Ultimátní komiksový komplet #38: Ghost Rider

5. srpna 2015 S4TW Diskuze (2)
Ultimátní komiksový komplet #38: Ghost Rider

Pravidelná středeční recenze je opět tady. Tentokrát se naši recenzenti rozepíší o komiksovém počinu jménem Ghost Rider, který vyšel v rámci UKK. Toto dílo již někteří znají díky příběhu Cesta do Zatracení, která tu již vyšla v roce 2008. Pro některé bude tato recenze připomenutím dávno zapomenutého, pro jiné zase naopak nová zkušenost. Jak si komiks tedy vedl?

 

Knihy Dobrovský

S4TW

 


Upřímně mám mírně rozpolcené pocity. V podstatě se nejedná o vůbec špatné dílo. Scénář je ideální pro postavu jako Ghost Rider a použití spousty různých nadpřirozených věcí, bytostí, mýtů, legend a biblických věcí kvituji. Příběh je od začátku do konce temný, což je super, ale trochu mi to kazily, dle mého názoru, nevhodné vtípky či zesměšňování. Přeci jen se to celou dobu tváří, jako velice vážné, drsné dílo, a pak nám tam Ennis podsune úplně absurdní věci, které vlastně ani moc vtipně nevyzní. Takové menší vady na kráse a dílu rozhodně nepřidávají, spíše naopak. Když temné, tak temné. Hlavní zápletka je postavená především na tom, že jsou všichni parchanti a to docela pořádní parchanti, ať už se jedná o démony, lidi či anděly. A Johnny Blaze se tím vším musí nějak protlouct a rozhodně u toho nemůže zacházet v rukavičkách.

Kresba se mi také hodnotí hůře, ale ve finále jsem si jí užíval. Ano, je precizní, detailní, velice propracovaná. Práce na počítači je excelentní. Barvy jsou také skvěle zvoleny a doplňují atmosféru příběhu. Ale místy mi přišla možná až moc temná, někdy dokonce nepřehledná. Byly chvíle, kdy jsem vůbec netušil, co na daném obrázku je, především se jednalo o celostránkové panely či pekelné scény.

Postavy jsou poměrně slušně napsané, ale kupodivu nejhůře je podán samotný hlavní hrdina. Ghost Rider je jednoduše nezajímavý a spíše mě bavily postavy jako Hoss, Kazaan, Malachi či Gustav. Samotný pekelný jezdec je takový nemastný, neslaný a to jeho občasné fňukání je až komické, když si uvědomíte, že má hořící lebku místo hlavy a plive řetězy.

V rámci Marvelu se jedná zase o něco trochu jiného.  Ve výsledku se jedná o povedené představení netypické postavy, respektive jeho světa, ve kterém působí. Mytologie okolo GR je zajímavá a pěkně propracovaná. Ovšem dílo má pár menších vad na kráse a ty vady mi přišly možná až zbytečné. Ubral bych ty zbytečné vtípky a držel se temného ladění, kresbu bych nechal ve stejném stylu, ale místy by mohla být přehlednější, aby vše vyniklo tak, jak má. A vice bych zapracoval na tom, aby vynikla především postava Ghost Ridera, jinak jsem byl velice spokojený.

7/10

 

Elhonzo


Cesta do zatracení už u nás jednou vyšla, konkrétně v roce 2008. Byl komiks tak dobrý, aby si zasloužil znovu vydat i v rámci ultimátního kompletu?

Ennise mám především spojeného s Punisherem. Ta postava mu sedí a za ty roky co ho psal s ním dovedl zázraky. O to více je pak výsledek tohoto komiksu zklamání. Jeho temný humor a ujeté násilí tu stále je, ale celý příběh vypadá jako kdyby ho Ennis psal na autopilota. Příběh se točí okolo démona kterého musí nebe a peklo zastavit než ovládne Zemi. Do toho všeho se ještě přimotá Ghost Rider, který má být taková divoká karta. A i když má být hlavní postavou, tak je mu věnováno téměř minimum pozornosti. Měl jsem až takový pocit, že kdyby tam Rider vůbec nebyl, ve finále by to dopadlo všechno stejně. Komiks má na začátku docela dobré tempo, které ale postupně mizí a ke konci už vás to celé spíše nudí. Scénář vás tedy na zadek neposadí.

Co komiks alespoň něčím obzvláštňuje je kresba. Clayton Crain je umělec, který používá ne často viděnou počítačovou kresbu. A musím říct že to není kresba, která sedne úplně každému. Jeho akční scény dovedou být docela nepřehledné a působí velmi staticky. Ale třeba Ghost Rider v jeho provedení je parádní a celý komiks je na něj radost pohledět. U ostatních postav a věcí už to taková sláva není a bude hodně záležet na osobních preferencích každého čtenáře.

Ve výsledku je Ghost Rider velmi těžký podprůměr, který je zajímavý jen neobvyklou digitální kresbou. Proč si zrovna tento příběh zasloužil být vydán v UKK je pro mě záhadou. Nejsmutnější ale je že lepšího Ghost Ridera u nás nenajdete.

4/10

 

jardoom


Ghost Rider je čtení, které jsem ani náhodou číst nepotřeboval. V rámci UKK jsem jej zakoupil jen z principu, protože chci tuto sbírku celou. Kdybych chtěl, mohl jsem tomuto příběhu věnovat čas již díky Crwe a BBartu, kteří jej vydali již před několika lety. Sáhl jsem na tento kus jen kvůli recenzi, a musím říct, že mě to stálo hodně úsilí.

Komiksem se strašně těžko prokousává. To že Ghost Rider není má partie, je úplně vedlější, jelikož se snažím být i přes všechnu nechuť objektivní. Dobrý komiks se ale projeví sám, a čtenáře by měl ke knize poutat každou stranou víc a víc. Zde to funguje celkem obráceně. Já knihu rozečetl s vědomím, že od ní nic nečekám a může jen překvapit. Nepřekvapila a ani nepředvedla něco, co by stálo za řeč. Fanoušek si asi nějaké plusy najde, ale ani jeho to neuspokojí. Příběh určitě něčím upoutá, bohužel celková vize a směr komiksu není zdaleka tím, co by kniha potřebovala. Samozřejmě se jedná o čtení, které se běznému Marvelu moc nepodobá, a za to jsem tak trochu rád, jelikož to je trochu temnější čtení, kterému ale chybí atmosféra. Nehledě na to, že náš hlavní protagonista zdaleka není hlavní, a komiksu díky tomu chybí pořádný stavební bod.

Kresbu jsem si taky moc neužil. Chápu, že se již několik let vše kreslí digitálně, a v podstatě se tužky a papíry už nepoužívají, to ale není omluva pro tento hrozný vizuál. Tato práce je prostě až moc počítačová a já si to vůbec neužil a nejspíš nebudu jediný, koho to prostě nezabaví. Otázkou je, jestli je tento problém spíše otázkou coloringu, nebo kresby celkové. Já se u čtení opravdu nudil po všech směrech.

3/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

jh666 Offline
jh666 05/08/2015 (5. srpna 2015)
Jsem rád, že nejsem jediný, komu přišlo, že je tam Ghost Rider ve výsledku zbytečný.
erini22 Offline
erini22 05/08/2015 (5. srpna 2015)
Kresba bola miestami neprehľadná, hlavne tá horda čo nahánaľa ridera v pekle. Titulky sa mi ale na druhú stranu páčili. Hlavne obálka k číslu 6. Dej, no dajme tomu. Pre mňa to také strašné nebolo a moje hodnotenie by bolo takých 6 mínus.
Minotaur.cz