Gunsmith Cats

13. července 2015 Drekorian Diskuze (2)

Auta. Bouchačky. Holky. Adrenalin.

Gunsmith Cats

Gunsmithky poprvé představili Jiří Pavlovský a Petr Litoš na loňském CRWEconu jako další přírůstek do neoficiální edice Manga pro babky a dědky, čili publikací, které CREW chtěla již velice dlouhou dobu vydat a teď se to konečně povedlo.

Knihy Dobrovský

Gunsmithky vycházely od roku 1997 do roku 2004, kdy Sonoda jejich vydávání přerušil, aby pracoval na sci-fi Cannon God Exaxxion. V roce 2004 se Sonoda k sérii vrátil pod názvem Gunsmith Cats BURST, která vycházela až do roku 2008. V devadesátých letech se také Gunsmithky dočkaly i filmové podoby ve formě tří půlhodinových OVA epizod. V roce 1997 byly nominovány na cenu Harvey.

Duo Gunsmith Cats tvoří Rally Vincent a Minnie May. Rally je expertka přes střelné zbraně – dokáže ustřelit nepříteli prst na několik desítek metrů, kopnout zásobník přímo do pistole (to by i Hit-Girl mohla závidět). Krom toho řídí nadupaného Mustanga s elegantními fofrpruhy, kterého samozřejmě tu a tam roztříská. Rally se sice snaží působit velice sebejistě, ale ve skutečnosti je spíše adorkable. Ve vypjatých situacích má tendenci nějakým veselým způsobem ztrácet kalhoty a občas i jiné svršky. Ze střelby jí vstávají bradavky a bez vůně střelného prachu nedokáže dost dobře usnout.

Rally se formálně živí prodejem, opravami a údržbou zbraní ve své krámku jménem – a hádáte správně – Gunsmith Cats. Přestože ne všechno v krámku je zcela legální (prodává například i automatické zbraně) a s poměrně železnou pravidelností někoho zastřelí, místní policejní oddělení ji vyloženě zbožňuje a dělá pro ni první poslední. Nicméně krámek je pouhý přivýdělek – Rally se totiž, podobně jako slavný odpadlík Reno Raines, živí jako lovkyně odměn.

Mimochodem, pokud vás zaujala obálka díky mohutnému poprsí, musím vás zklamat. Zatímco na obálce odsouvá Rally Pamelu Anderson někam do druhé ligy, na obálkách jednotlivých kapitol je jen mírně nadprůměrně vyvinutější a v samotném komiksu má normální dívčí postavu. Těžký marketing.

Malá Minnie (ve skutečnosti je jí sedmnáct a je tak jen o dva roky mladší než Rally – což jí často a ráda připomíná) je naopak blázen do výbušnin. Cokoli, co hoří, exploduje a působí obrovské škody je Miniin oblíbený předmět a asistuje tak Rally v situacích, kdy jsou zbraně na řešení krátké. Ve třinácti začala pracovat v bordelu (!), kde vydržela zhruba rok a půl. Později se spřáhla s Rally a společně bojují proti vrahům, drogovým kartelům, zkorumpovaným právníkům a jiné špíně, která zachvacuje Chicago a stát Illinois. A je pekelně náruživá.

Dvojici občasně doplňuje informátorka Becky, která si své informace nechává pořádně zaplatit. Odkud své detailní znalosti chicagského podsvětí má, není v knize vysvětleno a mě by to skutečně zajímalo, protože kromě toho, že je blond, pihatá, nosí brýle a občas Gunsmithky dostane do průseru, toho o ní moc nevíme.

Pokud jste devadesátá léta strávili v mateřské a znáte je leda tak z vyprávění rodičů a prarodičů, mohou vás trochu mást pojmy jako disketa, pevná linka nebo a proč má v komiksu Pepsi tak divné logo. Ale vyjma těchto drobností neztratily Gunsmith Cats vůbec nic ze svého kouzla a za těch čtyřiadvacet let zestárly opravdu velice důstojně.

Sonoda je, jak sám prohlásil, magor do zbraní. Vlastní několik replik a na komiksu je více než dobře znát. Zatímco díky malým panelům a poměrně upovídanému ději mu nezbývá příliš kresebně příliš prostoru a uchyluje se k tradiční japonské komiksové karikatuře, aby vystihl emoce a rozpoložení postav, naopak auta, zbraně a munice jsou vykreslené do posledního detailu. Vychytávky týkající se zbraní a aut pak popisuje krátkými vysvětlivkami v gutterech, aby se chytali i zbraní méně znalí čtenáři.

Originální nápady jako jsou např. panely z pohledu první osoby, na kterých je vidět detailně zbraň a které vypadají, jako by si odskočily z nějaké doomovky, bohužel střídají typická mangová klišé – skoro všichni padouši nosí lennonky a mají dlouhé vlasy, černoši vypadají jako namakaní snědí Japonci, apod.

Bohužel, autorovo nadšenectví do zbraní se projevuje i negativně a to ve formě ne příliš realistických dialogů typu: „Střílej! Máš přece čím! Máš RG14!“, které, hádám, nevyslovil žádný padouch v historii lidstva.

Gunsmith Cats je manga pro dospělejší čtenáře a kdo s ní má aspoň minimální zkušenost, tak ví, že může očekávat několik fanservisových panelů, ve kterých je typicky vidět bílý proužek kalhotek některé z hlavních hrdinek, protože Japonci, jak známo, jsou na tyhle věci ujetí.

České vydání je překladem omnibusové Revised edition (asi půlkilový špalek o šestnácti kapitolách, necelých 500 stran). Vytištěno je na klasickém papíře, jak už to u černobílých komiksů obvykle bývá. Díky hrubosti papíru stránky prosvítají pouze občasně a neruší příliš dojem z četby. Revised edition kopíruje tradiční japonský pravolevý formát a zařazuje i Američany (resp. Dark Horsem) původně zcenzurovaný materiál. A právě tady se dostávám k určité kontroverzní záležitosti.

Byť nejsem žádný cenzor, upřímně si myslím, že komiks, ve kterém se vyskytuje celostránkový výjev orálního sexu, dívčí masturbace nebo velice grafická a explicitní implikace znásilnění, by měl mít alespoň věkové doporučení. Je známo, že CREW často vtipkuje, že „vydává komiksy pro čtenáře s maturitou,“ ale na knize nic výslovně uvedeno není. Mimochodem, ve Státech má kniha označení 18+.

Co mě trochu nepříjemně překvapilo, byly nepřeložené názvy kapitol – vlastně chapters, protože i tyto pojmy jsou v knize nepřeloženy. Což mírně handicapuje čtenáře, kteří nevládnou angličtinou, protože samotné názvy odkazují na děj.

Příběh tvoří uzavřené kapitoly, které na sebe, vyjma několika odboček, poměrně těsně navazují. Padouši se přirozeně střídají a nikdy jsem neměl pocit, že Sonoda vyloženě vaří z vody. Nedoporučuji Gunsmithky zhltnout naráz (460 stran je přece jen docela dost), ale pěkně si je naporcovat a vychutnat jako takový komiksový seriál.

zábavné, zajímavé postavy, kresba
místy hloupé repliky, nepřeložené názvy kapitol

Verdikt

Kdyby Gunsmithky byly televizní seriál, vysílal by je v tuzemsku nejspíš kanál Fanda někde mezi Kobrou 11 a Sexy dívkami od vedle, protože přesně tam totiž patří. Zběsilá zábavná akční jízda, která doteď v českém komiksu chyběla. Kompatibilní i s nemangisty!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Drekorian
Drekorian

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Drekorian Offline
Drekorian 13/07/2015 (13. července 2015)
@spider-bat: Ano, to je podle mě nejpravděpodobnější vysvětlení.
spiderbat Offline
spiderbat 13/07/2015 (13. července 2015)
Ty kapitoly, jsou nejspíš, psané anglicky proto, že je tak napsali i v originále. Crew se to zkrátka, rozhodli zachovat (stejně jako v Bleachi).
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku