Živí mrtví 14: Není úniku

14. srpna 2015 S4TW Diskuze (0)

A opět se ukáže, že v této sérii může zemřít každý.

Živí mrtví 14: Není úniku

Nová série seriálu The Walking Dead se nezadržitelně blíží. Tento seriál vůbec neztrácí na své popularitě, možná jeho popularita dokonce stále stoupá, což potvrzuje nový spin-off Fear the Walking Dead, který je již za dveřmi. Ale toto není článek, který by se měl věnovat seriálu. My si dnes představíme nejnovější díl komiksové verze tohoto světa plného zombíků, zoufalých rozhodnutí, mezilidských dramat a snah za každou cenu přežít. Dnes totiž zjistíme, že Není úniku.

Knihy Dobrovský

Ehm, začnu jednoduše tak, jak to cítím. Tohle byla naprostá bomba! Konečně přišlo to vyvrcholení, na které jsme již několik dílů čekali. Tady to Kirkman konečně pořádně odbouchnul a nic nezůstalo tak, jak to bylo o číslo dřív. Byla to přesně ta zombíkovsko apokalyptická jízda, na kterou jsem se už delší dobu těšil a taky jsem jí dostal (ale ruku na srdce, že nás ten chlapík písatelský napínal). Za mě se jedná o nejlepší díl, který doposud v našich končinách vyšel, ale pěkně popořadě.

Příběh začíná, tam kde skončil předchozí díl, čili v poměrně poklidné osadě, kde se již Rickova skupina dávno zabydlela, co víc Rick opět převzal vůdcovské otěže. Ovšem idylka vydrží opravdu jen chviličku, neboť po přestřelce z minulého čísla nastal jeden obrovský problém. Jak už každý dobře ví, střelba přiláká mrtváky a v tomto případě se jedná o opravdu obrovské množství zombíků. Dobře, to ovšem není důvod k větší panice, máme přece silné a vysoké zdi, říkají si všichni, ale jak silné doopravdy jsou? Osadníci si doufají, že dost, tak si ještě mezi sebou zasexují, než vymyslí, co dál. Bohužel čas na rozmyšlenou je velice rychle pryč, neboť zdi se ukázaly nedostatečně pevné. A pak nastává pořádná mela a drama. Kdo přežije a kdo ne? To už prozrazovat nebudu.

Tenhle díl se mi líbil především v tom, že je opravdu plný zoufalých rozhodnutí, která ovšem ne vždy končí dobře. Autor se opravdu s ničím nepáře a nedělá mu problém nechat sežrat zombíkama kde koho. Opravdu si nemůžete být ani na chvilku jistí, že vaše oblíbená postava přece nemůže umřít. A toto napětí mě hrozně baví. Hltám každou stranu a jsem v nadšení, co asi bude dál, přežijí to? Zvládnou to? Co se stane? Co budou dělat? A díky tomu jsem dílo slupnul opravdu hodně rychle, v podstatě na jeden zátah a jen jsem zůstal zírat, když jsem došel k poslední straně.

I když je dílo opravdu nabité akčními scénami a rubáním chodců, tak se nemusíte bát, že byste přišli o vztahová dramata, která se vyskytovala v posledních dílech. Ba naopak, tentokrát jsou lidi (ti živí) v opravdu téměř beznadějné situaci a jejich reakce jsou mnohdy nepředvídatelné. Jestli totiž něco Robert Kirkman umí, tak je to hraní si s lidskou psychologií a zde to opět bravurně dokazuje. Postavy jsou prostě skvěle napsané a zase se někam posouvají.

Už moc nevím, co víc říct, je to jednoduše jízda, při které se nebudete ani chvilku nudit. Dočkáte se spousty zajímavých, neočekávaných a drsných scén. Řekl bych, že tu máme jednu z největších bojových scén proti zombíkům, co zatím v TWD byla. Kresba je opět výborná, Adlard s Kirkmanem jsou již naprosto sehraná dvojice. Teď už si jen říkám, co dál, co může ještě přijít, aby mě série dále překvapovala? Ale já se nebojím, věřím, že kluci již něco vymyslí a já budu zase jen valit bulvy.

velkolepá akce, spousta mrtváků, neustálý vývoj postav, zásadní posun děje
vůbec nic

Verdikt

Dle mého skromného soudu se jedná o nejlepší díl série Živí mrtví, který u nás vyšel. Je to vyvrcholení několika předchozích dílů a nutno říct, že opravdu apokalyptické vyvrcholení. Nechybí spousta akce, ale tvůrci myslí i na vývoj charakterů, tudíž se nejedná jen o bezhlavou rubačku. Postavy jsou zahnány na samou hranu a musí učinit velká rozhodnutí během několika vteřin, takže se dočkáme spousty nečekaných věcí. Nenašel jsem jedinou chybičku, kterou bych zde mohl zmínit. Naprostá zombí paráda.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku