XCOM

20. července 2015 fm.tua Diskuze (1)

Proti cizácké invazi!

XCOM

Na Zemi se řítí nebezpečí v podobě cizácké invaze. Jedinou nadějí lidstva je organizace XCOM, která má ve svých řadách speciálně vycvičené vojáky, elitní vědce a přístup k těm nejmodernějším technologiím. Dokážete zabránit mimozemšťanům k obsazení Země?

Knihy Dobrovský

Jedná se o kooperativní deskovou hru, ve které hráči představují obranné síly XCOMu, určenou pro 2 – 4 hráče a řízenou softwarovou aplikací. Každý z hráčů se ujímá jedné ze čtyř unikátních rolí s jedinečnými povinnostmi. Hra je určena od 14 let s herní dobou mezi 1 – 2 hodinami.

Komponenty

Po otevření krabice na nás vykoukne manuál „Začínáme“ o 4 stranách, v němž je v krátkosti hra představena, obsahuje přehled herních součástí, přípravu hry a bodování. Co chybí, je překvapivě papírový návod, který je nahrazen výukovou části v aplikaci. Dále je součástí herní deska zobrazující mapu světa, planetu Zemi, základnu XCOMU, prostor pro výzkum a umístění misí. Zkrátka obsahuje vše, co v průběhu hry budeme potřebovat. Vevnitř krabice najdeme plastové figurky vojáků a stíhaček a létajících talířů, které jsou opravdu pěkně zpracované. Nechybí kartónové žetony znázorňující vědce, satelity, kredity a žetony úspěchů. V neposlední řadě v krabici nalezneme karty misí, výzkumu, krizí a nepřátel. Posledním komponentem jsou 4 modré kostky XCOMu a 1 cizácká kostka.

Příprava hry

Doprostřed stolu se umístí herní plán a každý hráč si vezme jednu z rolí. Pokud hrají méně než 4 hráči, rozdělí si ostatní role mezi sebe a vezmou si příslušné vybavení. V aplikaci si hráči vyberou úroveň obtížnosti a misi. Dle ní aplikace určí aktuální nepřátele a počáteční rozestavění kontinentů na stupnici paniky.    

Jak se hraje

Každé kolo začíná fází reálného času. V této části hry je spuštěna aplikace, která hráčům sdělí informace o mimozemské invazi. Nad některými kontinenty se objeví UFO, z krizového balíčku doberete krizové karty a na základnu XCOMu zaútočí cizáci. Hráči posílají vojáky na mise a bránit základnu, stíhačky sestřelit UFO, vědce vyzkoumat nové technologie a satelity sbírat informace a rušit komunikaci.

Jakmile jsou prostředky rozděleny, fáze reálného času skončí a následuje vyhodnocení jednotlivých fází pomocí kostek. Pokud UFO nejsou odstraněna z plánu, vyvolají celosvětovou paniku. Když hráči přijdou o stíhačky nebo vojáky, je třeba povolat nové posily.

Hra končí prohrou nebo výhrou týmu. Hráči prohrávají dvěma způsoby, buď dva kontinenty zpanikaří na tolik, že se dostanou do oranžové zóny nebo je zničena základna XCOMu. Vyhrát lze pouze jediným způsobem a to splnit misi, kterou aplikace otevře v průběhu hry.         

Zhodnocení

Hru se naučíte tak, že si spustíte výukovou část v aplikaci, kde rovnou najede na „cvičnou“ hru. Po každé části vyskočí na displeji podrobný přehled toho, jak co udělat a jak vyřešit. Hru se tak naučíte v průběhu partie. Je sice pěkné, když Vám aplikace řekne, co a jak, ale pro pozdější použití, když pravidla znáte a potřebujete si pouze něco dohledat či připomenou po delší herní pauze, to není příliš praktické. Proto bych uvítal nějakou přehledovou kartu s pravidly.

Aplikace k této hře je ke stažení zdarma. Je přístupná pro iPhony a telefony s androidem. Jelikož využívám operační systém Windows Phone, tak bych přístupnost na tuto platformu rozhodně uvítal. Nicméně aplikaci lze stáhnout do notebooku a spustit ji přes něj, kdybych chtěl vzít XCOM dejme tomu někam do hospody nebo mimo domov, tak tahat sebou notebook nebo obtěžovat spoluhráče tím, ať si stáhne aplikaci, k níž nemá hru mi nepřijde dvakrát vhodné.     

Přesuňme se k mechanismům hry. Když si v aplikaci zvolíte tutéž misi na stejnou obtížnost, tak vám vybere pokaždé jiné druhy nepřátel. Což rozhodně hru zpestřuje a při výběru z 5 misí, jenž vedou k vítězství, zvyšuje znovu hratelnost.  

Splnění každého úkolu, ať je to vyzkoumání technologie, sestřelení UFO stíhačkami či obrana základny je potřeba hodit kostkami. Hází se vždycky modrými kostkami XCOMu a současně jednou červenou cizáckou osmistěnnou kostkou. Zajímavostí je, že každá kostka XCOMu má pouze na dvou svých stranách úspěch. Cizácká kostka společně se stupnicí hrozby na plánu snižuje možnost splnění daného úkolu, pokud hráč hodil stejné nebo nižší číslo na stupnici hrozby, úkol nesplnil a všechny jednotky vyslané na tento úkol, jsou zničeny.

V realtime fázi má vždy každá role omezený čas na to, co udělat. Hra vás tedy tlačí a dostáváte se do stresových situací. Díky tomu je zážitek z hraní intenzivnější a hru si lépe užijete. Pokud však někdo práci pod tlakem rád nemá XCOM není pro něj vhodnou hrou.

Hráči v průběhu hry u všech cílů, jenž mají splnit, pokoušejí štěstěnu. Toto se hra snaží vyvažovat vyzkoumanými technologiemi, či specializacemi jednotlivých rolí, které mohou výrazně dopomoci k úspěchu. Avšak pokud vás nemají kostky rády, tak počítejte s tím, že od hry dostane klepec při každé úrovni obtížnosti.

Hru lze hrát od 1 hráče výše, ovládat však všechny postavy je dost náročné. Proto je dle mého názoru XCOM nejlépe hratelný v plném počtu. Každý se věnuje pouze své profesi a může se plně soustředit na dění na hracím plánu.    


XCOM

Eric M. Lang

2 - 4 hráči, 14+, 1 - 2 hodiny

sci-fi, kooperační desková hra

ADC Blackfire, 2015

1399 Kč
 

na hracím plánu je k nalezení vše, co je v průběhu hry potřeba; zpracování plastových figurek; herní mechanismy
chybí přehledová karta shrnutí pravidel; nepřístupná aplikace na Windows Phone; vysoký podíl náhody

Verdikt

XCOM přináší do světa deskových her nevšední zážitek. Hráči spolu musí plně spolupracovat a využívat svých jedinečných schopností, aby čelili hrozbě z vesmíru. Hra má pěkně zpracované plastové figurky a dobře vymyšlené herní mechanismy. Avšak hráči při řešení úkolů musí pokoušet štěstěnu házením kostek. Pokud jim to nepadá, hra jim pěkně naloží.

Blackfire
Za poskytnutí hry děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment, která přináší na český trh kvalitní naučné produkty, založené především na zábavě a společenském aspektu. Mezi jejím širokým portfoliem najdeme rodinné, strategické, dobrodružné a naučné hry, které zaujmou každého bez ohledu na věk i zájmy

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Poslední příspěvky v diskuzi

jardoom Offline
jardoom 20/07/2015 (20. července 2015)
XCOM byla svého času výborná gameska. Ted se připravuje pokračování, ale jak tak koukám, nejspíš si koupím deskovku. Recenzi vypadá lákavě a podobně stylizované hry mám hodně rád. Určitě to za to stát bude, letím do krámu :D
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku