Halali

5. srpna 2015 fm.tua Diskuze (0)

Lovu zdar!

Halali

Jen nejchytřejší vyhraje! V lese spolu zápolí myslivci a dřevorubci se zvířecími obyvateli, zastoupeni medvědy a lišáky. Jeden honí druhého a zdá se, že tento boj nebude mít konce. Budeš lovcem nebo budeš uloven? Tuto otázku si položíte při hře Halali.

Knihy Dobrovský

Halali je hra určená pro 2 hráče, jejíž původ sahá na začátek sedmdesátých let minulého století. Zahrají si ji hráči ve věku od 8 let a herní doba se pohybuje kolem 20 minut. Díky MINDOKu se při ní můžeme pobavit znovu, jelikož byla delší dobu na našem trhu nedostupná.

Komponenty:

V malé čtvercové krabici, na jejímž víku je vtipná ilustrace medvěda, lišky a vystrašeného myslivce, najdeme plán znázorňující herní plochu lesa o délce 7 x 7 dílků. Posledním součástí hry je 48 dílků částí lesa, na jejichž lícové straně jsou buď stromy, kachny, bažanti, myslivci, dřevorubci, lišky či medvědi.

Příprava:

Doprostřed stolu se umístí herní plán tak, aby na něj oba hráči pohodlně dosáhli. Kartičky s dílky se zamíchají a umístí se na hrací plochu. Jistě jste si všimli, že máme na hracím plánu 49 políček, ale pouze 48 kartiček. Na prostřední pole znázorňující posed se totiž žádná kartička nedává. Po této přípravě hráči začínají hru.

Jak se hraje:

Každý hráč ve svém tahu může provést jednu z následujících akcí:

Otočit kartičku
Hráč, jenž je na tahu, převrátí libovolnou kartičku lícem nahoru, překlopí ji jedním vybraným směrem, který posléze již nesmí měnit.

Pohne již odkrytou kartičkou
Podle toho, za kterou stranu hráč hraje (lidi nebo zvířata), pohne buď s kartičkou s hnědým, nebo modrým pozadím. Se zelenými kartičkami mohou pohybovat oba hráči. Pohybovat se mohou všechny kartičky o libovolný počet polí ve vodorovném nebo svislém směru. Však na kartičku medvěda a dřevorubce platí omezení pohybu pouze o 1 pole.

V průběhu partie se každý z hráčů snaží ulovit co nejvíce zvířat, či protivníka. Zajímavostí je, že myslivec může lovit pouze ve směru hlavně pušky a dřevorubec neloví vůbec, nýbrž kácí stromy. Medvěd je vysazen čistě na myslivce a dřevorubce, kdežto liška se vrhá na bezbranné kachny a bažanty.

Lov končí ve chvíli, kdy je otočena lícem vzhůru poslední neodkrytá kartička. Poté mají hráči svých závěrečných 5 tahů. V této fázi můžete buď lovit, nebo dostat kartičky své barvy ven z lesa, abyste za ně získali body.

 Na konec si každý z hráčů spočítá body za své úlovky. Vítězí samozřejmě hráč s jejich nejvyšším počtem.  

Zhodnocení

Začneme tradičně pravidly. Ty mají stejně jako krabice čtvercový tvar a jsou jednoduše a přehledně vysvětlená na dvojstránce. Na poslední straně najdeme pro hráče malou nápovědu, která říká kolik kartiček daného druhu je ve hře, jakou mají bodovou hodnotu, jak se pohybují a v jakém směru mohou lovit. Za toto shrnutí palec hore, i když pravidla nejsou objemná, ale rozhodně se tato tabulka hodí.

Pravidlově je hra přívětivá a jednoduchá na naučení. V podstatě děláte pouze dvě věci, otočit kartičku nebo s ní pohynout. Hýbete se po hracím plánu a snažíte se nasbírat co nejvíce bodů, jak prosté.

Prim této hře hraje i herní doba, která je více než přívětivá a samozřejmě malá krabička, kterou si můžete vzít kamkoliv a zahrát si ji kdykoliv, díky tomu, že krom hracího plánu a kartiček lesa víc nic nepotřebujete.

Velkou roli zde hraje náhoda, která určuje rozmístění kartiček, díky tomu je však hra pokaždé jiná. Pravidla obsahují upozornění, že kvůli roli náhody mohou být partie nevyrovnané, proto se doporučuje otočit si role a sečíst body z těchto dvou lovů. U lidí, zejména u myslivce, se může stát, že si natočíte většinu hlavní jedním směrem, což pak hráče malikato omezuje.

Nejedná se však o prostoduchou zábavu, pro to, abyste ulovily co nejvíce bodů je potřeba strategie. Každý tah je potřeba dopředu promyslet, může se totiž stát, že soupeř na vás něco kuje a vy jeho plán odhalíte příliš pozdě a přijdete buď o drahoceného medvěda či dřevorubce, za něž je nejvíc bodů. Hra v tomhle ohledu nabízí vcelku širokou škálu možností, jak uvažovat, abyste toho druhého aspoň zpomalili.   


Halali

Rudi Hoffman

2 hráči, 8+, 20 minut

desková, rodinná hra

MINDOK, 2015

399 Kč

 

rychlá herní doba, jednoduchá pravidla, přehledová tabulka
náhoda při rozestavení může vést k nevyrovnané partii

Verdikt

Halali je jednoduchá dvojkovka rodinnějšího typu u níž si užijete spousty zábavy a bude Vás bavit. Díky náhodnému rozmístění dílků na hracím plánu má vysokou znovu hratelnost. A však náhoda může jednu stranu znevýhodnit. Hledáte-li rychlou hru pro dva hráče, Halali tuto podmínku rozhodně splňuje.

MINDOK
Hru na recenzi poskytlo vydavatelství MINDOK, které se na našem trhu pohybuje od roku 2007. Z portfolia této společnosti můžete znát hry jako je Carcassonne nebo Černé historky. V oblasti společenských her přináší MINDOK hry rodinné, kooperativní, vzdělávací či party hry nebo oblíbenou řadu her pro jednoho hráče SMART GAMES.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz