Hellboy 10: Paskřivec a další příběhy

9. srpna 2015 jardoom Diskuze (0)
Hellboy 10: Paskřivec a další příběhy

Comics Centrum nám tímto kouskem představuje již desáté Hellboyovo čtení, kterým nám chce dopřát další várku jeho povedených povídek. V této knize najdeme rovnou čtyři, což je dle mého gusta uspokojivý nášup. Ještě víc vás však uspokojí obsah těchto příběhů. Na všech pracoval sám velký Mignola, a protože si od kreslení dal menší přestávku, jakoby všechnu jeho jiskru, velikost i temperament nacpal právě do scénářů. Jaký tedy tento díl je?

Knihy Dobrovský

Začal bych s hodnocením toho hlavního příběhu, a tím je onen Paskřivec. Tato historka je tahounem celé knihy a i když je v jádru úplně jiná, než vše, co nám Hellboy doposud předvedl, je přesně tím, co čtenář chce číst. Příběh není vůbec akční záležitostí. Tím víc je právě onou atmosferickou a hororovou krasavicí, nad jejiž obsahem bude plesat nejeden strašpytel.

Corbenova kresba není něčím, co by běžný Hellboyův komiks potřeboval, ale protože je Paskřivec opravdovým hororem, je Corben správným řešením. Jeho styl je poněkud zvláštní, ale k hororům s přehuštěnou atmosférou je Corben to pravé ořechové. Přesně to je důvodem, proč se Corben na horory specializuje, i když několikrát od tohoto stylu odběhl. Toto odběhnutí popravdě moc slávy nepobralo, proto buďme rádi, že si to nejlepší nechává právě pro případy, jako je Hellboy.

Stránky komiksu jsou díky jeho kresbě opravdu temné, strašidelné a i když vás hrůza přímo nesvírá, citíte to zlo, kterému hlavní protagonisté čelí. Protagonisté píši proto, že Hellboy do příběhu samotného nějak moc nezasahuje. V této povídce je spíše doprovodem hlavního hrdiny, kterému je při ruce. Povídka přináší velmi zajímavou zápletku a ještě zajímavější charaktery, a tohle všechno je zasazeno do bázeň vyvolávajícího prostředí.

Další tři příběhy jsou kratší a nenesou tak velké a významné poslání, rozhodně ale skvěle doplňují a mapují Hellboyův život a jeho příhody. Za zmíňku stojí kresba v příběhu "Ti, kteří se vydávají v lodích na moře". O tuto kresbu se postaral J.S. Alexander a je také výjímečná. Kdybych řekl, že se podobá té Mignolově, nebyl bych tak úplně daleko od pravdy, i tak by mě ale musela bolet huba.

J.S. Alexander má svůj osobitý styl, ve kterém rád vše noří do hlubokého a temného stínu. Také nelpí na detailech stejně jako Mignola, rozhodně ale jeho kresba nenápadně napodobuje i jiné Mignolovy prvky. Když se řekne Hellboy, představím si právě tu Mignolovu kresbu. Je jedinečná a dlouhou dobu byla právě tato kresba tím, co Hellboye postavilo na vrchol komiksového čtení. Proto ani jeho práce v tomto komiksu nechyběla. Nemůžu zapomenout ani na posledního kreslíře, a tím je Fegredo. Ten je věrný Mignolově vzoru a svým kreslířským uměním ho oddaně a výstižně nahrazuje.

Verdikt

Hellboy od Comics Centra už dávno není běžným čtením. Pro mnoho lidí je tohle sběratelskou záležitostí a já nejsem vyjímkou. Mignolaverse je ale úžasný a každý komiks, kterým se tento temný svět rozrůstá je výborným rozšířením a neméně zábavným čtením. Paskřivec a další příběhy je komiks, který musí každý mít. Tím, jak vypadá a vším, co obsahuje je skvělým unikátem, který se nenese na vlně jeho pověstné slávy a spíše ji propaguje další vlnou kladných ohlasů, se kterými se ztotožňuji. Mrzí mě snad jen to, že tři vedlejší příběhy člověk přelouská obrovskou rychlostí a moc se do nich tedy nepoloží.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku