Dračí poklad

22. července 2015 fm.tua Diskuze (0)
Dračí poklad

Tentokrát tu máme tip pro rodiče s menšími dětmi. Vydejte se společně s uličnickými skřítky uloupit drakovi poklad. Projděte hlubokým lesem a najděte tři klíče, jimiž se dá truhla s cennostmi otevřít. Kdo bude u pokladu první? Vy nebo drak?

Knihy Dobrovský

Dračí poklad je dětská kooperativní určena pro 2 – 4 hráče od 4 let. Herní doba se pohybuje kolem 20 minut.

Komponenty

V menší čtvercové krabici na nás nejprve vykoukne osmistránková knížečka, jež obsahuje pravidla ve třech jazykových mutacích – maďarské, české a slovenské verzi. Dále uvnitř nalezneme obdélníkový herní plán složený na dvě části, zobrazující neprostupný les a dračí jeskyni s pokladem. Součástí hry jsou čtvercové kartónové kartičky s cestou a hlavami draka, dále 4 oválné kartičky s klíčem, 1 kartička pamlsků a v neposlední řadě 2 kostky.

Příprava hry

Doprostřed stolu se umístí herní plán, zamíchají se všechny kartičky s cestou a drakem a rozloží se obrázkem dolů kolem herního plánu. Nyní je potřeba rozmístit po lese klíče a pamlsky. To se udělá tak, že za každou kartičku se hodí 2 kostkami, na jedné jsou symboly geometrických obrazců na druhé barvy, toto je jediné využití pro přiložené šestistěnky.  

Jak se hraje

Hráči se střídají v tazích a vždy ten, kdo je na řadě odkryje libovolnou kartičku okolo herního plánu. Je-li na ní cesta, položí kartičku k již k položené kartičce cesty, aby na ni navazovala. Objeví-li se na kartičce hlava draka, je umístěna na pole tomu určené v dračí jeskyni.

Tvořením cest se hráči snaží dostat ke třem ze čtyř klíčů, aby mohli otevřít truhlu a odnést poklad. Pokud se jim podaří otevřít všechny zámky, mohou se vydat do samotné jeskyně.

Hra končí v okamžiku, jakmile je na červené políčko s pokladem umístěna kartička. Pokud se hráčům podařilo vytvořit nepřerušovanou cestu od startovního políčka k pokladu a mají tři klíče, zvítězili. Je-li však první na políčku s pokladem kartička s drakem, drak vyhrál.

Zhodnocení

Hra má opravdu jednoduchá a snadno pochopitelná pravidla. Prakticky stačí nachystat herní plochu a můžete okamžitě hrát. Jednoduché herní mechaniky nijak hru nezjednodušují, ale dávají dětem možnost se rozhodovat různými způsoby. „Půjdeme první pro ten klíč nebo ten, anebo se vydáme pro pamlsek, abychom mohli zpomalit draka?“ Rozhodování je dáno tím, co si zrovna děti vytáhnou za dílek cestičky a jak ho natočí, aby se dostali ke kýženému cíli. Díky tomu, že pokaždé si hráči určí jiné umístění klíčů a cesty taháte náhodně, každá hra bude úplně jiná a jen tak se Dračí poklad neohraje.

Hra děti bude bavit a to nejen díky pěkným ilustracím, ale i pocitu ze hry samotné. Jak hráči přikládají hlavy draka do jeskyně, a nestvůra se přibližuje k pokladu, děti to napětí cítí a snaží se tam být rychleji. Zastavit postup draka se dá pouze jednou a to když hráči získají pamlsky, kterými ho zpomalí.

Komponentů není příliš mnoho, a při úklidu či opětovném vytažení hry je jednoduše zběžně zkontrolujete, zda jsou všechny. Dílky klíčů, cest, hlav draka a pamlsků jsou vyrobeny z kvalitního, poměrně tvrdého kartónu, proto by měli něco vydržet.   

Hra má edukativní přínos, učí děti spolupracovat a domlouvat se společně, co budou a co mohou udělat. A díky počátečnímu rozmístění klíčů si zopakují základní barvy a tvary.

Kvůli tomu, že hráči mohou vyhrát nebo prohrát pouze společně, nedojde k tomu, že se děti, jak rády často dělají, urazí. Pokud hru prohrají, mají chuť si to s ní rozdat znovu a tentokrát zvítězit.

Dračí poklad funguje oproti jiným dětským hrám trošku jinak, což mu dodává na atraktivitě. Rozhodně potěší jak chlapečky, jež zaujme zejména drak, tak i holčičky, kterým se spíše budou líbit skřítkové.  


Dračí poklad

Gina Manola

2 - 4 hráči, 4+, 20 minut

dětská, kooperativní hra

Piatnik, 2014

399 Kč

rychlá a jednoduchá hra; učí děti spolupráci
nic

Verdikt

Dračí poklad je příjemnou kooperativní hrou, u které se pobaví celá rodina. Malé hráče učí spolupracovat a komunikovat mezi s sebou. Díky hernímu systému je pokaždé jiná a všichni členové rodiny si ji užijí. Mezi rodinnými hrami pro menší děti patří Dračí poklad rozhodně mezi špičku.

Piatnik
Deskovou hru na recenzi poskytla firma Piatnik, které tímto děkujeme. Společnost znáte především díky výrobě hracích karet, ve které je světovou jedničkou. Mimo to se Piatnik zabývá výrobou společenských, zejména rodinných, her a puzzlí.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku