Gaiin štít (Kroniky železného druida)

2. srpna 2015 fm.tua Diskuze (0)
Gaiin štít (Kroniky železného druida)

Po delší odmlce tu máme další knižní recenzi. Tentokrát se mi dostala do rukou povídková sbírka, Gaiin štít. Jedná se o soubor krátkých příběhů ze světa Kronik železného druida, jenž doplňují populární sérii.

Knihy Dobrovský

Ve knize najdeme sedm povídek, které vyplňují mezery v příběhu o posledním druidovi na světě, Attiku O‘sullivanovi. Ve sbírce jsou řazeny chronologicky podle toho, do jakého období patří. Soubor je unikátním projektem nakladatelství Laser-books, jelikož povídky pohromadě vyšli celosvětově poprvé.

Kniha samotná obsahuje předmluvu autora a u každého z příběhů je malý komentář, jak a proč která povídka vyšla. Některé z krátkých příběhů jako Klan Rathskellerovců či Odpoutaný Kaibab jste si již mohli přečíst v jednom českém měsíčníku.

Dvě z povídek jsou zásadní pro knižní sérii, jelikož vysvětlují některé souvislosti, které se v příbězích řeší. Jednou z těchto povídek je Zkouška odvahy, která je jako jediná vyprávěna z pohledu Granuaile, druidovi učnice, a je na ni odkazováno v Napáleném (recenze). Je zajímavé sledovat, jak si Kevin Hearne poradil s ženskou hrdinkou v hlavní roli. Zhostil se toho dobře a vdechl Granuaile jedinečnou osobnost odlišnou od Attika, jak myšlením, tak i mluvou.

Události, pro něž připravila místo povídka Dva krkavci a jedna vrána jsou důležité pro další pokračování Jak je z názvu patrné jistě tušíte, čeho se bude tento příběh týkat, ostatně v Napáleném na to, události jež se odehráli ,taktéž odkazují.

Ostatní povídky obsaženy v Gaiině štítu nemají na romány zásadní vliv, spíše jsou to takové fillery, jež je doplňují. Rozhodně zajímavým příběhem je Záhubná kaple, na niž autor narouboval pověst o Svatém grálu spojený s irskou mytologiií a současně se dozvídáme něco o vzniku Attikových talismanů. Je vidět, že Kevin Hearne se v reáliích vyzná a dokáže je zanést do svých příběhů.

Jazyková stránka sborníku je na výbornou. Roman Tilcer na překladu opět udělal kus výborné práce. Ostatně překládá druidovi příběhy od začátku. Je vidět, že ho práce baví a přenáší to na svoje čtenáře. Co se délky povídek píše, některé z nich byly na hranici povídky a měl jsem obavu, že kdyby se autor více rozepsal, vydala by každá na samotnou knihu. V příbězích není zapomenut Oberon a jeho vtipné hlášky. I když co se humoru týče, tak jsem zasmál asi jen u dvou povídek, což je škoda. Kažodpádně sbírka překvapila a doplnila mé (ne)znalosti z druidova světa. 


Kevin Hearne

Gaiin štít

ISBN: 978-80-7193-390-8

Nakladatelství Laser-books, 2015

překlad: Roman Tilcer

paperback, 264 stran

269 KčKevin Hearne

Kevin Hearne je autorem urban fantasy série „Kroniky železného druida“. Tento spisovatel pochází z Arizony a bydlí ve městečku Tempe, ve kterém se příběh odehrává. Na vysoké školy byl editorem školních novin a po absolvování se stal učitelem angličtiny, obě tyto zkušenosti a láska ke komiksům a sci-fi, hlavně Star Wars, ho dovedli (díky bohu) ke psaní.  

Kroniky železného druida

Série vypráví příběh Attica O´Sullivana, posledního druida. K dnešnímu dni vyšlo ze série o druidovi v originále 7 knih z plánovaných 9 (u nás zatím 4 + 1 povídková sbírka). Výslovnost cizojazyčných názvů, není v knihách striktně autorem omezena, jak se mají číst, ale dává čtenáři volnost. V případě, že by měl někdo zájem číst jména správně lze najít na oficiální stránce Kevina Hearne doplňující nahrávky.

obsahuje zásadní povídky pro příběh; kompletní povídky v jedné knize
méně humoru, než jsme zvyklí

Verdikt

Gaiin štít je oddechovou četbou, která by rozhodně neměla chybět v knihovně žádného fanouška Kronik železného druida. Sborník obsahuje dvě vcelku důležité povídky, s nimiž dávají romány větší smysl. Ostatní krátké příběhy spíš druidův svět doplňují. Každopádně se jedná o zajímavé čtivo a díky nakladatelství Laser-books si můžeme přečíst všechny povídky pohromadě a v češtině.

Laser-books
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Laser-books, které na český trh od roku 1990 dodává široký výběr sci-fi, fantasy, hororových a New Weird knih.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz