Ultimátní komiksový komplet #57: Tajná invaze

15. července 2015 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #57: Tajná invaze

Recenzní středa je opět tady, což pro každý UKK komiks znamená, že se po něm nejpíš bude šlapat stejně, jako se každou chvilku šlape po důchodcích, kteří neustojí nápor davu dychtícím po devadesáti procentních slevách ve Wallmartu. Ustojí tento nápor Tajná Invaze?

Knihy Dobrovský

Elhonzo


Po Civil War následoval jako další event poněkud komornější (i když rozhodně ne v měřítku destrukce ) World War Hulk, až po něm ale následovalo něco co mělo být další velká věc a mělo to ovlivnit svět Marvelu na pár dalších let. Řeč je samozřejmě o dnes recenzované Secret Invasion.

Co se Invazi nedá upřít je doba a míra pečlivosti s jakou byl tento event připravován. Ať už to bylo na stránkách New Avengers nebo Illuminati, Marvel sliboval něco velkého. A výsledek je tak velmi rozpačitý. Se vší omáčkou v podobě tie-inů totiž Secret Invasion funguje docela dobře. Bohužel my jsme se dočkali pouze hlavní řady.

Tu měl na starost můj oblíbený autor Brian Michael Bendis a je vidět že dělal co mohl aby ukočíroval tento monster-event. I když si většinu půdy pro tento příběh připravil sám, to nejdůležitější pořád musel napasovat do 8 sešitů. Co se příběhů určitě daří je to vyvolání paniky a nejistoty ohledně toho kdo je a kdo není Skrull. Svět Marvelu byl už tak v rozkolu po událostech Civil War a tohle jen přidalo na paranoie. V těchto ohledech vše šlape na jedničku. Co však komiksu chybí je tempo. To téměř hned na začátku mizí a vrací se až na konci knihy. Více než polovinu příběhu stráví hrdinové v Savage Landu, kde se až na malé potyčky nic neděje a děj stále odbíhá k zajímavějším událostem ve zbytku světa. Vše alespoň trochu zachraňuje finální bitva, která je správně epická.

Co komiks postrádá v příběhu vynahrazuje kresbou. Nejlepší jsou dozajista Yuho akční scény, ať už jsou to ty stránkové nebo dvoustránkové. Naštěstí nezaostává ani v těch nudnějších pasážích a i když se zrovna nic neděje je pořád na co koukat .

Pokud jste tedy četli nějaký příběh který Secret Invasion předcházel komiks si užijete. U nás se to ale asi nikdy pořádně nepodaří. Zůstali jsme tak s docela slušně napsaným příběhem který je doprovázen skvělou kresbou. Jen škoda že nás konec komiksu zase navnadí na něco co si nepřečteme.

6/10

 

S4TW


Na tento event jsem se dost těšil, ale bohužel cítím jisté zklamání, neboť mi přišlo, že nebyl dostatečně využit potenciál, jaký tento příběh měl. Určitě se jedná o velkolepou akci, která byla vystavěna na masivní přípravě celého konceptu, což kvituji, ale tak nějak to nevyšlo, jak mohlo. Celá planeta Země a nejmocnější organizace (ať už superhrdinské či lidské) jsou kompromitovány mimozemskou rasou Skrullů. Právě tohle se muselo několik měsíců či let připravovat, aby to nepůsobilo lacině, což se celkem povedlo a postupně zjišťujete, jak vychytralý plán to byl. Příběh hezky odsýpá a vše směřuje k velkému finále, kde je velká dvou-sešitová (v podstatě se bojuje pořád) velká bitva, do které se zapojují téměř všichni. Ale když to vezmu kolem a kolem, tak nakonec je tenhle book pouze o tom, že se řežou Skrullové s lidmi a prostě to postrádá nějakou hloubku, chytrost, záhadu či nečekanou zápletku, prostě nějaký setprde* moment. Pardon, ten se objevuje, ale až úplně na konci, což výsledný pocit moc nezachránilo.

Jednoduše mi přijde, že to bylo celé takové přeplácané, narvané do osmi sešitů a ještě se do toho všeho museli vlézt velké bitvy a řežby, které zabraly spousty stran, takže je to vážně jen velká bitva, kterou lehce doplňuje nějaký příběh na pozadí o kompromitování. Je zde ohromné množství postav, takže když se trochu začtete, už skáčete v příběhu jinam, zase dvě tři stránky a hopla dále. V podstatě nemáte šanci si nějakou postavu oblíbit či o ní něco zjistit. Vývoj charakterů je tu nulový.

A touto přeplácaností bohužel trpí i kresba. Z bojových scén mi přeskakovali oči, ale nemyslím to v pozitivním slova smyslu, neboť byli nepřehledné a přeplácané. Je to škoda, jelikož kresba se mi jinak celkem zamlouvala, ale tu velkolepost jsem si jednoduše nedokázal nějak vychutnat. Víc jsem si užíval, když se nebojovala, to totiž vyniklo umění kreslíře.

Nápad to byl dobrý, příprava velice kvalitní, ale bohužel moc nevyšlo provedení. Je to velkolepé, ale zároveň přeplácané, příběh je utlumen a v popředí je hlavně akce a trpí tím i kresba. Chybí emotivní momenty, respektive není tu prostor, aby vynikly. Postav je tu tolik, že nemají jednotlivě žádný prostor. Prostě je to celé předimenzované, ale pokud máte rádi velkolepou akci, tak si to užijete.

5/10

 

jardoom


Brian Bendis je člověk, který Marvelu obrovsky pomohl. Když už nic nedávalo smysl, když už vše bylo ztraceno a Marvel ztrácel i fanoušky hlavních sérií, přišel Bendis a ten všechno zachránil. Bendisova práce na celém světě Marvelu je dobře odvedená a jinak tomu nebylo ani teď. Jen je škoda, že je to pouze dobré.

Už jsem četl příběhy od Bendise, které jsem si moc oblíbil a rád si je přečtu znovu. Tenhle mezi ně ale nepatří a je to velká škoda, jelikož je Secret Invasion hodně známým eventem a velkou míru této slávy získal jen díky jménu Bendis. Jsem jeho prací celkem rozmlsán a on sám v UKK nastavil laťku velmi vysoko. Proto jsem možná zklamán tím, že tady je to prahobyčejný průměr. Příběh se opírá o některé informace, které čtenář zná jen z předchozích komiksů, na které tento event navazuje. Tyto komiksy nám ale Hachette už nedopřálo. Tudíž může většina čtenářů bádat v některých situacích, a to celkovému komiksu kazí dojem. To ale nedávám za vinu tvůrcům, ale Hachette, které velmi rádo sahá po sériích, k jejímž pochopení potřebujete přečíst i jiné, které v edičním plánu nemá. Celkový dojem z příběhu mám dobrý. Ačkoli vás vedlejší blbosti matou, hlavní zápletka je výrazně oddělená a má vše pevně ve svých rukou.

Kresba je taky dobrá, není to nic úžasného, ale rozhodně se jedná o celkem padnoucí a oku libivou práci. Jsem rád, že je komiks akční řežbou, jelikož kreslíř předvedl své možnosti a to může právě jen díky akci. Statické fáze a nudné povídačky o kreslířei niv neprozradí, a proto jsem rád, že nám tento komiks servíruje jednu obrovskou monumentální bitvu. 

5/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku