěl psát, ale musel. Ve finále totiž komiks připravuje na mnohem zajímavější událost (Silent War) kterou si u nás bohužel (zase) nepřečteme.

5/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 19/08/2015 (19. srpna 2015)
Nebýt toho, že tu je Pietro takový ten správný psycho zmrd**ek, tak bych byl asi také méně nadšený, ale ta postava mě tu hrozně zaujala :-)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku